Хвилинка входження в день

Дидактична гра «Звірята - малята»

Вихователь розповідає дітям, що навесні з’являються дитинчата у всіх лісових звірів. Педагог показує вихованцям відповідні малюнки та пропонує дати відповіді на запитання, як називають дитинчат різних тварин.

Хто і де народжується в білки? (У білки в дуплі народжуються білченята.)

Хто і де народжується у лисиці? (У лисиці в норі народжуються лисенята.)

Хто і де народжується у їжачихи? (У їжачихи в гнізді народжуються їжаченята.)

Хто і де народжується у вовчиці? (У вовчиці у лігві народжуються вовченята.)

Хто і де народжується у зайчихи? (У зайчихи під кущиком народжуються зайченята.)

Рухливі ігри: «Горобці та автомобіль» (біг, стрибки, орієнтація)) «Діти в лісі»» (ходьба)

Гра – уява « Чи можна уявити життя без рослинного світу?»

Мета: учити дітей розмірковувати про користь рослин у житті людей. Уточнити знання дітей про взаємозв’язок природи з людьми, та яку користь вона приносить. Розвивати мислення, пам ять. Виховувати бережливе ставлення до природи та охороняти її. Матеріал:ілюстрації, малюнки з зображенням рослин

Експериментально – дослідницька діяльність «коли дерево тоне, а коли ні?»»

Мета: спонукати дітей експериментувати в предметному довкіллі; розвивати аналітичне мислення,вміння робити висновки; виховувати інтерес до експериментальної діяльності

Пальчикова гімнастика

Лапки в боки, вгору вушка,

Скачуть білочки – подружки,

1,2,3.4,5 – люблять білочки стрибать

ЗАНЯТТЯ

Музичне заняття

Музично-ритмічна вправа „Лисиця ” Автор:О.Тілічеєва

ознайомлення з вправою, вчити дітей сприймати музику, показ і пояснення рухів,збагачувати уявлення про різні види мистецтва, їх відмінності між собою

“Колискова ”(голос, ф-но) Автор: Р. Паульс

емоційно відгукуватись на музику, імпровізувати образ, відчувати задоволення від власної творчості

Вправа для розвитку слуху та голосу «Равлик-павлик» муз. В. Верховинця

вчити співати природним голосом, без напруження, розвивати чистоту інтонування мелодії голосом

Співи: ”Рученята золоті ” Автор: Н. Вересокіна

робота над диханням у пісні, вчити разом починати і закінчувати пісню, вчити ідентифікувати почуття та вчинки персонажів з власними

Співи: “Тане сніг ” Автор:А.Філіпенко, Т.Волгіна

співати природнім голосом наслідувати спів дорослого, закріплення навичок відтворення мелодії, охороняти й берегти співочий і мовний голос,без напруги співати

Тема: Ліс і людина

Мета:___________________________________

Матеріал: ____________________

Хід заняття

________________________________

2. Аплікація «Улюбленим тваринам гарні вушка та носики»

Мета: Розвивати фантазію, пам'ять, мислення, увагу. Виховувати емоційно-естетичне ставлення до навколишньої дійсності. Продовжувати вчити дітей правильно тримати ножиці й діяти ними, складати прості предмети з вирізаних частин. Спонукати дітей аналізувати предмет, який складається з кількох частин, визначати форму кожної з них, кольори, відтінки.

Матеріал: Серії ілюстрацій із зображенням різноманітних тварин (вух та носиків), матеріали до дидактичних ігор, шаблони-трафарети (силуети тварин), готові форми носиків і вушок тварин, кольоровий папір, білий папір, пензлик, клей, серветки, клейонка. худ.твори: загадки про тварин (котик, зайчик, порося, вовк, крокодил).

Попередня робота: Аплікація «Вітаміни для здорових зубчиків».

Хід заняття:

Відгадування загадок про тварин.

Розгляд серії картин із зображенням різних тварин.

Дид.ігри «Чий хвостик?», «Чий носик?»

Показ і пояснення послідовності виконання роботи.

Вибір дітьми шаблонів-трафаретів тварин.

Виконання роботи дітьми.

Розгляд дитячих робіт.

Діалог «Для чого людині та тваринам вушка та носики?».

І ПРОГУЛЯНКА

Подорож у куточок лісу. Спостерження за пролісками.

Мета: Уточнити та узагальнити знання дітей про весняні явища природи: світить сонечко, стало тепло, зеленіє все навколо, з'являється травичка та листочки. Закріпити знання дітей про назви перших весняних квітів: пролісок.

Хід спостереження

— Подивіться, що це у нас розцвіло у куточку лісу? Так, це проліски.

— А як можна назвати ці квіти сміливцями, що не бояться весняних холодів? Це маленькі розвідники, послані весною.

— Чому ж усім людям подобається ця маленька квітка? Справді, вона ніжна і гарна. У кожної квітки є шість тендітних пелюсток, голубих, мов весняне небо, тонке стебельце, вузькі зелені листки. Послухайте, який гарний вірш склала про пролісок поетеса Марія Познанська

Я — перша квіточка весни,

Я — пролісковий цвіт.

Я пережив зимові сни

І знов родивсь на світ.

У мене очі голубі,

Такі, як неба синь.

Росту між кленів, між дубів,

Люблю і сонце, й тінь.

