Музика — це чаша з вином мовчання. 1 страница
УРОК 1
Тема. Пісенність як особливість музики, проникнутої співучістю, мелодійністю, але не обов’язково призначеної для співу. В гостях у пісні. Родіон Щедрін «Ніч», «Золоті рибки», «Цар Горох» з балету «Горбоконик» — слухання. Слова Платона Воронька, музика Ірини Кириліної «Засмутилось кошеня» — розучування (с. 6—12).
Мета. Удосконалювати знання учнів про пісню та мелодію; розвивати уміння відтворювати ритмічний рисунок твору; вчити відчувати настрій та ритмічний зміст запропонованих творів; засобами музичного мистецтва виховувати любов до народних традицій.
Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за наявності — фортепіано, баян, акордеон), музично-темброві інструменти, програвач СО, «Хрестоматія» та «Фонохрестоматія» з музики 3 клас.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Наш урок цікавим буде!
Казку люблять усі люди!
І дорослі, і малі,
Тобто — й наші школярі.
Будемо ми працювати
Й руку вправно піднімати.
Казка кличе нас усіх,
Починаємо мерщій!..
1. Вхід до класу під звучання пісні (за вибором учителя).
2. Музичне привітання.
Сорока-ворона
на припічку сиділа,
діткам кашку варила,
ополоником мішала,
діток годувала.
IV. Повідомлення теми уроку.
1. Робота з підручником, с. 4—5.
а) Читання вірша.
б) Аналіз вірша.
2. Музична гра Ігоря Верховинця.
Диби-диби
Дійові особи
Бабусі — усі дівчата
Дідусі — усі хлопчики
Ведучий — старша дитина.
Реквізит: хусточки для Бабусь (за бажанням).
Опис гри
Після того, як діти утворять коло і вивчать пісню, вихователька з Ведучим розміщують їх у колі так, щоб кожен Дідусь став біля своєї Бабусі (рис. 1).
Далі вихователька (чи Ведучий) подає команду:
І бабусі, й дідусі,
Станьте парами усі!
За цією командою кожен хлопчик бере правою рукою ліву руку своєї дівчинки, і кожна пара, звичайно, з допомогою старших, повертається наліво.
Таким чином утворилося два кола: зовнішнє — хлопчаче, внутрішнє — дівчаче (рис. 2).
Ведучий подає нову команду:
І бабусі, і діди,
В ліс рушайте по гриби.
За цим сигналом діти «вирушають у дорогу»: вони починають ходити парами по'колу вліво (або вправо), співаючи пісню:
Диби-диби, диби-би.
Пішла баба по гриби,
А дід по опеньки
В неділю раненько.
Як тільки пісня закінчиться, вихователька (або Ведучий) промовляє:
Ми у лісі, ось дубочки,
А під ними є грибочки.
Діти зупиняються (або продовжують рух), починають співати знову і в ритмі пісні удають, ніби збирають гриби: в одному такті «диби-диби» вони нахиляються і опускають праву руку додолу, в наступному такті «диби-би» — ви- простовуються і правою рукою торкаються долоні лівої руки, немов кладуть зірваний гриб у кошик, і так далі, до кінця. Під час «збирання» пісня співається один раз або двічі, але не більше.
Примітка. Спочатку ця гра виглядатиме хаотично. Не всі будуть нахилятися і випростовуватися разом, дехто втомиться і зупиниться, дехто просто задивиться на «збирачів». Почується веселий сміх. Хай педагог не турбується, що не всі «збиратимуть» ритмічно, що пісня буде перериватися веселим сміхом, а деякі завзяті «грибники» навіть зовсім виб’ються із кола. Чим більше хаосу та безладдя, тим веселішою буде гра. Головне — аби діти бавилися з охотою. Одначе не можна дозволяти, щоб таке безладдя тривало довго. Через деякий час, подавши умовний знак (можна дзвіночком), вчителька припиняє гру. Діти повертаються до кола, стають парами, кожен Дідусь біля своєї Бабусі, і збирання грибів починається знову. Тепер хаосу і безладдя буде менше.
