Vіі. домашнє завдання. інструктаж до його виконання.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Тернопільський національний педагогічний університет

Імені Володимира Гнатюка

Розробка аспектного уроку з української мови на тему:   «Ступені порівняння прикметників»  

Підготував:

Студент групи УФ-42з

Єльчанінов Р. В.

Тернопіль-2014

Тема: “ Ступені порівняння прикметників”

Мета:

- навчити визначати ступені порівняння прикметників, повторити та закріпити вміння відрізняти прикметник від інших частин мови, формувати навички написання прикметників;

- розвивати логіку, мислення, систематизувати попередні знання про прикметник, розвивати увагу, пам’ять, творчі здібності;

- виховувати любов до усного слова.

Тип уроку: вивчення мовного матеріалу.

Обладнання:

1. підручник: Глазова О.П. Рідна мова: [підруч. для 6кл.загальноосвіт. навч. закл.] / Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. – К.: Педагогічна преса, 2006. – 288с. С.194 – 197;

2. довідник: Новий довідник:Українська мова та література. – К.: ТОВ “КАЗКА”, 2007. – 864с. С.209 – 212;

3. словник: Тлумачний словник української мови. Близько 20000 слів і словосполучень [Текст] / укл. Н.Д. Кусайкіна, Ю.С. Цибульник; за заг. ред. д-ра фіолог. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Харків: Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2010. – 608с.

4. дидактичний матеріал:

а) Словникова скарбничка / Автор – упорядник Ісаєнко О.В. – Х.: Країна мрій, 2002. – 200с.;

б) Баран Г.В. Українська мова. Матеріали для підготовки до зовнішнього оцінювання. – Х.: Країна мрій, 2008. – 112с. С.31;

в) Українська мова та література. Комплексне видання: Типові тестові завдання. Довідник “Українська мова”. Довідник “Українська література” / В.В. Паращич, Т.М. Шевелеєва, О.І. Борзенко, М.Ф. Гетьманець. – Х.: “Літера” ЛТД, 2009. – 368с. С.162 – 163.

5. наочний матеріал (таблиці “Ступені порівняння прикметників”, “Випадки правильного вживання прикметників вищого і найвищого ступенів порівняння у мовленні”, “Творення форм вищого ступеня порівняння якісних прикметників”; схема “Вищий та найвищий ступені порівняння прикметників”).

Методи і прийоми: слово вчителя, метод вправ, ілюстративний матод.

Хід уроку

І. Організаційниймомент

1.1. Привітання

Вчитель вітається з учнями, а учні вітаються з учителем.

1.2. Перевірка наявності / відсутності учнів

Староста подає список відсутніх учителеві.

1.3. Організація класу до уроку

ІІ. Перевіркадомашньогозавдання

2.1. Вправа 382

Перепишіть, від поданих у дужках іменників утворіть присвійні прикметники. Уставте пропущені літери.

1. Співуче (Тарас) слово дж…рельцем струмує в мені. (Т. Синьоока)

2. І пісня котиться (Кармелюк). (М. Рильський)

3. Унікальні явища пр…роди так обростають л…гендами, що з’ясувати істину коштує майже (Сізіф) праці. (З журналу)

4. Йому правду кажуть, а він (Хима) кури розводить. (С. Добровольський)

5. Про грізних чужинців гора пам’ятає (Батий). ( Д. Луценко)

Виконана вправа

1. Співуче Тарасове слово джерельцем струмує в мені. (Т. Синьоока)

2. І пісня котиться Кармелюкова. (М. Рильський)

3. Унікальні явища природи так обростають легендами, що з’ясувати істину коштує майже Сізіфової праці. (З журналу)

4. Йому правду кажуть, а він Химаові кури розводить. (С. Добровольський)

5. Про грізних чужинців гора пам’ятає Батиєва. ( Д. Луценко)

2.2. Перевірка якості вивчення теоретичного матеріалу

Фронтальне опитування:

- Що таке якісні прикметники? Наведіть приклади. (Якісні прикметники позначають ознаку предмета, яка може бути виражена більшою чи меншою мірою: широкий (ширший) шлях, стрункий (стрункіший) юнак).

- Що таке відносні прикметники? Наведіть приклади. (Відносні прикметники позначають ознаку предмета стосовно інших предметів або явищ: дерев’яний стіл, зимовий ранок).