— А знаєте, чому проліски так рано розцвітають, який у них секрет?

— Тому, що ще з минулої весни ця квітика відкладає у своїй цибулині поживні речовини, а тепер за рахунок них росте. Подивіться, ось зелені листочки пробилися із землі. Тут у нас виростуть квіти. Ми ходитимемо тільки по доріжках, щоб не поламати і не зім'яти зелені листочки».

Фізкультура на повітрі

Рухливі ігри«Переліт птахів» (лазіння, біг),«У ведмедя у бору» (біг за сигналом)

«Знайди собі пару» (біг, ходьба)

Під час рухливих ігор продовжувати вчити дітей зберігати правильну поставу, розвивати вміння дотримуватись правил, безпеки.

Індивідуальна робота ________

____________________________

Дидактична гра «Ніч – велика чарівниця, сон цілющий навіває»

Мета: ознайомити дітей зі значенням сну, його впливом на ріст і розвиток організму; вчити дітей активно наслідувати позитивні звички, намагатися утримуватися від негативних; розвивати увагу , логічне мислення, інтонаційне мовлення; виховувати турботливе ставлення до свого організму.

Матеріал: малюнки, на яких зображено , як сплять діти, іграшкове ліжечко, постільна білизна, зошит «Світ очима дітей».

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

Поступовий підйом дітей. Гімнастика пробудження

Загартовуючі заходи.

Дидактична гра «Екологічний ланцюжок»

Мета: формувати у дітей емоційно – позитивне ставлення до об’єктів живої природи; розрізняти живу і неживу природу, розуміти потребу живих істот у чистій воді, повітрі, ґрунті. Розвивати мислення, уяву. Виховувати доброзичливе ставлення до природи.

Матеріал: набір картинок із зображенням об’єктів живої і неживої природи.

Бесіда “Хто такі лісники?”

Ознайомити дітей із професією людей, що працюють у лісі, розкрити значення їхньої праці для диких тварин. Вчити з розумінням та повагою ставитися до людей цієї професії.

Дидактична гра «Квартири в лісі»

Мета: вчити дітей визначати місця існування тварин, птахів, комах; дотримуватись основних правил поведінки в природі (не руйнувати «квартири» лісових мешканців), нагадувати про це одноліткам; розвивати розуміння наслідків своєї діяльності; виховувати турботливе ставлення до природи

Матеріал: настільно – друкована гра «Хто, де живе»

Створити умови до виникнення сюжетно – рольової гри «Сім’я».

«Допомагаємо бабусі»

Мета: поглиблювати та збагачувати знання дітей про трудові дії та процеси, якими займаються навесні; вчити відтворювати дії дорослих, правильно користуватися інвентарем; розвивати самостійність у розгортанні сюжету; виховувати працьовитість, бажання допомагати дорослим

Атрибути: знаряддя праці

Маленькі музиканти

Мета: познайомити дітей з дерев’яними музичними інструментами; вправляти в розрізненні їх на слух; заохочувати грати на них; розвивати динамічний слух, інтерес до гри на музичних інструментах; виховувати любов до музики

Індивідуальна робота ________

____________________________

ІІ ПРОГУЛЯНКА

Спостереження за перехожими .

Яке у них взуття?

Яке взуття у вас?

Як воно називається?

Навіщо потрібно взуття?

Чому взуття різне влітку та взимку?

Чим відрізняється взуття дорослого від взуття дітей.

Гра – пантоміма «Що я роблю?» ( дії із взуттям)

Музична /гра «Веселі наші чобітки»

Інд. робота: д/гра «Одягни ляльку на прогулянку » ( вибір взуття та одягу по сезону та погоді)

Р/ігри «Знайди свою пару»

Дидактична гра «Із якого дерева»

Мета: вчити дітей утворювати від названих прикметників словосполучення (іменник + прийменник) (добовий стіл зробили…(із дуба)); розвивати вміння будувати правильні граматичні форми, поширені речення, монологічне мовлення; виховувати культуру мовлення

Примітка вихователя _______

________________________________________________________

Сфера життєдіяльності «Культура»

Кожна тваринка має свою хатинку

Дата _________

Ранок

Хвилинка входження в день

Спостереження за сонечком.

Як воно світить?

Як гріє?

Чи корисне сонечко для життя людини?

Що було б якби, його не було б ?

Вправа – дослід «Подружися з сонечком» - за допомогою дзеркальця зробити сонячні зайчики, спробувати його спіймати.

Д/гра «Вгорі-внизу»

Інд. робота. Пригадати прислів’я про сонце заклички.

ЗАНЯТТЯ

Художньо-естетичний розвиток. Малювання

Мета:___________________________________

Матеріал: ____________________

Хід заняття

________________________________

Фізичний розвиток

Мета:___________________________________

Матеріал: ____________________

Хід заняття

________________________________

І ПРОГУЛЯНКА

Спостереження за небом денним

Мета: Узагальнити у дітей уявлення про небо; продовжувати формувати цілісний художній образ неба, та його “мешканців”.

Хід спостереження

Звернути увагу дітей на різноманітний колір неба, зміни в небесній сфері (чисте, блакитне, хмарки на небі); за вечірнім небом ( темне, зоряне, місячне).

— Діти, давайте пригадаємо з ким дружить небо? (Із Сонечком, хмаринками, Місяцем, зірочками).