Згодом, коли вихованці добре освояться з грою, на кожне чергове повторення пісні можна буде провести одну по одній такі дії:
1. Закінчивши збирання грибів парами, Дідусі ніби втомлюються і сідають на підлогу, а Бабусі продовжують збирання, причому кожна Бабуся кружляє навколо свого Дідуся.
2. Потім відпочивають Бабусі, а Дідусі кружляють навколо них.
3. Дідусі сідають знову і співають пісню самі, а Бабусі, збираючи гриби, мовчки рухаються по колу одна за одною, аж поки не підійдуть до своїх Дідусів.
4.Сідають і продовжують спів тільки Бабусі, а Дідусі рухаються по колу один за одним, аж поки не підійдуть до своїх Бабусь.
5.Бабусі і Дідусі, співаючи разом, рухаються по колу в протилежних напрямках до зустрічі на своїх попередніх місцях.
6.Бабусі й Дідусі, збираючи гриби, розходяться по всій кімнаті, хто куди захоче, а на умовний знак (дзвіночок) біжать на свої попередні місця.
7. Як тільки усі пари появляться в колі і настане тиша, Ведучий подає нову команду:
Повні кошики грибів —
Час додому йти під спів.
Діти рушають парами по колу, ніби вертаються з лісу додому, останній раз співаючи пісню «Диби-диби».
Гра має цікавий вигляд, коли кожна її дія (між дзвониками) переходить в іншу без перерви.
Мета гри. Гартувати дитячий організм виконанням гімнастичних вправ (нахиляння корпуса із згинанням ніг в колінах та випростовування). Розвивати почуття ритму (ритмічні рухи під спів). Розвивати увагу (реакція на дзвоник та на команди Ведучого).
Диби-диби
Диби-диби, диби-би.
Пішла баба по гриби,
А дід по опеньки
В неділю раненько.
3. Робота над розспівкою, с. 5.
а) Повторення правил поведінки у музичному класі.
б) Правила під час співу.
в) Виконання поспівки.
г) Відповіді на запитання.
4. Музична форма, с. 5.
V. Слухання музики.
Родіон Щедрін «Ніч», «Золоті рибки», «Цар горох» з балету «Горбоконик».
VI. Фізкультхвилинка.
Я, мама і тато
Мама є, (плеснути і підстрибнути)
Ось тато йде, (походити по колу)
Я за ним добігаю, (біг на місці) '
Мама — сонце, (руки вгору)
Тато — небо, (руки в сторони)
Я — квітонька в гаю. (присісти, руки до личка)
VII. Вивчення пісні.
Музика І. Кириліної, слова П. Воронька «Засмутилось кошеня» — розучування.
1. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.
2. Робота над піснею.
VIII. Пізнавальний екскурс в минуле.
1. Аналіз почутого.
2. Цікаві розповіді.
Баєчка «Як виникли ноти?»
Піднімаючись до вершини гори, Акизум помітила, що звуки через кожні сім кроків повторюються, але з іншим забарвленням. І для того, щоб краще їх запам’ятати, вона придумала імена для звуків.
Так виникли До, Ре, Мі, Фа, Соль, Ля, Сі, під загальною назвою — ноти.
Казка «Де живуть ноти?»
Гілочки чарівної яблуньки, яка з’явилась на подвір’ї, біля палацу, нахилилися трошки вбік. Деревце слухало щебетання пташок, дзюрчання струмочка, пісні дощику та дзвін краплин.
«Яка красива музика звучить навколо! — подумало деревце. — Але як зробити, щоб люди почули й зрозуміли музику?.. А може, кожен звук матиме на гілочці своє місце? Проте звуки ми тільки чуємо, побачити їх не можна. Що ж придумати, щоб усі змогли вздріти їх?.. Звісно! Як тільки звук сяде на гілочку, я перетворю його в кружок — ноту».
А звуків є всього сім — ціла сім’я. І всі вони дуже різні, як звичайно й буває у родині.
І розлетілися звуки-ноти по гілочках. Першою від самого сонечка прилетіла сонячна нота — Соль — і розташувалася на другій гілочці. Її мила подружка — Мі — на першій. Фантастична нота — Фа — поселилася між ними. Вони весело розмовляли між собою музичною мовою.