- Що таке присвійні прикметники? Наведіть приклади. (Присвійні прикметники позначають належність чогось особі або тварині: Оленин зошит, братове слово, лисячий хвіст)

- На які питання відповідають якісні і відносні прикметники? (Який? Яка? Яке? Які?)

- Від якої частини мови утворюються присвійні прикметники? (Присвійні прикметники утворюються від іменників І та ІІ відмін).

ІІІ. Актуалізація опорних знань

3.1. Метод вправ

Учні розв’язують підготовчу вправу

Вправа 394

Прочитайте. Визначте в тексті прикметники, поставте до них запитання.

Троянди, як відомо, запашні.

На смак приємні груші соковиті.

Важливіший за них людині хліб.

А в творі найціннішим буде – глиб.

М. Доленго

v Який із прикметників показує, що в якомусь предметі більше певної ознаки, ніж в інших?

v Який прикметник означає ознаку, якої у певному предметі найбільше?

Виконання вправи:

Троянди, як відомо, запашні.

На смак приємні груші соковиті.

Важливіший за них людині хліб.

А в творі найціннішим буде – глиб.

М. Доленго

“Важливіший” – це прикметник, який показує, що в якомусь предметі більше певної ознаки, ніж в інших.

ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

4.1.Слово вчителя

“Сьогодні ми будемо вивчати ступені порівняння прикметників. Запишіть, будь – ласка, у зошитах тему уроку.” (Вчитель записує тему уроку на дошці, а учні пишуть у зошитах).

V. Вивчення нового матеріалу

5.1.Слово вчителя

”Ступені порівняння – це такі форми якісних прикметників, які виражають різну міру вияву ознаки предмета. Якісні прикметники мають вищий і найвищий ступені порівняння. Вищий ступінь порівняння означає, що в якомусь предметі більше чи менше певної якості, ніж в іншому: Сашко нижчий за Льоню. (В.Винниченко). Як ідеш удвох, дорога стає коротка. (Народна творчість). Найвищий ступінь порівняння вказує, що в якомусь предметі певної якості найбільше: Пряма дорога – найкоротша. (Народна творчість). Ти вродливую мову свою зміг піднять до найвищих висот. (Л.Забашта). Вищий і найвищий ступені порівняння мають просту і складену форми. Від деяких прикметників форми вищого ступеня порівняння можна утворити за допомогою двох суфіксів - -ш- або – іш -: тихий –тихший і тихіший. Найвищий ступінь прикметників можна також утворювати додаванням до вищого ступеня слів: за всіх; над усе; сильніший за всіх; дорожчий над усе. Прикметники з префіксом пре- та суфіксами -ущ- (-ющ-), -анн- (-янн-), -єнн-, -езн- ступенів порівняння не мають: предобрий, значущий, нездоланний, височенний, довжелезний. Корисна порада: у мовленні краще користуватися простими формами ступенів порівняння.”

5.2.Робота з таблицею “Творення форм вищого ступеня порівняння якісних прикметників”.

Вчитель коментує теоретичний матеріал з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.

5.3.Робота з підручником

Метод вправ

Вправа 395

Прочитайте прислів’я. Визначте прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння (просту і складену форми).

1. Людина міцніша за кремінь і слабша за мушку.

2. Найкраще зерно ховається на дно.

3. Каша смачніша від балачок.

4. Свій хліб більш ситний.

5. Як коротші кроки, то довше життя.

6. З усієї рідні мати найбільш рідна.

7. З усіх скарбів найбільш цінним є молодість.

8. Солодший за все плід праці.

Виконання вправи:

Вищий ступінь: міцніша, слабша, смачніша, коротші, довше, солодкий (проста форма), більш ситний (складна).

Найвищий ступінь: найкраще (проста форма), найбільш рідна, найбільш цінним (складна форма).

5.4.Робота з таблицею “Ступені порівняння прикметників”

Вчитель коментує теоретичні матеріали з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.

5.5.Слово вчителя

“Деякі прикметники утворюють вищий ступінь порівняння від прикметників з іншим коренем: великий – більший; малий – менший; гарний – кращий; поганий – гірший. Для підсилення значення найвищого ступеня порівняння прикметників додають префікси як-, що-: якнайкрасивіший, щонайсміливіший. Слово самий з прикметниками ніколи не вживається. Його завжди заступає префікс най-».