— А якого кольору небо вдень (вночі)?

— Коли вам дуже весело, що ви робите? (Посміхаємось).

— А коли щось болить? (Плачемо).

Ви знаєте, небо теж може посміхатися, бути веселим, сумним і навіть плакати.

— Як ви гадаєте, коли небо буває веселим, посміхається? (Коли на ньому сяє сонечко, літають пташки, пливуть білі хмаринки.)

— Якого кольору “веселе” небо? (Синього, блакитного).

— Чому воно веселе? (Бо сяє Сонечко, пташки літають, білі хмаринки пливуть).

— Скажіть, будь ласка, коли небо буває сумним? (Коли холодно, вітер, відлітають у вирій пташки.)

— Якого кольору “сумне” небо? (Сірого).

— А коли небо може “плакати”? (Коли йде дощ)

— Зараз у нас яка пора року? (Осінь).

— Восени часто йдуть дощі, небо часто “плаче”, сумує, що пройшло літо.

— А звідки падають краплини дощу на землю? (З хмар).

Індивідуальна робота з математики – геометричні форми.

Поступовий підйом дітей. Гімнастика пробудження

Моделювання мовленнєвої ситуації «Про кота і вербові котики».

Мета: вправляти дітей в описуванні об’єктів живої і неживої природи, помічати та виділяти схожість та відмінність; удосконалювати вміння складати речення, використовуючи прикметники, пестливі слова та слова – омоніми. Розвивати зв’язне мовлення. Виховувати спостережливість, увагу.

Матеріал:ілюстрації кота і вербових котиків.

Індивідуальна робота ________

_____________________________________

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

Поступовий підйом дітей. Гімнастика пробудження

Загартовуючі заходи.

Дидактична гра «Хто, де живе?»

Мета: формувати знання дітей про те, що тварини є як дикі так і свійські, звернути увагу на умови їх проживання, особливості харчування; розвивати уяву, пам'ять; виховувати турботу про тварин

Будівельно-конструктивні ігри «Хатинка для зайчика»

Мета:вчити будувати хатинку для зайчика із будівельного матері­алу; виховувати дбайливе ставлення до тварин, бажання зро­бити зайчикові приємне.

Вправи на мовне дихання

Сірий, злобний і голодний

У зимові дні холодні,

Пісню тягне він свою: „у-у-у-у-у”

Бесіда з дітьми за твором «ДОБРЕ ДІЛО»(Євген Шморгун)

Була весна. Ліс прибрався, мов на оглядини. Мерехтіло в очах від розмаю квітів, приємно паморочилася голова від запахущого молодого листя, від пташиного пересвисту.

Як переходили видолинок, Інну щось шарпнуло за ногу. Глянули – а нога в сільці.

Було сильце із тонкого дроту. Років п’ять чи більше тому якийсь браконьєр поставив його на заячій стежині, примотавши кінцем до дубка. Хтозна, чи потрапило коли в нього необачне звірятко, а от дубкові вийшла від того велика шкода: дріт глибоко врізався у стовбурець і не давав деревцю рости.

Ми трохи поморочилися і розмотали той дріт.

От і вся пригода. Здавалось би, давно пора їй забутися. А Інна часом і сьогодні згадує:

- Пригадуєш, татку, як дубка визволили?

А все тому, що ми тоді не просто провели в лісі хороший весняний день, а зробили хоч маленьке, але добре діло.

- Поділіться своїм настроєм, своїми думками щодо цієї історії.

- Можливо й у вас були подібні добрі справи. Розкажіть про них.

Індивідуальна робота ________

____________________________

ІІ ПРОГУЛЯНКА

Спостереження за вечірнім небом

Мета: Розширити уявлення дітей про “настрій” небесної сфери, залежність кольору неба від дня та ночі, зміни пір року. Розвивати увагу, пам’ять, уяву. Формувати пізнавальний інтерес.

Хід спостереження

Розглядаючи нічне небо поцікавитися у дітей чому так рано темніє?

Де знаходиться Місяць удень?

Дуже рідко, але ми все ж таки можемо побачити Місяць вдень. Рідко тому, що вдень він зазвичай знаходиться з боку Землі, протилежної тій, на якій ми живемо. Іноді вона прямо над нами, але побачити її майже неможливо, тому що яскраве сонячне світло не дозволяє нам відмітити відображений блиск Місяця. Рано вранці або пізно ввечері ми можемо бачити одночасно і Місяць, і Сонце, оскільки його світло не засліплює нас.

Рухливі ігри «Як до річки ми ходили» (імітація рухів) «Будь обережним (Біг змійкою)

Гра-уява.

Тема: ,,Сонце образилось”.

Мета: вчити аналізувати явища та їх причини (що було б на планеті, якби сонце якось не зійшло). Розвивати уяву, спостережливість, вміння фантазувати. Виховувати розсудливість.

Індивідуальна робота ________

____________________________

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Дата _________

Ранок

Хвилинка входження в день

Бесіда «Стався до природи дбайливо»

Мета: запропонувати дітям дати відповіді на запитання, вирішивши ситуацію ( чи добре це: наламати гілочок верби і поставити їх у вазу; як ставитися до дерев та кущів?) вчити дітей висловлювати припущення, міркування; розвивати вміння висувати гіпотези, обґрунтовувати хід своїх думок; виховувати розсудливість

Матеріал: предметні картинки

Рухливі ігри: ,,Не наступи” (стрибки)

Творча гра «Що б було, якби не прийшла весна».