Прислухаємось.
(Звучить пісенька, яка складається з цих трьох нот).
Незабаром прилетіли ще дві подружки; вони не дуже любили, коли жарко, і хотіли розташуватися нижче, ближче до землі, струмочка. Одна з них рішуче зайняла місце під першою гілочкою. Це була нота — Ре.
(Можна дограти пісеньку до кінця, із добавлянням ноти — Ре).
А скромній і добрій ноті — До — місця на гілочці не вистачило.
«Що ж робити? — подумало деревце. — Як знайти місце для доброї ноти та
куди її поселити?»
Довго літав у повітрі добрий звук, що ніяк не міг перетворитися в ноту: адже ж на нижніх гілочках усі місця були вже зайняті. І раптом деревце зраділо. «Я звернуся за допомогою до нашого Музичного короля. Ось нехай він і вирішить усі музичні справи», — вирішило воно.
Подивіться, який красивий цей король: високий, стрункий (можна показати малюнок). На голові в нього — корона. Однією рукою він міцно тримає гілочку, щоби ніхто не забув, що перша сонячна нота прилетіла саме на неї. Другою — показує, куди сідати усім іншим.
Деревце зраділо, що в музичній державі з’явився король: адже без нього незрозуміло, це ноти чи, може, картоплинки?
Подумав Музичний король, куди ж поселити добрий звук-ноту і вирішив: попрошу я деревце, щоби воно подарувало їй маленьку гілочку, де змогла б розміститися недалеко від своїх подруг.
Так і вийшло. Поселилася добра нота на маленькій гілочці, та й досі сидять ці нотки на тих самих місцях. А люди подивилися, де розташовані ноти, запам’ятали й стали краще розуміти музику.
Але раптом до чарівного дерева прилетіли ще два звуки: лагідний — Ля та самостійний — Сі. Першим почав вибирати собі місце самостійний звук. Він хотів поселитися трішки далі від усіх ноток, оскільки любив незалежність. Третя гілочка яблуньки йому дуже сподобалася.
Лагідний звук — Ля — зовсім невпевнено вибрав собі місце біля сонячної ноти, тому що любив тепло. Він був спокійний, тихий і ніскілечки не заважав своїй сусідці, ноті — Сі. І зажили ноти-подружки душа вдушу, як у хорошій сім’ї.
3. Робота в зошиті.
4. Робота над запитаннями підручника, с. 7.
IX. Підсумок уроку. Релаксація.
Вчитель Учні
До по - ба
X. Вихід з класу під звучання пісні (за вибором учителя).
Музика — посередник між духовним і чуттєвим життям людини.
Людвіг вам Бетховен
УРОК 2
Тема. Творці та виконавці пісень. Народні та композиторські пісні. Назви співочих голосів. Ансамбль. Микола Дремлюга «Лірична пісня» — слухання. Слова та музика Дмитра Кабалевського «Ми — третьокласники» — розучування (с. 13—16).
Мета. Закріпити поняття «пісня», «танець», «марш», знання про народні та композиторські пісні; збагачувати знання учнів з музичного мистецтва; вчити розрізняти українські народні танці й танці інших народів; розвивати вміння поєднувати спільне та відмінне в танцях, піснях, маршах, виховувати інтерес до народного та всесвітнього фольклору.
Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за наявності—фортепіано, баян, акордеон), музично-темброві інструменти, програвач СО, «Хрестоматія» та «Фонохрестоматія» з музики 3 клас.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно —
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі,
Сядемо рівненько на місця свої.
1.Вхід до класу під звучання пісні (за вибором учителя).
2.Музичне привітання.
Сорока-ворона на припічку
сиділа, діткам кашку варила,
ополоником мішала,
діток годувала.
IV. Повідомлення теми уроку.
1. Робота з підручником.
2. Пізнавальна бесіда (з використанням підручника, с. 8—9).
У стародавні часи люди думали, що наша планета Земля — це велика кругла тарілка, схожа на гігантський плоский щит, що тримається на трьох китах, які плавають в океані.
