Орытындылау, бағалау.

Үйге: №30(2), 31 (1), 32 (1), 33, 35

7-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Ромб және оның қасиеттері

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Ромб анықтамасын білу, қасиетін тұжырымдайтын теореманы білу, дәлелдей білу, теоремалық білімді есеп шығару барысында қолдана білу.

Дамытушылық:Оқушылардың ойлау қабілетін,есеп шығару дағдысы мен икемділігін жетілдіру, пәнге деген қызығушылығын арттыру

Тәрбиелік:Оқушыларды оқуға, жауапкершілікке, ұқыптылыққа, өз бетінше жұмыс істеуге, қорытынды шығаруға тәрбиелеу.

Сабақ түрі:Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың барысы:1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау

3. Жаңа сабақ түсіндіру

4. Жаңа сабақты бекіту мен жинақтау, есептер шығару

5. Қорытындылау, бағалау

6. Үйге тапсырма

ІІ. Класта өтілген тақырып бойынша сұрақ қойып қайталау.

1) Параллелограмм анықтамасы

2) Параллелограмның қасиеттері

3) Параллелограмның белгілері

4) Параллелограмның периметрін табатын формула

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру:

Анықтама: Барлық қабырғалары тең параллелограмм ромб деп аталады.

орытындылау, бағалау. - student2.ru

орытындылау, бағалау. - student2.ru орытындылау, бағалау. - student2.ru

Ромб деген сөйлем параллеллограмның дербес түрі болғандықтан параллелограмның барлық қасиеттері ромбының қасиеттері болады.

Оқушыларға сұрақ қойып ромбының қасиеттерін айтқызу.

1. Ромбының қарама – қарсы бұрыштары тең

2. Ромбының бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 1800 қа тең.

3. Ромбының диагональдары қиылысу нүктесінде тең екіге бөлінеді

4. Ромбының диагональі оны өзара тең екі үшбұрышқа бөледі

Оқушылар енді оның қасиеттері мен бірге ромбының өзіне ғана тән мынадай қасиеті бар екен. Ол қасиеті мына теоремада тұжырымдалады.

Теорема: Ромбының диагональдары тік бұрыш жасап қиылысады. Ромбының диагональдары оның бұрыштарының биссекрисалары болады.

орытындылау, бағалау. - student2.ru

Берілгені: АВСД ромб

Дәлелдеу керек:

1. орытындылау, бағалау. - student2.ru

2. орытындылау, бағалау. - student2.ru

орытындылау, бағалау. - student2.ru

Дәлелдеу: орытындылау, бағалау. - student2.ru

Ромб қасиеті бойынша АВ=ВС бұдан тең бүйірлі ΔАВС үшбұрышының ВО-медианасы болып табылады, ал тең бүйірлі үшбұрыштың табанына жүргізілген медиана қасиетін еске түсірейік.

Оқушылар: Тең бүйірлі үшбұрыштың төбесінен табанына жүргізілген медиананың қасиетін айтады. Демек

ВО орытындылау, бағалау. - student2.ru АС әрі <АВО= орытындылау, бағалау. - student2.ru СВО

Осы сияқты орытындылау, бағалау. - student2.ru екені дәлелденді. Енді ромбының белгілерін тұжырымдайық.

Өзіне тән қасиеттеріне кері теорема құрастырыңдар

1. Егер параллелограмның диагональдары өзара перпендикуляр болса, онда ол ромб болады.Өздері дәлелдейді

2. Егер параллелограмның диагональдары оның бұрыштарының биссектрисасы болса, онда ол ромб болады.

3. Анықтамадан шығару. Қабырғалары бір-біріне тең төртбұрыш ромб болады.

Параллелограмның биіктігінң анықтамасын сұраймын.

орытындылау, бағалау. - student2.ru

Енді ромбының В төбесінен түсірілген ВЕ және ВF биіктіктері туралы не айтуға болады?

Оқушылар: ΔВЕА және ΔВFС гипотенузасы мен сүйір бұрышы бойынша бұл үшбұрыштар тең екенін айтып, онда ВЕ=ВF. Ромбының биіктіктері тең

Ромб периметрі Р=4а болады.

ІҮ. Өтілген тақырыпты бекіту.

№41. (ауызша) №42 (ауызша), №43 (ауызша), №44 (ауызша)

№46. Тіктөртбұрыштың қабырғаларының орталары ромбының төбелері болатынын дәлелдеңдер.

орытындылау, бағалау. - student2.ru

Берілгені: АВСД тіктөртбұрыш

АК=ВК, BN=NC, CF= орытындылау, бағалау. - student2.ru , АН= орытындылау, бағалау. - student2.ru

Дәлелдеу керек: KNFH-ромб

Дәлелдеуі: Екі катеттерінің теңдігі бойынша ΔNBK=ΔNCF=ΔHДF=ΔНАК .