Мета: Вчити дітей бути чутливими до оригінального,намагатися виявляти самодіяльність. Розвивати вміння вдаватися до асоціативних зв’язків, робити спроби висувати елементарні гіпотези. Виховувати самостiйнiсть, творчу уяву, фантазію.

Понорама добрих вчинкiв

Мета: Вчити дітей орiєнтуватися в основних правилах поводження в природі, дотримуватись їх, нагадувати про них однолiткам. Розвивати бачення соціальної значущостіi своєї дiяльностi. Виховувати любов до природи, бажання її охороняти

Матеріал: Декорацiя дерева, листочки, картки з зображенням правил поведінки.

ЗАНЯТТЯ

Інтегроване заняття в „Пісенька весняної води”

Тема. Читання Bipша Лeci Українки «Пісенька весняної води»

Мета: Вчити уважно слухати розуміти зміст прослуханого, відповідати на запитання. Розширювати уявлення дітей про ознаки ранньої весни. Сприяти розвитку уваги, спостережливості, логічного мислення. Викликати інтерес до творчості великої української поетеси Лeci Українки, яка оспівує красу рідної природи, виховувати шанобливе ставлення до поетеси.

Формувати вміння передавати свої враження в малюнку. Збагатити словник дітей словами: весняна вода, рине, гатки, гребельки, запруди (пояснити значения слів). Виховувати любов до рідної природи, вміння відчувати її чарівність i красу.

Підготовча робота: розгляд дитячих книжок Лесі Українки. Вивчення вipша «Світлячки», казки «Біда навчить» та інше. Спостереження в природі (таненням снігу, появою струмочків, льодоходом на річці, небом, сонцем, хмарами, травичкою, течією води в річці).

Mamepiал: лялька - Весна, портрет Лесі Українки, вірш, загадка про весну, ілюстрації до твору, картинки з зображенням різних nip року, папіp, фарби, пензлі, вода, серветки...

Xiдзаняття

Організація дітей. Ненароком «знаходимо» загадку написану на «крапельці дощу», «сонячному промінчику», або на «хмаринці» (в залежності від погоди). Обміркуємо.

Загадка:

Привітанням журавля я пробуджую поля,

Небеса i ручаї та заквітчую гаї,

I усякий мене зна... Відгадали? Я ... (Весна).

Запитання: Як ви здогадалися, що це весна? Про які ознаки весни ще говориться у загадці? Що ще відбувається весною в природі? (при потребі звернути увагу на зміни в природі за вікном).

Дидактична вправа: «Знайди картинку». (діти серед картинок iз зображенням різних пip року відбирають ілюстрації на тему «Весна»).

Давайте скажемо про весну. Весна яка? (радісна, сонячна, ніжна, весела, тепла, дзвінкоголоса, дощова). З'являється лялька -Весна з конвертом. Діти, ви так гарно відповідали, що до нас завітала в гості сама... Як ви гадаете, хто це? (вітаеться Весна з дітьми) Ще й щось принесла iз собою, (виймаю портрет Лесі Українки з конверта).

- Чи знаєте ви, чий це портрет?

-Що ви знаете про Лесю Українку?

-Чи знаете ви вірш Лесі Українки?

(Діти читають знайомі вірші).

Так, Леся Українка написала багато віршів про природу: i про жучків, i про те, як тане сніжок, біжить вода...

Діти, а як ви думаете, чи вміє водичка співати?

Яку пісеньку вода співає, коли біжить з крана? (с-с-с-с)

Пригадайте, яку пісеньку співає вода, коли падає з висоти вниз (наприклад, коли вас мама миє під душем) ш-ш-ш-ш. А яку пісеньку ми чули, коли танув сніг і бігли струмочки. Дз-дз-дз-дз. Молодці, давайте проспіваємо ix разом:

Біжить вода - с-с-с-с

Шумить вода - ш-ш-ш-ш

Дзвенить струмочок - дз-дз-дз-дз.

Про пісеньку води i Леся Українка написала вірш (виймаю з конверта книжку Лесі Українки «Пісенька весняної води»). Він так i називається «Пісенька весняної води». (Обігруємо «діалог» з Весною щодо пояснения незнайомих слів, використовуючи ілюстраціїi: рину, гребельки, гатки, запруди).

Читання вірша.

- Звідки біжить вода? (з гip на долину)

- Як саме вона біжить? (біжу, стрибаю, рину)

- Що робить вода з місточками? (збиває)

- А з гребельками, гатками, запрудами? (зриває)

- Хто збудував вci гатки, гребельки, запруди? (люди)

- Яка ж вона, весняна вода? (як воля молода)

- Як ви розумієтете вислів «як воля молода»? (пояснити, що це, як маленькі, жваві, спритні датки)

- Як називала Л.еся Українка свій вірш?

- Дітки, коли ви слухали віршик, вам було сумно чи весело?

А давайте ми з вами побудемо зараз весняною водичкою (звучить запис ірша Лесі Укранки «Пісенька весняної води» по магнітофону. Діти імітують рухи води, наслідуючи вихователя). Ось i весна з нами погралася.

3 rip на долину - діти плавно присідають, одночасно опускаючи руки i голову вниз.