Саме про цих «трьох китів» ми сьогодні поговоримо, адже вони тісно пов’язані з музичним мистецтвом. Цей вислів у музиці умовний. Його вживають, коли говорять про три основні жанри музики, три основні типи музики.
Далі вчитель грає марш, учні повинні визначити характер, тип цієї музики, до якої галузі вона належить. Тобто, це — марш. Це перший кит.
Потім звучить полька, вальс, гопак. Що це звучало ? Танці. Танець — це другий кит.
І, нарешті, звучить музичний уривок пісенної мелодії без супроводу. Пісня — це третій кит.
В музичному творі можуть бути поєднані різні типи музики (пісня, танець, марш). Пісня, танець, марш — є основою всіх жанрів (видів) вокальної та інструментальної музики.
Звісно, немає на землі, та й ніколи не було людини, яка б не заспівала за своє життя хоча б однієї пісні, не станцювала хоча б одного танцю, не брала участі хоча б раз у якійсь маршовій процесії. А пригадаймо нас, маленьких. Хіба ми ще задовго до школи не співали якихось простих пісеньок, не танцювали чи не крокували під музику маршу?
Отже, зробимо висновок: без «трьох китів» жодна людина — ні доросла, ні маленька — просто не зможе обійтися.
3. Музична гра Ігоря Верховинця «Диби-диби» (див. урок МІ).
V. Слухання музики.
Микола Дремлюга «Лірична пісня».
1. Обговорення. Аналіз твору.
а) Який характер музики? Опиши його.
б) Які ілюстрації до цієї пісні ви б намалювали?
VI. Фізкультхвилинка.
А — з ніжками двома,
(ноги поставити якомога ширше, руки скласти на грудях)
И — перекладинка навскоси,
(ноги на ширину пліч, права рука вздовж тіла, ліва рука пряма, торкається зап }ястка правої)
0 — овальне воно,
(напівзігнуті руки з 'єднати над головою)
1 — горить свічка угорі,
(п ’ятки разом, підняти перед собою прямі руки і притулити кулачки один до одного)
У — антенки на даху,
(п ’ятки разом, руки розвести широко в сторони і вгору)
Е — почнем спочатку все.
(п ’яти разом, правою рукою взятися за ліве вушко так, щоб зап ’ясток торкався чола, ліву руку зігнути в лікті)
VII. Вивчення пісні.
Слова та музика Дмитра Кабалевського «Ми — третьокласники» — розучування.
1. Загальні відомості про композитора.
Дмитро Борисович Кабалевський — композитор, педагог,
громадський діяч. Народився 17 (ЗО) грудня 1904 року в Санкт-Петербурзі.
У 1925—1930 роках навчався в Московській консерваторії. З 1932 року — викладач. З 1939 року — професор.
Обіймаючи адміністративні посади в Союзі композиторів і Міністерстві культури СРСР, а також представляючи СРСР у різних міжнародних культурних організаціях, Кабалевський був одним з найбільш офіціозних вітчизняних композиторів і музичних діячів радянської епохи.
1939 — професор МДК імені П. І. Чайковського. 1940—1946 — головний редактор журналу «Радянська музика».
1952 — секретар правління СК СРСР.
1959 — почесний професор консерваторії в Мехіко.
1961 — член Ради директорів ІСМЕ (Міжнародного товариства музичної освіти при ЮНЕСКО), президент Радянської секції ІСМЕ.
1962 — голова комісії з музично-естетичного виховання дітей та юнацтва.
1964 — віце-президент ІСМЕ
1965 — доктор мистецтвознавства.
1970 — член-кореспондент Академії мистецтв у НДР.
1971 — дійсний член АПН СРСР.
1972 — почесний президент ІСМЕ.
1983 — засновник і головний редактор журналу «Музика в школі».
Нагороди та звання
• орден «Знак Пошани» (1940).
• Сталінська премія першоґо ступеня (1946) — за 2-й квартет (1945).
• Сталінська премія другого ступеня (1949) — за концерт для скрипки з оркестром (1948).
• Сталінська премія другого ступеня (1951) — за оперу «Сім’я Тараса» (1950).
• народний артист РРФСР (1954).
