Урок №1

Тема: Класифікація хімічних реакцій за різними ознаками.

Мета уроку:узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції, ознайомити із ознаками класифікації хімічних реакцій; розвивати навички і вміння визначати тип хімічних реакцій за рівнянням; навчити розрізняти реакції сполучення, розкладу, заміщення та обміну. Розвивати навички складати рівняння хімічних реакцій, вміння наводити приклади вивчених типів хімічних реакцій.

Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

За два роки знайомства з хімією ми вивчили величезну кількість речовин, познайомилися з їх фізичними і хімічними властивостями, навчилися писати рівняння хімічних реакцій. Пригадайте, що таке хімічна реакція та хімічне рівняння.

Хімічна реакція (хімічне явище) – процес, під час якого одна речовина перетворюється на інші відмінні за складом.

Хімічне рівняння – це зображення хімічної реакції за допомогою хімічних формул та коефіцієнтів.

Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Наприклад: H2SO4 + 2NaOH → Na2SO4 + 2H2O

Вихідні речовини, продукти

реагенти реакції

Що показує хімічне рівняння? (речовини, які вступають в хімічну реакцію і речовин, що утворюються внаслідок реакції)

Відомо дуже багато хімічних реакцій. Всі вони індивідуальні. Але хімічні реакції мають ряд спільних ознак, що дає змогу об’єднати їх у кілька типів. Які типи реакцій ви знаєте з курсу хімії 8 класу?

План:

1. Типи класифікацій хімічних реакцій.

2. Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції:

а) реакції сполучення;

б) реакції розкладу;

в) реакції заміщення;

г) реакції обміну.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Типи класифікацій хімічних реакцій.

1. Розгляньте таблицю 5 ст. 81 (Хімія 9 кл Н.М. Буринська)

2. Складемо схему класифікації хімічних реакцій

Урок №1 - student2.ru

3. Розглянемо на сьогоднішньому уроці першу класифікацію: за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції

Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції

1. Реакції сполучення - хімічні реакції, в результаті яких із двох або кількох речовин утворюється одна нова складна речовина.

А +В = АВ

Запропонуйте і запишіть реакції сполучення.

Наприклад:

Zn + S → ZnS

CaO +H2O → Ca(OH)2

2. Реакції розкладу - хімічні реакції, в результаті яких із однієї складної речовини утворюється дві чи більше нових речовин.

АВ → А +В

Запропонуйте і запишіть реакції розкладу.

Наприклад:

(NH4)2Cr2O7 → Cr2O3 + N2 + 4H2O

Cu(OH)2 → CuO + H2O

3. Реакції заміщення – хімічні реакції між простою і складною речовинами, під час яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у складній речовині, утворюючи нову просту і нову складну речовини.

А +ВС = АС + В

Запропонуйте і запишіть реакції заміщення.

Наприклад:

Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2

Fe + CuSO4 → FeSO4 + Cu

4. Реакції обміну - хімічні реакції, під час яких дві речовини обмінюються своїми складовими частинками, утворюючи дві нові речовини.

АВ +СD = АD + CВ

Запропонуйте і запишіть реакції обміну.

Наприклад:

NaOH + HCl → NaCl + H2O

CaCl2 + Na2CO3 → CaCO3 + 2NaCl

ІІІ. Узагальнення й систематизація знань.

1. Як називається реакція, в результаті якої з однієї складної речовини утворюється декілька простіших?

2. Як називається реакція, в результаті якої з декількох речовин утворюється одна зі складнішим складом?

3. Як називається реакція, під час якої дві складні речовини обмінюються своїми складовими частинами?

4. Як називається реакція, у якій атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів у складній?

Установіть відповідність між рівняннями хімічних реакцій та їх типами.

1K2O + H2O = 2KOH; А обміну;

23NaOH + H3PO4 = Na3PO4 + 3H2O; Б заміщення;

3Fe(OH)2 = FeO + H2O; Всполучення;

42Na + 2H2O = 2NaOH + H2. Г розкладу;

Дполімеризації.

Укажіть суму коефіцієнтів у схемі реакції обміну.

Mg + H2O → MgO + H2

FeCl3 + H2SO4 → Fe2(SO4)3 + HCl

Здійснити перетворення. Вказати тип реакції.

Zn → ZnO → ZnCl2→Zn(OH)2 → ZnO

Самостійна робота учнів з перфокартами.

Кожен учень отримає перфокарту і завдання. В перфокарту вкладається чистий аркуш паперу. Учні читають завдання. Відповідь позначають у вигляді хрестика у відповідній комірці.

  А Б В Г
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru
Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru Урок №1 - student2.ru

І варіант

Позначте в графі

А –реакції сполучення.

Б - реакції розкладу.

В - реакції заміщення.

Г - реакції обміну

1. С + O2→CO2

2. 2Na+2H2O → 2NaOH + H2

3. 2 KMnO4 → K2MnO4+ MnO2 +O2

4. SO3+H2O → H2SO4

5. 2KOH + H2SO4 → K2SO4 + 2H2O

6. BaCl2 + H2SO4 → BaSO4 + 2HCl

7. Fe2O3 + 3H2 → 2Fe + 3H2O

8. 2NaNO3 → 2NaNO2 + O2

9. CuCl2 + Zn → ZnCl2 + Cu

10. 2H2O → 2H2+O2

Здійснити перетворення, вказати тип кожної реакції:

Cu → CuO → CuCl2 →Cu(OH)2 → CuO → Cu.

ІI варіант

Позначте в графі

А –реакції сполучення.

Б - реакції розкладу.

В - реакції заміщення.

Г - реакції обміну

1. 3Fe+ 2O2→Fe3O4

2. Ca+2H2O → Ca(OH)2 + H2

3. 2KClO3 →2 KCl + 3O2

4. 2H2+O2 →2H2O

5. HCl + AgNO3 → HNO3 + AgCl

6. 2Fe2O3 +3Si→ 4Fe + 3SiO2

7. K2O + H2SO4 → K2SO4 + H2O

8. 2Cu(NO3)2 →2CuO + 4NO2 + O2

9. FeCl2 + Mg → MgCl2 + Fe

10. 4NO2 + 2H2O + O2→ 4HNO3

Здійснити перетворення, вказати тип кожної реакції:

Р → Р2О5 → Н3РО4 → Na3PO4 → Ca3(PO4)2

ІV. Підсумки уроку.

V. Домашнє завдання

§13Хімія 9 кл Н.М. Буринська

Впр. 2 с. 84 (всім обов’язково)

Наши рекомендации