Завдання до тематичного оцінювання

Тема. Як закон регулює працю неповнолітніх

Мета: дати загальне уявлення про нормативні акти, які регулюють особливості праці неповнолітніх, а також працівників, які навчаються та працюють; ознайомити з основними пільгами, які надаються законом неповнолітнім щодо робочого часу, часу на відпочинок та оплати праці; формувати готовність застосовувати отримані знання на практиці.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: таблиці.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актулізація знань учнів

Інформація учнів про те, як влаштовувалися на роботу їхні рідні. Коментар до неї вчителя та учнів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

У ч и т е л ь. Людина як перша і найголовніша державна цінність, якій гарантовано всі конституційні права, ще не набула такого захисту, який передбачений в Основному Законі.Конституція України гарантує право на працю, «на можливість заробляти собі на життя працею, яку вільно обирає або на яку вільно погоджується» (ст. 43 Конституції України).

Проте вона безсила перед прогресуючим безробіттям. Що робити молодому спеціалістові після закінчення вищого навчального закладу? Куди подітися сотням тисяч працездатних осіб, які раптом опинилися за дверима збанкрутілих підприємств?

Найпоширеніший варіант пошуку роботи — через родичів і знайомих. Проте на вітчизняному ринку праці вже близько восьми років існує кілька категорій організацій, які надають послуги з працевлаштування й гарантовано влаштовують на роботу. Йдеться про приватні організації, що надають послуги з працевлаштування.

Сучасний стан працевлаштування в Україні:

1. Переважно роботодавці шукають фахівців із певним досвідом роботи.

2. Завжди існує потреба у цілеспрямованих, активних, ініціативних молодих людях.

3. Найбільшим попитом сьогодні користуються професії: маркетологів, РR-менеджерів, фінансових директорів, менеджерів з продажу. Протягом останнього півріччя також зросла потреба у виробничих професіях, інженерії, фахівцях у галузі телекомунікацій. На першому місці сьогодні професія бухгалтера.

4. Перша вимога — це диплом про вищу освіту. Бажаним є досвід роботи у галузі, в якій хоче працювати клієнт.

5. Ґрунтовне з боку роботодавця вивчення досвіду, навичок, рекомендацій, а також теоретичних знань особи, яка намагається отримати роботу.

Робота з таблицями

Ознаки (види поведінки), що належать до галузі трудового права

Ознака Так Ні
Укладання контракту на поставку (постачання) певної продукції    
Вимога (заява) збільшення зарплатні    
Претензії (листи) з приводу неналежної організації відпочинку в санаторії    
Звільнення з роботи за власним бажанням    
Звільнення з роботи у зв’язку із вчиненням правопорушення    
Утворення системи перепусток на робочі місця у трудовому колективі    

Види строків у трудовому праві

Види строків   Термін строку Коли він встановлюється
Випробувальний строк    
Строки трудового договору    
Строк укладання колективного договору    
Строк оформлення трудової книжки    
Строк попередження працівником про звільнення    
Строк розрахунку в разі припинення трудових відносин    
Строк дії дисциплінарного стягнення    

Види відповідальності

Показник матеріальна відповідальність Дисциплінарна відповідальність
Підстави застосування    
Види стягнення    
Можливість стягнення    

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Постановка проблеми

1. Хто із вас має досвід роботи?

2. Хто планує?

3. Чи є актуальною для вас тема трудових прав неповнолітніх?

На екрані: результати соціального опитування.

Вік, в якому ви заробили свої перші гроші.

• До 15 років — 34 %.

• У 15–17 років — 44 %.

• У 18 років — %.

• У 19 років і старше — 0 %.

Запитання до классу

З якими проблемами стикаються молоді люди, які влаштовуються на роботу?

• Не відкривають трудові книжки;

• зарплата в конверті;

• випробувальний строк;

• невмотивовані звільнення.

У ч и т е л ь. Усе це є порушенням закону, тому ви повинні знати та вміти захищати свої права.

Запитання до класу

• Труд — це право чи обов‘язок?

Розповідь учителя

Основні принципи регулювання трудових відносин:

• свобода праці;

• заборона примусової праці;

• забезпечення права на створення профспілок та вступу до них;

• обов’язок сторін виконувати умови трудового договору.

Трудові права неповнолітніх:

• отримання зарплатні;

• трудовий стаж;

• премія;

• відрахування в пенсійний фонд;

• соціальне страхування;

• відпустка;

• вихідні дні;

• режим робочого часу.

