Конкурс «Юні регулювальники»? Тести
Конспект уроку з ОБЖ у 4 класі
Тема: БЕЗПЕКА РУХУ ПІШОХОДІВ.
Мета: поглибити знання учнів про правила пішохідного руху, про світофори та їх призначення; вчити розпізнавати сигнали регулювальника; виховувати культуру поведінки на вулиці, дорозі.
ХІД УРОКУ
Робота із загадкою
Стало на краю вулиці
Опудало з трьома очима,
На одній нозі.
Де машини рухаються,
Де зійшлись шляхи,
Допомагає вулицю
Людям перейти.(Світлофор)
Повідомлення вчителя
Учитель. Перший вуличний світлофор з'явився у Лондоні 1868 року. Винайшов його англійський інженер Найт.
Перший світлофор був механічним: кольорові сигнали змінював черговий поліцейський, який стояв поруч. Перш ніж увести світлофор у дію, у газетах Лондона були докладно описані правила дорожнього руху, з яких люди дізналися, що означає червоний колір, а що — зелений. Жовтого кольору тоді не було взагалі.
Пізніше до світлофора додали ще й гасовий ліхтар, завдяки якому кольори були помітні й уночі. Але одного разу ліхтар вибухнув, смертельно поранивши поліцейського, що стояв поруч. Після цього випадку світлофор зник із вулиць на цілих 50 років.
Вдруге світлофор з'явився 1914 року в американському місті Клівленді. Цього разу він був уже електричний, але все одно мав лише два кольори — червоний і зелений. Жовтий колір додали лише 1918 року. У нашій країні він з'явився 1924 року.
¾ Яке призначення світлофора в наш час?
¾ Де встановлюють світлофори?
¾ Які бувають світлофори?
Бесіда
¾ У якому місці можна переходити дорогу?
¾ Як треба переходити дорогу, на якій розміткою «зебра» не позначено пішохідний перехід?
¾ Коли треба бути особливо уважним при переході дороги? Чому?
¾ Розгляньте малюнки (демонстраційний матеріал)
¾ Розкажіть за малюнками, як слід переходити залізничну колію, дорогу в селі, обходити транспорт.
¾ Чим відрізняються світлофори для пішоходів від транспортних?
¾ Яку особливість мають сучасні транспортні світлофори?
¾ Для кого призначені додаткові секції, розташовані поруч із «зеленим вічком»?
¾ Як подаються сигнали у додаткових секціях?
¾ Розгляньте малюнки (демонстраційний матеріал)
¾ У якому напрямі мають їхати автомобілі?
¾ Що має зробити водій у таких випадках?
¾ Яке правило дорожнього руху іноді порушують водії?
¾ До чого це зобов'язує пішоходів?
¾ Чи є зображені світлофори поблизу вашої школи чи будинку?
¾ Хто керує рухом, якщо світлофор виходить з ладу?
Відгадайте загадку
Хто стоїть на мостовій
І лиш руку піднесе —
Всі навколо знають: «Стій!» —
Підкоряє він усе.
Що тримає вартовий?
Що без слів говорить: «Стій!»? (Жезл)
¾ Хто такий регулювальник?
¾ Чим він сигналізує?Жезлом, палкою, .вказівкою.
Учитель. Паличка в руці регулювальника керує рухом. Вона називається жезл. Кожен сигнал регулювальника — це наказ водіям та пішоходам: «Стій», «Проїжджай», «Повертай праворуч чи ліворуч». Різні накази — різні жести.
Іноді буває, що водії свідомо чи випадково не помічають жестів регулювальника. Тоді на допомогу вартовому порядку приходить сюрчок. Різкий звук сюрчка перекриває вуличний гамір, змушуючи порушників зупинитися.
Регулювальник спілкується з пішоходами і водіями за допомогою жестів. Треба знати значення сигналів регулювальника.
¾ Розгляньте малюнки (демонстраційний матеріал).
¾ Розкажіть, з якими сигналами світлофора збігаються сигнали регулювальника.
¾ Якщо на перехресті працюють і світлофор і регулювальник, тоді чиї сигнали головні?
¾ Як ви вчините у такій ситуації: на світлофорі горить зелене світло, а регулювальник забороняє перехід? Обґрунтуйте свою думку.
5.Вікторина «Дорожня розмітка»
· Що таке дорожня розмітка?
· Яка зебра допомагає перейти через дорогу?
· Який острівець існує прямо на дорозі?
· Які функції у цих дорожніх помічників?
Конкурс «Юні регулювальники»? Тести
¾ Розгляньте малюнки.
¾ Що означають сигнали регулювальника?
1. Руки витягнуті в сторони, опущені, або права рука зігнута перед груддю:
з лівого та правого боку від регулювальника рух пішоходів..
зі сторони грудей та спини рух пішоходам...
2. Права рука витягнута вперед:
пішоходам переходити дорогу за спиною регулювальника.
3. Рука піднята вгору:
рух пішоходам... .
Довідник: дозволяється, заборонений, дозволено, заборонений.
Підсумок уроку
¾ Які бувають світлофори?
¾ Яку особливість мають сучасні транспортні світлофори?
¾ Де найчастіше стоїть регулювальник?
¾ Яку роботу він виконує?
¾ Що допомагає йому зупинити машини чи пішоходів?