Биологияны оқыту әдістемесі

1. Жаңа материалды оқып үйрену сабағы типіне жататын сабақ түрлері:

A) зертханалық сабақ, киносабақтар, консультация

B) дәріс (лекция), зерттеушілік тұрғыдағы зертханалық жұмыс

C) пікірлесу, семинар, дәріс сабақтары

D) дөңгелек стөл, семинар, конференция сабақтары

E) теле және киносабақтар, семинар сабақ, пресс-конференция

F) консультация, пресс-конференция

G) биология үйірмесі

H) семинар сабақ

2. Ұғымдардың мәнін түсінуге ықпал ететін:

A) оқу материалын баяндау логикасы және қорытындылауды қажет ететін сұрақтарды қою

B) оқушының көңіл-күйі

C) мұғалімнің материалдық қызығушылығы

D) мұғалімнің тұлғасы

E) қолда анықтамалық сөздіктердің болуы

F) қорытындылауды қажет ететін сұрақтарды дұрыс қою

G) оқушының көңіл-күйі. Мұғалімнің материалдық қызығушылығы

3. 1786 жылы В.Ф.Зуев қолға алған негізгі әдістемелік мәселелер:

A) пәннің оқу мазмұнын таңдап алу, оның құрылымы, баяндау стилі

B) оқытудың педагогикалық технологиялары

C) биологияны оқытудың ақпараттандырылған құралы

D) мультимедиялық оқыту әдістері

E) оқытудың техникалық құралдары (ТСО)

F) шығармашылық қабілеттерді дамыту

G) қиялдау қабілетін дамыту

H) мультимедиялық оқыту әдістері, оқыту технологиялары

4. В.Ф.Зуевтің (1786 ж.) «Начертание естественной истории...» деген оқулығы үш бөлімнен тұрады:

A) қазбалы патшалық, жаурап тоңған патшалық, жануарлар патшалығы

B) прокариоттар

C) эукариоттар, паразиттер

D) қыналар

E) өсімдіктер селекциясы

F) генетика және жануарлар селекциясы

G) тірі организмдер, қарапайымдар, сүтқоректілер

H) сүтқоректілер, аңдар

5. Половцовпен қатар курстың мазмұны мен құрылу мәселесі жөнінде жұмыс жасаған сол заманның әдістемеші-жаратылыстанушылары:

A) В.С.Конюшко

B) И.Н.Пономарева

C) С.Е.Павлюченко

D) В.А.Герд

E) В.П.Соломин

F) Г.Д.Сиделникова

G) Б.Д.Комиссаров

H) С.П.Наумов

6. Сабақтың пәрменділігі мен сапасы мынаған байланысты:

A) оқулықтарға

B) сабақ кестесіне, тақырыпқа

C) мектеп әкімшілігі

D) мектептің орналасқан жері

E) сабақтың тақырыбын дұрыс анықтау

F) басшылар мен ата-аналарға

G) оқу-танымдық міндеттерге байланысты оқыту әдістерін таңдап алу

7. Сабаққа қойылатын әдістемелік және дидактикалық талаптарға жататын:

A) сабақтың басында сабақ тақырыбын дұрыс анықтау

B) оқу бағдарламасының талаптарына сай сабақтың мақсатын және оқушылар дайындығын ескере отырып сабақ мазмұнын анықтау

C) таным белсенділігін қамтамасыз ететін тиімді әдістерді таңдап алу

D) сабақта әртүрлі қжымдық жұмыстарды өзіндік әрекеттермен үйлесімде жүргізуге мүмкіндік беретін жолдарды таңдап алу

E) эстетикалық талғамды, еңбексүйгіштікті және философиялық білімді қалыптастыру

F) тақырыптық жоспардың сызбанұсқасын құру

G) жаңа тақырыпты дұрыс түсіндіру

H) мұғалім сабақтың басты фигурасы, оқушылар тек енжар тыңдаушылар

8. Биологияны оқытудың мультимедиялық әдістерін кешенді әдістер деуге болады, себебі:

A) бірмезгілде сөздік әдістермен де жүзеге асырылады

B) демонстрациялық әрі практикалық әдістер болып табылады

C) эксперименттерді талдап етеді

D) олар тек сыныпта ғана жүзеге асырылады

E) оларды кез келген адам қолдана алады

Ғ) мультимедиялық құрылғыларды талап етеді

G) мультимедиялық құрылғылар бөлмеде тұрақты орында тұрады

H) олар мультимедиялық құралдарсыз ақ өткізіледі

9. Оқушылардың ойын, қиялын дамытып, қабілеттерінше шығармашылық әрекет дағдысын игеруге, дамытуға мүмкіндік беретін әдістер:

A) жеке бастың тәжірибесі

B) эвристикалық және зерттеушілік әдістер

C) үлкендердің тәжірибесі

D) мұғалім мен ата-аналардың тәжірибелері

E) түсіндірмелі-көрнекілік әдіс

F) лекция, семинар

G) проблемалық баяндау әдісі

H) өз тәжірибесінен алынған түсіндірмелі-көрнекілік әдіс

10. Мынадай белгілері: білімді алу көзі, мұғалім әрекетінің сипаты, оқушылар әрекетінің сипаты негіздерінде оқыту әдістерінің үш тобы анықталған:

A) қорытындылаушы, бақылаушы, есептеуші

B) нақты, қайталаушы, қорытындылаушы

C) есептеуші, нақты, қайталаушы

D) ауызша, көрнекі, практикалық

E) есептеуші, практикалық, көрнекі

F) нақты, практикалық, топтық

G) бақылаушы, топтық

H) дербестік, топтық, фронтальдық

11. Оқытудың көрнекі әдістеріне жататындар:

A) дәріс оқу

B) әңгіме

C) тәжірибе көрсету. Кестелерді көрсету

D) бақылау

E) қандай да бір биологиялық үдерістің бұрысын ауызша түсіндіру

F) пікірлесу, семинар

G) кинофильмдерді көрсету

H) тақтада суреттер т.б. көрсету

12. Үй тапсырмалары бірқатар талаптарға сай болуы тиіс:

A) нақты болу керек

B) енжарлықты дамыту керек

C) оқушының үйде бос уақыты неғұрлым аз болуын қамтамасыз етуі тиіс

D) оқушының үйде үнемі конспект жасауын қажет етуі тиіс

Е) логикалық ойлауды дамытуы және аналитикалық ойлау қабілетін

қалыптастыруы қажет

Ғ) конспект жасай білуін қалыптастыру керек

G) оқушылардың танымдық қызығушылығын арттырып, белсенділігін күшейтуі керек

H) енжарлықты дамытып, конспект жасай білуін қалыптастыруы керек

13. Биолог-практиктер өткізіп жүрген дәстүрден тыс сабақтарға жататындар:

A) танымжорық-сабақ

B) нұсқаушы-ойға түсіруші әдістермен өткізілетін сабақтар

C) зертханалық жұмыссабағы

D) рөлдік ойындар. Танымдық ойындар

E) аралас немесе құрастырылған сабақ

F) конференция-сабақ, пресс-конференция сабақ

G) жаңа материалды оқып-үйрену сабағы

H) викторина-сабақ, брейнсторминг-сабақ

14. Ұстазға оқыту әдістерін таңдап алу кезінде ескерілуі тиіс:

A) олардың оқу материалына сәйкес болуы

B) оқушылардың темпераменті мен мінез-құлықтары

C) сабақтың мақсаты. Оқу материалының мазмұны

D) оқу кабинетінің жарықтығы

E) сабақтың уақыты, биология кабинетінің орналасуы

F) ата-аналардың ұсыныстары

G) оқушылардың жастары мен дамуы деңгейлері

H) оқылатын нысанның ерекшеліктері, оқыту құралдары

15. Биология кабинетінің қызметі:

A) препараторлық бөлме

B) әдістемелі әдебиеттер мен коллекцияларды сақтайтын бөлме

C) дидактикалық құралдар орын, препараторлық бөлме

D) сабақтар өткізетін орын, препараторлық бөлме

E) оқу-тәрбие. Ғылыми-әдістемелік

F) әдістемелік әдебиеттер орны

G) ғылыми-әдістемелік, препараторлық бөлме

H) препараторлық бөлме, заттарды сақтау бөлмесі

16. Биологиядан табиғи тірі құралдар болып табылатындар:

A) оқытудың техникалық құралдары (ОТҚ)

B) арнайы таңдап алынған өсімдіктер (бөлме және оқу тәжірибе алаңынан, немесе танымжорықтан әкелінген)

C) табиғи (натуральды), вербальды және ауызша

D) зертханалық және техникалық

E) негізгі және қосымша

F) зертханалық құралдар (ЗҚ)

G) аквариумдағы, инсектаридағы, террариумдардағы жануарлар

H) муляждар, чучелалар, гербарийлер

17. Оқыту құралдарының үш түрін бөліп атауға болады:

A) нақты (натуральды) нысандар мен үрдістер, танымжорықтар

B) нақты (натуральды) нысандар мен үдерістер. Сөздік құралдар

C) белгілік құралдар, нақты (натуральды)

D) сөздік (вербальды) құралдар, сызбанұсқалар, табиғат календарларын құру

E) мұғалім және оқушылар салған суреттер, сызбанұсқалар, нысандар

F) танымжорық, үй тапсырмасы

G) нақты нысандар мен үдерістердің белгілік (суретті) алмастырғыштары

18. Тірі табиғат заңдылықтарын ашып түсіндіру оқу үдерісіне арнайы жасалған суреттік құралдарды пайдалануды қажет етеді. Ол құалдарға жататындар:

A) көлемді муляждар мен моделдер (нобайлар)

B) бедерлі таблицалар. Салынған графикті диаграммалар т.б.