• народний артист СРСР (1963).
• Державна премія РРФСР імені М. І. Глинки (1966) — за «Реквієм» для солістів, двох хорів і симфонічного оркестру (1962).
• орден Трудового Червоного прапора (1966).
• чотири ордени Леніна (1964, 1971, 1974, 1984).
• Ленінська премія (1972) — за нову редакцію опери «Кола Брюньйон» (1968).
• Герой Соціалістичної Праці (1974).
• Державна премія СРСР (1980) — за 4-й концерт для фортепіано з оркестром («Празький ») (1979).
2. Слухання пісні у виконанні вчителя чи фонограми +.
3. Робота над піснею.
VIII. Пізнавальний екскурс в минуле.
1. Аналіз почутого.
2. Цікаві розповіді.
Кашалот — найбільше зубате створіння в природі. Колись зустрічалися екземпляри завдовжки 25,6 м і вагою до 100 т. Нині ж 20-метрові — рідкість. Вузька, завдовжки 3—4 м нижня щелепа кашалота озброєна півсотнею масивних зубів близько 20 см заввишки і вагою від 1 до 3 кг. Плавають ці кити у всіх океанах, крім Північного Льодовитого. Влітку вони із субтропіків і тропіків мігрують у води помірних і холодних зон.
Кашалоти більшу частину віку живуть невеликими зграями, а самки з дитинчатами і молодими китами, нерідко в супроводі старого самця, — окремо.
У липні або серпні кашалотиха народжує одне дитинча завдовжки 4 м і вагою більш 1 т, якого вона годує молоком 10—11 місяців. Ростуть маленькі кашалоти дуже швидко і до 4—6 років стають дорослими.
Кашалоти — чудові пірнальники. Точно відомо, що вони можуть занурюватися на глибину до 1100 м.
За останні 100 років у Світовому океані здобуто більш ніж 2,1 мільйона китів. Для регулювання й обмеження китобійного промислу в 1964 році була створена Міжнародна китобійна комісія, куди входили представники 20 країн. За прийнятими правилами міжнародної угоди заборонене полювання на деякі види китів. У 1972 році англійський дослідник Н. А. Макентош підрахував, що в Антарктиці популяція фінвалів (вид китів) зменшилася в 5 разів, синіх — у 25, а горбатих — у 30 разів. Усе це свідчить про те, що дійовим заходом порятунку китів була би загальна заборона китобійного промислу. Учені порахували, що для відновлення антарктичних зграй синіх китів до 150 тисяч голів буде потрібно мінімум 50 років, а для росту зграй горбатих китів до 27 тисяч голів — мінімум 60 років. Ці відомості тільки про китів, а тепер уявіть собі, скільки щодня гине інших морських тварин: тюленів, морських котиків, риби. Частина їх винищується, частина вмирає від екологічного забруднення. Багато видів морських тварин утрачені для нас назавжди.
3. Робота в зошиті.
IX. Нотна грамота.
а) Розучення поспівки, с. 11.
б) Повторення вивчених нот та їх читання.
в) Вивчення правила про репризу.
X. Підсумок уроку. Релаксація.
XI. Вихід з класу під звучання пісні (за вибором учителя).
Музика — це ваш власний досвід, ваші думки, ваша мудрість. Якщо ви нею не живете, вона ніколи вам не віддячить.
Чарлі Паркер
УРОК З
Тема. Поняття про пісню. Куплетна форма пісні. Лад. Динаміка. Темп. «Зустрічі» пісенності, танцювальності, маршовості в музичних творах. Запрошує пісенний кит. Петро Чайковський «Баркарола» — слухання. Слова Маргарити Івенсен, музика Тамари Попатенко «Шпачок прощається» — розучування (с. 14—19).
Мета. Повторити поняття, пов’язані з з елементами музичної мови: ладом, темпом, динамікою; засобами дитячої гри вчити дітей бути спритними, сміливими, розумними, рішучими, дружними; виховувати належне ставлення до музики, її історії, музичного мистецтва.