Біжу - біжать один за одним.

стрибаю - стрибають з ноги на ногу.

рину – біг врозтіч

Місточки збиваю - стоячи махають почергово ногами.

Bci гребельки - зриваю,

Bci гатки, вci запруди,

що збудували люди - махають перед собою руками, піднятими вперед, вліво - вправо переступаючи з ноги на ногу.

Бо весняна вода,

як воля молода - кружляють на носочках на місці з піднятими до верху руками.

Сподобалося вам бути водичкою?

Що цікавого було на занятті?

Давайте ми свої враження намалюємо.

Діти передають у малюнку cboi враження від почутого.

В кінці заняття дарують cboi малюнки Весні.

І ПРОГУЛЯНКА

Піший перехід до клена "Як клен весну вітає"

Мета.Систематизувати уявлення дітей про послідовність змін у природі навесні. Уточнювати уявлення про складові частини дерева.

Закріплювати вміння розпізнавати ознаку весняного пробудження дерев — початок руху соку, бубнявіння бруньок, появу перших молодих листочків; простежувати ознаки росту гілок.

Формувати знання про дерево, яке першим зацвітає навесні, — клен гостролистий (клен сріблястий).

Сприяти розвитку спостережливості, вихованню естетичних почуттів, любові до рідної природи.

Під час прогулянки звертати увагу дітей на правильну поставу та координацію рухів.

Гра – імпровізація «Хто дарує весняний настрій

Мета: вчити дітей перевтілюватися, виявляючи свою індивідуальність ( я – квітка – несу радість, я – вітерець – дарую натхнення); емоційно реагувати на свої дії та дії оточуючих; викликати захоплення красою весни; виховувати організованість

Самостійні ігри дітей

Мета: вправляти дитину в умінні контролювати себе (не ламати гілля, не смітити), заповнювати свій час та змістовно проводити його, відчувати від цього задоволення; розвивати стриманість, вигадку; виховувати культуру поведінки

Рухливі ігри: «Сонечко і дощик» /біг врозтіч, стрибки) «Через струмок» (ходьба по зменшеній опорі) «Щоб здоровими рости»

Індивідуальна робота ________

____________________________

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

Поступовий підйом дітей. Гімнастика пробудження

Загартовуючі заходи.

Настільно – друкована гра «Хто, де живе»

Мета: закріпити вміння описувати свійських тварин; перевірити мовленнєву компетенцію, вміння доречно висловлюватися відповідно до ситуації; удосконалювати звуковимову, вміння вживати іменники в родовому відмінку однини та множини; узагальнити знання дітей про життя свійський тварин; виховувати почуття відповідальності

Матеріал: дзиґа, панно «Поле чудес», конверти із запитаннями

Конструювання “Лисичка, вовк і ведмежа”

Мета: Розвивати увагу, творчість. Виховувати самостійність. Закріпити набуті раніше вміння дітей ділити, складаючи, квадратний аркуш паперу на частини, правильно робити, згладжувати їх, рівно і точно робити лінії згину.

Матеріал: Ілюстрації із зображенням героїв казок (лисичка, вовк, ведмідь), зразки, виготовлені заздалегідь вихователем, таблиці «Мистецтво орігамі: лисиця, вовк, ведмідь», кольоровий папір, фломастери, загадки про тварин.

Хід заняття:

Відгадування загадок про тварин.

Розгляд ілюстрацій. Бесіда «З якої казки герой».

Розгляд таблиці.

Показ і пояснення послідовності виконання роботи.

Виготовлення роботи дітьми. Прикрашання.

Етюд «Яка я тваринка?»

Обігрування паперових іграшок.

ІІПРОГУЛЯНКА

Спостерження за деревами.

Дослідницька діяльність «Чому дерево не падає?»

Мета: формувати в дітей уявлення про значення кореневої системи в житті рослини; пояснити, що життя дерева залежить в умов в яких воно росте (підпушування, поливання , підкидання снігу ранньою весною, підживлення та ін..); вчити робити висновки; виховувати бажання піклуватися про рослинний світ.

Гра – імітація «Яке сонечко?»

Мета: вчити дітей, слухаючи вихователя, робити відповідні рухи, удосконалювати вміння емоційно реагувати на оточуюче середовище; розвивати уяву, вигадку, фантазію; викликати задоволення від спілкування з природою

Матеріал: слова – ознаки або дії (повзає, сходить, живиться, літає, крилате, велике, хиже, кругле, променисте))

Рухливі ігри: «Знайди свій колір» (орієнтація в просторі) «Сонечко, дощик» (біг, орієнтація в просторі),

Примітка вихователя _______

____________________________

4-й тиждень «Пташок викликаю з теплого краю»

Введення в активний словник слів:

іменники: горобці, ворона, дятел, журавель, орел, гніздо, пір’я, пух, дзьоб, гребінець, яйце, м’ясо, зерно, корм;

дієслова: п’є, клює, дзьобає, співає, клекоче, пищить, плаває, парить, шипить, висиджує, веде;

прикметники: свійські, дикі, пухнасті, великі, маленькі, голінасті, жовті, сірі, сліпі, швидкі.

Сфера життєдіяльності «Природа»

Птахи на крилах весну принесли

Дата _________

РАНОК

Хвилинка входження в день.