5.6. Робота зі схемою “Вищий та найвищий ступені порівняння прикметників”

Вчитель коментує теоретичний матеріал зі схеми, а учні відповідають на питання учителя.

VІ. Закріплення вивченого

6.1.Робота з підручником

Метод вправ

Вправа 396

Перепишіть прислів’я. Від поданих у дужках прикметників утворіть вищий ступінь порівняння. Виділіть суфікси.

1. Ранок (старий) за вечір, вечір (молодий) від дня.

2. Ранок вечора (мудрий), а трава за солому (смачна).

3. Близька соломка (рідна) від далекого сінця.

4. Що ніч (темна), то день (видний).

Виконання вправи:

1. Ранок старіший за вечір, вечір молодший від дня.

2. Ранок вечора мудріший, а трава за солому смачніша.

3. Близька соломка рідніша від далекого сінця.

4. Що ніч темніша, то день видніший.

Вправа 398

Прочитайте. Виберіть і запишіть лише прикметники складеної форми найвищого ступеня порівняння. Найбільш переконливий, найдобріший. найлагідніший, найменш цікавий, найвитриваліший, найстрункіший, найдрібніший, найменш спритний.

Виконання вправи:

Найбільш переконливий, найменш цікавий, найменш спритний.

6.2.Робота з таблицею “Випадки правильног вживання прикметників вищого і найвищого ступенів порівняння у мовленні”.

Вчитель коментує теоретичний матеріал з таблиці, а учні відповідають на питання учителя.

6.3.Робота біля дошки

Вправа 402

Прочитайте. Визначте прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння. Які з них утворені від прикметників іншим коренем?

1. Відпливуть за обрій темні хмари, стане більший, веселіший день. (О.Лупій)

2. Із Каліфорнії секвоя – найбільше дерево Землі. (М.Доленго)

3. Я вже не можу бути кращим та гіршим теж не мужу буть. (В.Крищенко)

4. Найгірше лихо, коли б’ються рідні брати. (В.Шелестюк)

5. Люди – прекрасні. Земля – мов казка. Кращого сонця ніде нема. (В.Симоненко)

6. А у скрабниці людських почуттів найкращий скарб – повага до людини. (Н.Забіла)

Виконання вправи:

Прикметники вищого ступення порівняння: більший, веселіший, кращим, гіршим, кращого.

Прикметники найвищого ступеня порівняння: найбільше, найгірше, найкращий.

Прикметники, утворенні від прикметників з іншим коренем: більший (великий), кращим (гарний), гіршим (поганий), кращого (гарного).

6.4.Робота з підручником

Метод вправ

Вправа 400

Прочитайте. Визначте прикметники утворені ступенів порівняння від яких є неможливим.

1. Пречиста діброва звертає до гаю. (П.Чепурко)

2. А ліс густенний. (В.Винниченко)

3. Дуби старезні, як віки, та молоді ще їхні душі. ( О.Лупій)

4. А синички невеличкі просять: “Дайте рукавички!” (І.Блажкевич)

Виконання вправи:

Прикметники, утворення ступенів порівняння від яких є неможливим: пречиста, дубова, густенний, старезні, невеличкі.

VІІ. Домашнє завдання. Інструктаж до його виконання.

На домашнє завдання називаю учням вправу з підручника і пояснюю як виконувати перше речення з вправи.

Вправа 405

Перепишіть, уставляючи пропущені літери й розставляючи розділові знаки. Прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння випишіть.

1. Роки собі пл…вуть, а ви все крас…віші матусенько моя. (Н.Кирян)

2. Найпри…красніша мати щаслива. (В.Симоненко)

3. Один античний мудрець сказав: “Ми люб…мо свою Батьківщину не за те що вона крас…віша на світі, а за те що вона – наша.” (А.Мороз)

4. За все м…ліші друзі їх треба бер…гти. (Н.Кирян)

v Прочитайте речення правильно їх інтонуючи.

VІІІ. Підсумок уроку

8.1.Фронтальне опитування:

- Які ступені порівняння мають прикметники?

(Вищий і найвищий ступені порівняння)

- Які форми мають вищий і найвищий ступені порівняння?

(Просту і складену форми)

- Яке слово ніколи не вживається з прикметниками?

(Слово “самий” ніколи не вживається з прикметниками)

ІX. Оцінювання

Вчитель виставляє учням оцінки.

Наши рекомендации