Методично-дидактичне забезпечення уроку. Музичний інструмент (за наявності — фортепіано, баян, акордеон), музично-темброві інструменти, програвач СО, «Хрестоматія» та «Фонохрестоматія» з музики 3 клас.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось — не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати —
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож гаразд. Часу не гаймо І урок наш починаймо.
1. Вхід до класу під звучання пісні (за вибором учителя).
2. Музичне привітання.
Сорока-ворона
на припічку сиділа,
діткам кашку варила,
ополоником мішала,
діток годувала.
IV. Повідомлення теми уроку.
1. Робота з підручником, с. 14.
2. Пізнавальна бесіда (з використанням підручника, с. 14—15).
Україна... Рідний край. Золота чарівна сторона. Земля, рястом заквітчана,
зелом закосичена. Скільки ніжних і ласкавих слів придумали люди, щоб висловити гарячу любов до Тебе!
З давніх-давен линули по світу слова про неньку-Україну, про її щирий і працьовитий народ, про її лани широкополі, гаї зелені, тихі ріки та озера.
А українська пісня — це запашна й прекрасна гілка на дереві світової культури.
Відродження України, її духовності неможливе без рідної пісні, яка жила вічно з нашим багатостраждальним народом і дійшла до нас як найдорого- цінніший скарб, що підтримував душу християнина-українця протягом його життя, передавався у спадок з покоління в покоління.
Український народ на перехрестях своєї нелегкої долі ніколи не розлучався з рідною піснею, яка була йому супутницею на пшеничному полі, в тяжкому бою з ворогом, в неволі на чужині. Українська пісня пройшла випробування на невмирущість і зараз чарує мільйони людських сердець, сяючи дивовижною чудо-квіткою у різнобарвному вінку світової народної творчості.
Краса цієї чудо-квітки народжена добротою української душі, мальовничістю української природи, багатством і щедрістю батьківської землі.
Пісне! Велична, рідна, пісне!
Розправ свої високолетні крила
В великий день!
Без тебе серце в грудях трісне.
З тобою викрешемо з серця,
Як з кресила,
Святий огень.
І підемо, через побіду в полі,
Обмиті з крові й ран, на зустріч волі.
Р. Купчинський
Пісня — душа людини. У пісні є наше героїчне минуле, що не забуваєть- ! ся. Це наче деревце, посаджене біля вікна, що не один рік дає плоди, це наче дерево роду, що глибоким корінням тягнеться у минулі роки.
Легенда про пісню
Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність і красу, угорці — любов до господарювання, німці — дисципліну і порядок, діти Росії — владність, Польщі — здатність до торгівлі, італійці отримали хист до музики...
Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишивану сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багрянів вінок з червоної калини.
- Хто ти? Чого плачеш? — запитав Господь.
- Я — Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються із вдів і сиріт, у своїй хаті немає правди і волі.
- Чого ж ти не підійшла до мене скоріш? Я всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?
Дівчина хотіла вже піти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.
- Є у мене національний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це пісня.
Узяла дівчина-Україна дарунок і міцно притисла його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому та з ясним обличчям і вірою понесла пісню в народ. З тих пір і дивує весь світ українська пісня.
Завдяки пісні ми можемо викласти свої почуття, переживання, радість і смуток, любов і гнів. А ще — можемо помолитися.
Найголовніший тип музики — пісня. Пісня — це завжди мелодія. Мелодія — найважливіша ознака будь-якої музики (танцювальної, маршової).
• Танець — вид мистецтва, в якому засобами створення художнього образу є рухи й положення тіла танцюристів. Кожен танець має свої особливості — ритмічний малюнок, мелодію, метр, темп, гармонію, рухи. Танці виконуються як окремі концертні твори або як один із номерів балету чи опери. Існують цілі збірки танців, об’єднані в один твір. Кожен народ має свої улюблені танці:
• Українці — гопак, козачок.
• Росіяни — камаринська, тропак.
• Білоруси — бульба, крижачок.
• Чехи — полька, фуріант.
• Угорці — чардаш.
• Норвежці — салінг, спрінгданс.
• Австрійці та німці — вальс.
• Поляки — полонез, мазурка.
• Французи — менует, гавот.
• Марш.