Вправа «снігова куля»

Розглядаємо питання про особливості трудових відносин з неповнолітніми та пільги неповнолітніх.

А. Під час літніх канікул 16-річна Тетяна та 14-річна Марія вирішили влаштуватись на роботу — розносити та розклеювати рекламні оголошення.

Б. 16-річний Микола навчається в 10-му класі. Щоб допомогти матері, яка одна виховує його та молодшу сестру, Микола вирішив влаштуватись на роботу в магазин, що знаходиться на першому поверсі будинку, де він мешкає, вантажником.

У ч и т е л ь. Використовуючи ст. 88, 90, 9 Кодексу законів про працю визначте, кого з цих підлітків роботодавці мають право прийняти на роботу і на яких умовах.

Враховуючи незавершеність фізичного та психічного розвитку неповнолітніх та необхідність здобуття ними освіти, закон встановлює для них певні пільги під час роботи.

Завдання

А. 16-річний Віктор під час літніх канікул влаштувався працювати в редакцію газети кур’єром.

Б. 17-річна Надія влаштувалась на роботу прибиральницею в лікарні.

Використовуючи ст. 5, 87, 92, 94, 95 Кодексу законів про

працю, визначте:

1) Якою повинна бути тривалість їхнього робочого дня?

2) За яким принципом їм нарахують зарплатню?

3) Які обмеження, пов’язані з тривалістю робочого часу, діятимуть щодо цих робітників?

4) Які пільги вони мають щодо відпустки?

В. 17-річна Ганна працює прибиральницею в магазині. Хозяїна магазина не влаштовує, що дівчина може працювати тільки вдень, і він вирішив її звільнити.

• Використовуючи ст. 98 КЗпП, поясніть, чи може він це зробити і за яких умов.

Г. Батьки 17-річного Валерія, який працює на АЗС, вимагають розірвання трудового договору на тій підставі, що робота погано впливає на здоров’я їх сина.

• Використовуючи ст. 99 КЗпП, поясніть, чи мають вони на це право.

Віртуальний «ярмарок вакансій»

Учні за допомогою комп’ютерів та мультмедійних приладів розглядають рекламні проспекти різних підприємств, фірм тощо, аналізують їх, обирають ті, що становлять для них певний інтерес. Потім обговорюють з учителем та в групах.

Вправа «Відкритий мікрофон»

Згадайте, чи завжди ваші однолітки, які працюють чи працювали, проходили процедуру офіційного працевлаштування.

У ч и т е л ь.

На жаль, в наш час кількість підлітків, що бажають працювати, перевищує кількість робочих місць. Крім того, підприємцям не завжди вигідно офіційно укладати трудовий договір з неповнолітніми.

Запитання

Чому підприємцям вигідніше брати неповнолітніх на роботу неофіційно?

У ч и т е л ь. Таким чином, у нас існує «ринок чорної праці», тобто неофіційної. Але на такій напівлегальній роботі, як правило, не забезпечується охорона праці неповнолітніх і є перспектива бути ошуканими (отримати зарплату менше обіцяної) й не мати можливості довести це. Таким чином, фактично відбувається експлуатація неповнолітніх, яка заборонена як міжнародним, так і українським законодавством. Питаннями боротьби з експлуатацією неповнолітніх опікуються Комітет з прав дитини, місцеві прокуратури та управління юстиції.

ІV. Підсумки уроку

Бесіда

1. Які документи потрібні для влаштування на роботу?

2. Які людські якості притаманні різним професіям?

3. Які рекомендації психолога будуть корисними при влаштуванні на роботу?

4. На що звертають увагу найчастіше роботодавці?

5. Які права людини найчастіше порушуються під час лаштування її на роботу? Чи відомі вам такі факти з життя?

6. Де і за яких умов можуть працювати підлітки?

7. Які пільги мають працюючі неповнолітні?

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.

2. Підготуватись до уроку тематичного оцінювання.

Завдання до тематичного оцінювання

Учитель пояснює, що оцінюватись будуть знання та вміння з трьох тем: цивільне право, сімейне право, трудове право. Урок буде складатися з написання тестової роботи і розв’язання юридичних задач (якщо ви обрали форму захисту проектів, то пояснюєте, як це буде відбуватись).

Джерела:
1. «Усі уроки «Правознавство. Практичний курс». 9 клас»
2. Книга «Правознавство 9 клас. Дидактичні матеріали до курсу»

Наши рекомендации