Бесіди про вихідні дні. Розвивати вміння зв’язно розповідати про різні події. Створювати гарний піднесений настрій.

Спостереження за птахами, що прилітають на майданчик.

Як вони називаються? Як вони стрибають? Якого вони кольору? Який в них хвіст? Де вони живуть?Що вони їдять?

Загадка про птахів.

Запропонувати дітям пригостити пташок насінням та крихтами.

Д/гра «Які ворони, які горобці»

Фізкультхвилинка «Пташки»

Обговорення вірша Г. Бойка «Грак»:

Захотілось граку з чорного стати білим тричі мився милом

А коли пилюку змив, то ще більше почорнів.

Кепське мило, крака грак, так чи не так?

Інд. робота. Д/гра «Математична гра , розв’яжи задачку»

Р/ігри «Зайці та вовк»

Праця : допомогти двірнику

Ранкова гімнастика

Дидактична гра «Чия пісенька!»

Мета: пояснити дітям поведінку птахів навесні; дати знання про повернення птахів додому; вправляти в розрізненні співу пташок; вчити емоційно реагувати на спів пташок. Розвивати мислення, уяву. Виховувати уважність.

Матеріал: аудіо запис із співом пташок, альбом «Перелітні птахи».

ЗАНЯТТЯ

Музичне заняття

Музично-ритмічна вправа „Лисиця ” Автор:О.Тілічеєва

звернути увагу на вільне розміщення дітей по залу, повторення рухів , вчити коментувати свої дії

“Колискова ”(голос, ф-но) Автор: Р. Паульс

вчити пізнавати твір, закріпити назву твору, вчити передавати свої почуття, фантазії художнім словом

Вправа для розвитку слуху та голосу «Равлик-павлик» муз. В. Верховинця

розвивати співочі інтонації, без напруги співати короткі розпірки і пісні.

Співи: ”Рученята золоті ” Автор: Н. Вересокіна

домагатись чіткішої вимови слів, співати спокійно, без крику, з дорослим та індивідуально, вчити чітко артикулювати приголосні і вимовляти голосні

Співи: “Тане сніг ” Автор:А.Філіпенко, Т.Волгіна

робота над повнотою звучання, правильно відтворювати мелодію, починати після вступу,розвивати чистоту інтонування мелодії голосом, виконавські здібності

Музично - ритмічні рухи “Танок з ляльками Автор: укр..нар. мелодія обр. М. Лисенка

відтворення рухів за вихователем, залучати до танцю малоактивних дітей,допомогти дитині побачити себе серед дітей, себе у великій залі

“Птахи прилетіли”

Мета: Формувати уміння складати невеликі розповіді-описи птахів (від першої особи) з незначною допомогою вихователя. Закріплювати уміння утворювати дієслова від звуконаслідувань, стимулювати вживання повних речень. Тренуватися вимовляти звукосполучення – голоси птахів. Активізувати вживання назв птахів, вводити узагальнюючі слова. Розвивати логічне мислення, вміння робити висновки. Виховувати турботливе, доброзичливе ставлення до птахів, бажання піклуватися про них.

Матеріал: Ілюстрації із зображенням птахів, клітка, дві пташки-іграшки, худ.твори: прислів’я “Де багато пташок, там немає комашок”, закличка “Пташок викликаєм із теплого краю”.

Попередня робота: Складання розповіді про птахів майданчика.

Хід заняття:

Читання віршованого твору про весну. Бесіда.

Промовляння заклички.

Розгляд картинок із зображенням птахів.

Дид.гра “Назви пташку”.

Дид.гра “Перелітні-зимуючі”.

Опис птахів.

Складання дітьми описових розповідей.

Дид.вправа “Відтвори пісню пташки”.

Розгляд зображення пташок (одного – в клітці, іншого – на волі). Розповідь вихователя.

Міркування дітей.

Вивчення прислів’я.

Ліплення “Горобці в калюжах”

Мета: Розвивати творчу уяву. Виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу. Учити дітей вирізувати круги (калюжу, тулуб горобця) способом послідовного заокруглення чотирьох куточків квадрата. Урізноманітнювати та збагачувати аплікативну техніку, доповнювати її графічними елементами для передавання дрібних деталей і динаміки.

Матеріал: Аркуші кольорового паперу, паперові квадрати синього кольору (калюжі), паперові квадрати сіро-коричневого кольору (тулуб горобця), ножиці, клей, пензлики, кольорові олівці, склянки з водою, серветки, мольберт, основа для майбутнього альбому, картки із зображенням горобців, худ.твір: вірш Г.Лагздинь “Весна”.

Попередня робота: Аплікація «Захисники природи» (з готових шаблонів).

Хід заняття:

Читання віршованого твору.

Бесіда про птахів.

Завдання: поясни, як горобці розбризкують бризки сонця.

Етюд “Уяви поведінку горобця”.

Показ послідовності виконання роботи з поясненням технологічних прийомів.

Виконання роботи дітьми.

Розгляд та аналіз дитячих робіт.

Оформлення експрес-виставки чи колективного альбому.

І ПРОГУЛЯНКА

Спостереження за птахами.

Розповісти дітям, що наприкінці зими пробує свій весняний голос невгамовна синиця; галасливішими стали горобці.