Історія виникнення побутового жанру «марш» дуже цікава. До нас дійшли лише деякі факти. Відомо — що типова риса маршу — наявність ритмічного (ударного) інструмента. У старогрецьких трагедіях ритмічний акомпанемент супроводжував вихід акторів на сцену. Наприкінці XVI століття солдати армії імператора Максиміліана марширували під звуки флейти й барабана; цей звичай запозичили й французи. Інша рання форма маршу з’являється в театральних п’єсах і операх XVIII ст., тоді марші супроводжували появу акторів на сцені.
Марш (італ. mагсіа, франц. marche, від marcher — крокувати) у музиці — музичний твір (інструментальний чи вокальний), що має енергійний, чіткий ритм крокування, ходи. Для маршу характерні чіткий ритм, помірний темп, музичний розмір 2/4 або 4/4.
Марші бувають похідні, урочисті, спортивні, казкові, траурні...
3. Музична гра Ігоря Верховинця.
Ладки-ладки
Дійові особи:
Усі діти та Ведучий (Вд), що допомагає виховательці (Вх).
Опис гри
Діти стоять розірваним колом, лицем до середини. Ведучий ходить по колу і, торкаючись правого плеча кожної дитини, промовляє: «Перший, другий, перший, другий» і т. д.
— Перші, підніміть руки вгору, — каже вихователька, коли Ведучий закінчив рахувати. — Так, опустіть, а тепер підніміть руки всі другі.
Звичайно, не всі одразу запам’ятають свої номери, тому Ведучий обходить коло вдруге і нагадує кожному його номер.
— Перші і другі, поверніться один до одного лицем, — веде далі вихователька і знову активно допомагає дітям правильно виконати завдання. Тепер можна розпочати гру (рис. 1).
Діти стоять по двоє один проти одного, плещуть у долоні і співають пісню:
Ладки-ладки.
Посварились бабки!
За що?
За кисіль,
Що наївся Василь.
Туги-туги.
Ту-ги?
Спочатку на перше «ладки» кожна дитина плеще один раз у долоні, а на друге «ладки» — плеще в долоні свого товариша, з яким стоїть у парі, і так далі, аж до слова «Василь».
Інакше кажучи: на першу долю в 1, 3, 5, 7-му тактах діти плещуть одни раз у власні долоні. А в 2, 6, 8-му тактах кожна дитина плеще обома долонями в долоні своєї пари.
У 9-му такті на першу долю, тобто на склад «Ту-», пари беруться за руки, на другу долю (склад «-ги») — піднімають з’єднані руки вгору.
Так на кожне «ту-» аж до самого кінця пісні з’єднані руки опускатимуться донизу, на кожне «-ги» — підніматимуться вгору.
На останнє «ту-» руки тримаються внизу протягом цілого такту (дві чверті), а на останнє «-ги» — роз’єднуються вгорі, і гра починається знову.
Коли діти добре освояться з грою, до неї можна буде внести такі зміни:
На І— 8-й такти плескати вдвічі швидше, тобто кожне плескання виконувати двічі на такт: на першу долю — у свої долоні, на другу — в долоні своєї пари.
З 9-го такту і до кінця пісні рухи виконуються так, як описувалося в основному варіанті гри.
В 1-му такті починати звичайне прискорене плескання, а в 2—8-му тактах плескати на кожну першу долю у свої долоні, на кожну другу — по діагоналі в долоню свого товариша: то лівою в ліву, то правою в праву.
У 8-му такті повторити дії 1-го такту, а з 9-го і до кінця — виконувати рухи так, як описувалося в основному варіанті гри.
Примітка. Дуже жваво й весело проходить комбінація двох ігор: «Диби-ди- би» та «Ладки-ладки». Таке поєднання є бажаним і надзвичайно корисним, бо нахиляння і випростовування корпуса в попередній грі вигідно поєднуються з І рухами рук даної гри.
Мета гри. Гартувати організм гімнастичними вправами (рухи рук від себе вперед, по діагоналі та знизу вгору і навпаки). Розвивати почуття ритму (плескання під спів). Розвивати увагу (реакція на рахування Ведучого та команди виховательки).