Робота над словами у стовпчиках

1) Читання мовчки, хором, «ланцюжком»

2) Вибіркове читання

— Прочитайте слова зі звуками [дз], [дз′].

— Прочитайте слова з буквосполучення дз на початку слова.

— Прочитайте слова, що називають дію.

— Прочитайте слова, що відповідають на запитання як?

5 Гра «Хвостики»

Учитель починає читати слово, а учні його закінчують.

IX. Підсумок уроку

— З яким новим буквосполученням ви ознайомилися на уроці?

— Які звуки воно позначає на письмі?

— Встановіть межі речення.

Унасзадзвенівтелефон.

— У якому слові не співпадає кількість звуків і букв? Чому?

— Пригадайте гру «Чий дзьоб?» і назвіть птахів, яких ми мо­жемо зустріти в нашому краї.

Урок 196 (письмо)

Тема.Письмо буквосполучення дз. Звуко-буквений аналіз слів. Розвиток зв’язного мовлення. Текст

Мета:вчити учнів правильно промовляти звук [дз], позначати його двома буквами, правиль­но поєднувати букви д і з між собою та з’єднувати з іншими буквами у словах, спису­вати речення, подані рукописним шрифтом; удосконалювати вміння звуко-буквеного зіставлення слів; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати в дітей охайність, старанність, інтерес до навчання.

Обладнання:каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами; фішки для звукових моделей; предметні малюнки; картки для роботи в парі; зошити із навчання грамоти; плакат «Правильно сиди під час письма».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Любі хлопчики й дівчатка!

Щирою посмішкою всіх вас вітаю,

Доброго настрою я вам бажаю.

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Гра «Знайди помилку»

На дошці — букви, у записах яких допущені помилки.

— Подивіться на дошку. Що ви помітили?

— Кожен з вас може себе уявити вчителем, вийти до дошки, знайти помилку, пояснити написання букви.

2 Відгадування загадки-добавлянки

Хто з вас, діти, нас не знає?

Ми у лісі проживаєм,

Дзвоном сонце зустрічаєм,

Маєм гарні сині очки,

Називаємось... (дзвіночки).

— Що це за дзвіночки?

— Розгляньте малюнки на дошці. Чи є серед зображених пред­метів ще дзвіночки?

— Складіть речення з цим словом.

Дівчатка складають речення про дзвіночки-квіти, хлопчики — про дзвіночок — сигнальний інструмент.

3 Звукове моделювання слова дзвіночки

— Який перший звук у цьому слові?

— Як цей звук позначається на письмі?

Фізкультхвилинка

Раз! Два! Всі присіли. Потім вгору підлетіли. Три! Чотири! Нахилились, Зі струмочка дружно вмились. П’ять! Шість! Усі веселі. Летимо на каруселі. Сім! Вісім! В потяг сіли Ніжками затупотіли. Дев’ять! Десять! Відпочили Іза парти дружно сіли.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

— Як ви думаєте, що ми будемо писати сьогодні на уроці?

— Сьогодні ми будемо не тільки писати буквосполучення дз, а й навчимося поєднувати його з іншими буквами, будемо писати слова, робити звуковий аналіз слів, складати речення, ви дізнаєте­ся ще багато цікавого.

IV.Вивчення нового матеріалу

1 Робота за малюнками в зошиті (с. 44)

— Що зображено на першому малюнку?

— Назвіть третій звук у цьому слові. Проаналізуйте його.

— Утворіть словосполучення: ґудзик (який?)..., ..., ...

— Відгадайте загадку.

На городі молода

Пишні коси розпліта.

У зеленії хустинки

Золоті хова зернинки. (Кукурудза)

— Складіть речення зі словом-відгадкою.

— Скільки складів у слові кукурудза? Назвіть останній склад.

— Запишіть звукову модель цього слова.

— Доповніть речення:

«У слові кукурудза — ... букв, ... звуків».

2 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма

Правила сидіння за партою

— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки ліворуч і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти напарту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

Розміщення зошита на парті

— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Як тримати ручку під час письма

— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3 Пояснення написання буквосполучення Дз, дз

Звертається увага на безвідривне поєднання букв д («де») та з («зе»).

— Коли буквосполучення Дз буде писатися з великої літери? Наведіть приклад.

— Доберіть слова з цим буквосполученням.

4 Письмо слова дзвін

— Доберіть слова-родичі.

5 Письмо слова дзеркало

Фізкультпауза (пальчикова гімнастика)

Ми одну долоню розвертаєм,

Плескати легенько починаєм.

Ця долоня гарно аплодує,

А тепер хай інша попрацює.

— Складіть речення з цим словом.

6 Запис речень, поданих рукописним шрифтом: Дзвінко співав струмок. У Зіни кукурудза

— Поясніть уживання великої літери.

— До якого речення підходять ці графічні моделі? Обґрунтуйте свою відповідь.

V.Розвиток зв’язного мовлення

1 Бесіда

— З чого складається наше мовлення?

— З чого утворюються слова?

2 Порівняння груп речень

1) Кукурудза — корисна рослина. Прилинули здалеку хмари. Дрі­має ліс.

2) Кукурудза — корисна рослина. З неї виробляють крупи. Варені качани кукурудзи дуже смачні.

— Про що говориться в першій групі речень?

— А про що — у другій?

— У якій групі речення пов’язані між собою?

— Чому ви так вважаєте?

— Отже, друга група речень становить текст, бо вони зв’язані між собою за змістом.

Робота в парах

— Відновіть деформований текст.

Там було повно риби.

Був гарний сонячний день.

Котик пішов до річки.

Але котик забув вудку.

Рибки вистрибували з води і сміялися з нього.

Формулювання висновку

Висновок. Речення, зв’язані між собою за змістом і розташовані в певній послідовності, утворюють текст.

VI. Підсумок уроку

— Яке буквосполучення ви писали на уроці?

— Які звуки воно позначає на письмі?

— Наведіть приклади слів із цим буквосполученням.

— Які речення утворюють текст?

Урок 197 (читання)

Тема.Закріплення вміння читати склади, слова і текст із буквосполученням дз

Мета:закріплювати вміння читати склади, слова, текст з буквосполученням дз; продовжу­вати роботу над звуко-буквеним аналізом слів, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати усне мовлення, мислення; виховувати у дітей любов до природи, бажання оберігати та примножувати її.

Обладнання:предметні малюнки (дятел, сойка); картки із завданням для роботи в парах; складова таблиця; фішки для звукових моделей.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Любі хлопчики й дівчатка,

Поспішіть місця зайняти,

Нам урок час розпочати.

Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

Фронтальне опитування

— З якими новими звуками ознайомилися минулого уроку?

— Якими буквами вони позначаються на письмі?

— Наведіть приклади слів із цими звуками.

Наши рекомендации