Мета: вчити дітей правильно називати птахів, описувати їх зовнішній вигляд; вміти відтворювати спів пташок; вчити передавати декількома реченнями свої враження про побачене. Розвивати зв’язне мовлення, спостережливість. Виховувати любов до пташок.

Рухливі ігри«Пташки та кіт» (стрибки) «Лисиця в курнику» (зіскакування, біг з ловінням) «Жабки і журавлі» (біг, стрибки)

Розвиваюча гра «Господарі неба»

Мета: закріпити знання про птахів, з’ясувати, чому їх називають «господарями неба»; вчити виділяти органи, які відрізняють птахів від інших живих істот, спосіб пересування; формувати уявлення про користь, яку птахи приносять; розвивати мислення, вміння порівнювати, виховувати захоплення пернатими

Матеріал: предметні картинки із представниками різних тваринних груп, предметні картинки (крила, дзьоб, пір’я, лапи, різні види хвостів), силуети птахів

Праця в природі

Мета: удосконалювати навички догляду за рослинами на майдані; обкопувати дерева кущів лопатами, розрівнювати скопаний ґрунт; підвести до дітей до розуміння значення цієї праці; учити працювати невеличкими групами, допомагати один одному; виховувати повагу до праці садівника

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

Гімнастика пробудження, загартовуючі процедури

Настільно-друковані ігри«Упізнай пташку?»

Матеріал: кубики

Ігрова задача «Як допомогти перелітній пташці?»

Мета: вчити помічати схоже та відмінне в знайомому; розвивати вміння поводитися в природному довкіллі, нагадувати про це одноліткам; прагнути берегти перелітних птахів та створювати для них усі умови для повернення їх на рідну землю (розвішування шпаківень); виховувати бажання берегти природу

СХД. Пташка з природного матеріалу.

Мета: викликати бажання створювати пташку з природного матеріалу; вчити проявляти творчість у роботі з природні матеріалом (листям, каштанами, паличками). Розвивати прагнення проявляти самодіяльність, вдаватися до асоціативних зв’язків.

Виховувати самостійність.

Матеріал: природній матеріал, іграшкова пташка.
Шпак прилетів
Був тихий весняний ранок. Ще не зійшло сонце, тільки небо на сході стало рожевим. На голій гілочці клена голосно заспівав шпак. Він тільки-но прилетів з далекого теплого краю. Знайшов свою шпаківню, сів біля неї й радісно сповістив:
— Я вже прилетів! Весна настала!
Спів шпака почув у своєму гнізді горобець. Він спав під стріхою в теплому кубельці. Йому не хотілося рано вставати. Та, почувши шпака, горобець стурбувався. Він розбудив горобчиху, що спала в сусідньому кубельці, й сказав:
— Шпак прилетів. Тепер нам доведеться раніше вставати.
Бо за шпаком важко буде якусь їжу роздобути. Він скрізь устиг не першим... Горобчиха зітхнула й відповіла:
— Спасибі шпакові, що будитиме тебе, ледаря.

В. Сухомлинський

ІІ ПРОГУЛЯНКА

Спостереження – милування за змінами в природі

Мета: викликати у дітей бажання милуватися природою рідного краю, помічати зміни; розкривати взаємозв’язок між живою та неживою природою; виховувати радість від зустрічі і спілкування з природним довкіллям. Розвивати спостережливість.

Рухлива гра ,,Чий голосок” (орієнтування в просторі)

Дидактична гра ,,Небезпечна діяльність”.

Мета: дати поняття про функціональне призначення небезпечних для гри предметів (ґудзики, сірники, намистинки тощо), вчити обережно поводитися з електричними приладами, розвивати увагу, виховувати самостійність, розсудливість.

Індивідуальна робота ________

____________________________

Примітка вихователя _______

______________________________________

Сфера життєдіяльності «Я сам»

Якщо ти вдома сам. ОБЖД

Дата _________

РАНОК

Хвилинка входження в день. Психологічний етюд «Посмішка по колу» - подаруй настрій.

Спостереження за дітками, що приходять до дитсадка

· Що дітки приносять до дитсадочка?

· Корисні чи шкідливі ці предмети?

· Де вони їх взяли?

· Чи дозволяють ними гратися батьки?

· Чому деякі речі можуть бути небезпечними?

Розповідь вихователя.

Р/гра: ,,Знайди собі пару” (орієнтування в просторі)

Д/гра «Небезпечні речі», «Так чи ні»

Ранкова гімнастика

Валеохвилинка«Як люди їдять»

Мета: дати елементарні поняття про органи травлення людини, перетворення продуктів харчування в людському організмі. Підводити до самостійних висновків про правила харчування.

КГН Дидактична гра «Водичко, водичко, умий моє личко»

Мета: закріпити навички пов’язані з чистотою і охайністю, викликати в дитини бажання вмиватися і дружити з водою.

Матеріал: лялька, іграшкова умивальна кімната, предмети туалету, мило, шампунь, рушничок, гребінець.

Індивідуальна робота ________

________________________________________________________

ЗАНЯТТЯ

2. Логіко-математичний розвиток (освітній процес)

Тема.Рівність і нерівність груп предметів. Геометричні фігури.

Мета:продовжувати вчити порівнювати множини, правильно вживати вирази більше на один, менше на один, порівну, стільки ж; закріпити знання про геометричні фігури; виховувати вміння слухати й розуміти запитання вихователя.