C) кітаптар, фотоальбомдар

D) дидактикалық таратпа материалдар

E) географиялық карталар, ғалымдар портреттері

F) нақты (натуральды)нысандар мен үдерістер

G) сақталынған организмдер

H) вербальды (сөздік) құралдар

19. Биологияны оқыту теориясында, мектеп практикасында оқушылардың дербес жұмыстарын өткізу тиімділігі негізделген, бірақ оны ұйымдастыру сынып жағдайында шектеулі, өйткені:

A) сыныпта оқушылардың сабақ үлгерім деңгейі әртүрлі

B) барлық жұмыс мұғалімнің жетекшілігімен жүргізілуі тиіс

C) әрбіроқушының дайындық деңгейін ескеру қиын

D) әрбір оқушының қызығушылығы мен иой қабілеті мүмкіндігін ескеру мүмкін емес

E) оқушылар сабаққа дайындалмай келуі мүмкін

F) сыныптағы ер балалар мен қыз балалардың саны әртүрлі

G) мұғалімге жаңа сабақты бекіту кезеңін жүргізу қиын

20. Қорытындылау, жүйелеу және білімді пайдалану сабағына жататын сабақ түрлері:

A) теле- және киносабақтар

B) зертханалық сабақ. Танымжорық. Пікірлесу және консультация

C) конференция-сабақ. Дәріс-сабақ, семинар

D) дәріс-сабақ, пікірлесу сабағы, практикалық сабақтар

E) семинар-сабақ, конференция-сабақ, дөңгелек стөл

F) дәріс-сабақ

G) жаңа материалды оқып үйрену сабағы

H) дәріс-сабақ, киносабақ

21. Бір мезгілде бірнеше дидактикалық міндеттер шешілетін аралас (құрастырылған) сабақтың ерекшелігі:

A) әртүрлі жастағы оқушылар бір сыныпқа біріктіріледі

B) әртүрлі пән мұғалімдері сабақ өткізеді

C) зертханалық жұмыс жүргізіледі

D) танымжорық жүргізіледі

E) жаң материалды оқып үйрену

F) білімді бекіту

G) білімді қорытындылау, жүйелеу және пайдалану

22. Аралас (құрастырылған) сабақтың құрылымдық элементтеріне жататындар:

A) зертханалық сабақ, жаңа сабақты оқып йрену

B) танымжорық, зертханалық сабақтар

C) ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру

D) зертханалық жұмыс және танымжорық

E) үйірме

F) семинар, зачет-сабақ

G) жаңа материалды баяндау

H) жаңа материалды бекіту және үйге тапсырма беру

23. Биологиядан «Тірі организмдер клеткаларының химиялық құрамы» тақырыбын өткенде интеграциялық сабақ жүргізе алатын пән мұғалімдер:

A) тарих, биология, химия

B) әдебиет, биология

C) өзін тану, биология

D) технология, биология

E) биология, химия, физика

F) сурет, химия, биология

G) география, технология, биология

H) биология, математика, тарих

24. Тәрбиелей отырып оқытудың нәтижелі болуы көбіне мұғалімнің мынадай қасиеттеріне байланысты:

A) өз пәнін жоғары деңгейде білумен және дидактика теориясын тамаша меңгеруімен

B) оқыту технологиясын білумен

C) оқыту әдістемесін білуімен

D) биология және химия заңдарын білуімен

E) тақтада сурет салу тәсілдерін білуімен

F) антикалық философия ережелерін білуімен

G) жобалау қабілетімен

H) сабақ жоспарын құру заңдылықтарымен

25. Табиғатқа жүргізілген дұрыс танымжорық мынаған ықпал етеді:

A) жергілікті биогеоценоздар жөнінде білім жинақтауға

B) табиғатқа деген сүйіспеншілік пен қамқорлық қатынас дамуына

C) «Биологияны оқыту әдістемесі» пәнінің мазмұнын дұрыс түсінуге

D) табиғат байлықтарының шексіз, таусылмайтындай сезім

қалыптастыруға

E) эстетикалық сезім, таным дамуына

Наши рекомендации