Матеріали:демонстраційний: фланелеграф, іграшка ведмежати, шаблони п’яти равликів, п’яти листків; жабеня, складене з геометричних фігур;

роздавальний: альбомний аркуш, на якому зображені три равлики вгорі, три жабеняти внизу; олівці; набір

геометричних фігур зеленого кольору (овал, два маленькі круги, один великий трикутник, два маленькі трикутники).

Хід заняття

1. Психогімнастика.

2. Гра «равлики».

— Ведмедик запросив нас на прогулянку до лісу. Кого він там побачив?

Вихователь викладає п’ять равликів на фланелеграфі.

— Розгляньте равликів. Скільки їх? (Багато.)

— Равлики хочуть відпочити на листках. Посадимо кожного равлика на свій листок.

— Чи всім равликам вистачило листків? (Так.)

— Скільки на фланелеграфі листків? (Листків стільки ж, ­скільки й равликів.)

— Чого більше: равликів чи листків? (Порівну.)

— Один равлик залишив листок. (Вихователь забирає одного равлика.) Чого менше: равликів чи листків? (Равликів.)

— На скільки равликів менше? (Наодин.)

3. Гра «равлики й жабенята».

У дітей на столах альбомні аркуші із зображенням трьох равликів і трьох жабенят.

— У річці жили веселі жабенята, вони дружили з равликами. Давайте перевіримо, чи в кожного равлика є друг-жабеня? З’єднайте лініями равлика з жабеням. (Діти виконують завдання.)

— Скільки равликів і скільки жабенят? (Порівну.)

4. Фізкультхвилинка.

Рибка плаває у річці,

Рибці весело гулять.

Рибко, рибко-витівнице,

Хочем ми тебе впіймать!

Рибка воду сколихнула,

Хліба крихітку взяла,

Рибка хвостиком майнула,

Рибка хутко попливла.

5. Гра «Склади жабеня».

У дітей на столах набори геометричних фігур зеленого кольору. Вихователь викладає на фланелеграфі жабеня з геометричних фігур.

— Розгляньте жабеня. З яких геометричних фігур воно складене?

— Складіть таке саме жабеня із фігурок на вашому столі.

Примітка .­Залежно від підготовки дітей, до набору геометричних фігур можна додати квадрат і трикутник і побудувати будиночок для жабеняти.

6. Підсумок заняття.

— Кого ми побачили в лісі?

— Чи у всіх равликів були друзі-жабенята?

— Кого було більше: равликів чи жабенят?

— З яких геометричних фігур ми склали жабеня?

Фізичний розвиток (освітній процес)

Мета:___________________________________

Матеріал: ____________________

Хід заняття

________________________________

І ПРОГУЛЯНКА

Цільова прогулянка

(по вулицях біля ДНЗ, правила переходу через вулицю).

Мета: Запропонувати дітям розповісти, як вони переходитимуть вулицю в тому або іншому місці:

Øтам, де світлофор;

Øтам, де світлофора немає;

Øтам, де є пішохідний перехід.

Нагадати дітям, що в місті багато різного транспорту. Запропонувати постежити за проїжджаючим транспортом і розділити його на дві групи за якоюсь загальною ознакою. Якщо діти не здогадаються розділити транспорт на вантажний і пасажирський, запитати, для чого потрібні автобуси, легкові машини і для чого потрібні самоскиди, вантажівки і підвести дітей до потрібних виводів.

Дидактична гра “Скажи правильно” (Що? – дорога, машина, автобус. Чого? – дороги, …..Чому? – дорозі, ….. Чим? – дорогою, …..)

Рухливі ігри:: «Хто далі стрибне (трибки) «Хто швидше до прапорця» (біг) « Не замочи ніг» (стрибки)

Індивідуальна робота ________

________________________________________________________

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

Поступовий підйом дітей. Гімнастика пробудження

Загартовуючі заходи.

Дидактична гра « Назви прикмети весни»

Мета: узагальнювати знання дітей про основні прикмети даної пори року. Вчити називати відмінності ,наприклад: чим відрізняється березень від травня

Розвивати пам ять мислення. Виховувати спостережливість, уважність.

Матеріал: календар природи.

Обмін інформацією «Як вчинити» (ситуація, коли загубився, як поводитися з чужими дорослими).

Мета: вчити дітей звертатися по допомогу, коли залишаєшся серед чужих, надавати перевагу незнайомим з дітьми та тим, хто знаходиться в гурті з іншими; розвивати увагу , мислення; виховувати почуття впевненості у собі.

Розвиваюча гра «Безпечно-небезпечно»

Мета : Поглибити знання дітей про правила догляду за зубами; розвивати бажання самостійно піклуватись про своє здоров’я, та оберігати зуби від ушкоджень. Виховувати турботливе ставлення до свого організму.

Читання художньої літератури Н.Забіла «Ясочка на річці», Б.Вовк «Бережіть», О.Майборода «Їжачок-рятівничок».

Мета: вчити дітей уважно слухати літературні твори, розуміючи їх зміст. Уточнити уявлення дітей про важливість води у природі, її користь і небезпеку, яку вона може нести. Розвивати мислення. Виховувати бережне ставлення до води і свого здоров’я.

Матеріал: книга «Їжачок-рятівничок».

Індивідуальна робота ________

________________________________________________________

ІІ ПРОГУЛЯНКА

Наши рекомендации