Онда бұл үшбұрыштардың гипотенузалары да тең. KN=NF=FH=KH қабырғаларының теңдігі бойынша төртбұрыш KNFH-ромб болады.

орытындылау, бағалау. - student2.ru №47.

Берілгені: орытындылау, бағалау. - student2.ru ромб

<АВО-<ВАО=150

Табу керек: <АВС, орытындылау, бағалау. - student2.ru -?

Шешуі: ΔАОВ- тік бұрышты үшбұрыш

<ВАО+<АВО=900

<АВО-<ВАО=150

2<АВО =1050

2<АВО=<АВС

<АВС=1050

орытындылау, бағалау. - student2.ru =1800-1050=750

Жауабы: 750 және 1050

№49.

орытындылау, бағалау. - student2.ru

Берілгені: АВСД ромб

орытындылау, бағалау. - student2.ru , орытындылау, бағалау. - student2.ru

Табу керек: <А, <АВС-?

Шешуі: ΔАКВ- тік бұрышты үшбұрышта орытындылау, бағалау. - student2.ru орытындылау, бағалау. - student2.ru АК= орытындылау, бағалау. - student2.ru АВ АК – катеті гипотенузаның жартысына тең болғандықтан <АВК=300 болады, ал <А=900-<АВК=900-300=600

орытындылау, бағалау. - student2.ru бұдан орытындылау, бағалау. - student2.ru = 1200

Жауабы: 600 және 1200

№51.

Қабырғасы және диагоналі бойынша ромб салыңдар

Салу жолы: 2 жағдай қарастырамыз. d1= орытындылау, бағалау. - student2.ru

1. е сәулесін саламыз

2. сәуледен орытындылау, бағалау. - student2.ru =а кесіндісін өлшеп саламыз

3. орытындылау, бағалау. - student2.ru шеңбер саламыз, В€ орытындылау, бағалау. - student2.ru болады

4. орытындылау, бағалау. - student2.ru

5. орытындылау, бағалау. - student2.ru

6. орытындылау, бағалау. - student2.ru жүргіземіз

7. орытындылау, бағалау. - student2.ru жүргіземіз

8. орытындылау, бағалау. - student2.ru деп белгілейміз. орытындылау, бағалау. - student2.ru ізделінді ромб.

Ромб екенін дәлелдейміз. Салуымыз бойынша орытындылау, бағалау. - student2.ru

орытындылау, бағалау. - student2.ru бұдан орытындылау, бағалау. - student2.ru параллелограмм

орытындылау, бағалау. - student2.ru болғандықтан орытындылау, бағалау. - student2.ru ромб

орытындылау, бағалау. - student2.ru

ІІ жағдай d1=АС диагональі болса

1. е сәулесін саламыз

2. сәуледен орытындылау, бағалау. - student2.ru =а кесіндісін өлшеп саламыз

3. орытындылау, бағалау. - student2.ru шеңбер саламыз, С€ орытындылау, бағалау. - student2.ru

4. орытындылау, бағалау. - student2.ru

5. орытындылау, бағалау. - student2.ru

6. орытындылау, бағалау. - student2.ru жүргіземіз

7. орытындылау, бағалау. - student2.ru жүргіземіз

8. орытындылау, бағалау. - student2.ru ізделінді ромб

орытындылау, бағалау. - student2.ru

Ү. Қорытындылап, бағалау

ҮІ. Үйге тапсырма: №48, 50, 51 (2)

8-сабақ

Сабақтың тақырыбы:Квадрат

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Квадраттың анықтамасын және қасиеттерін білу. Тіктөртбұрыш пен квадраттың, ромб пен квадраттың ортақ қасиеттерін және айырмашылығын білу, қасиеттерін есеп шығару барысында қолдана білу.

Дамытушылық:Оқушыларды сызбамен жұмыс істеу қабілеттері мен дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік:Оқушыларды шапшаңдыққа, ұқыптылыққа баулу

Сабақ түрі:Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың барысы:1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау

3. Жаңа сабақ түсіндіру

4. Бекіту, есептер шығару

5. Қорытындылау, бағалау

6. Үйге тапсырма

2. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау

Интерактивті тақтадан дайын сызбалар бойынша есептер шығару.

  1.   орытындылау, бағалау. - student2.ru   Берілгені: орытындылау, бағалау. - student2.ru ромб   орытындылау, бағалау. - student2.ru А=500 Табу керек: орытындылау, бағалау. - student2.ru -?  
  2.   орытындылау, бағалау. - student2.ru   Берілгені: орытындылау, бағалау. - student2.ru ромб   орытындылау, бағалау. - student2.ru =750 Табу керек: орытындылау, бағалау. - student2.ru АВС-?  
  3.   орытындылау, бағалау. - student2.ru Берілгені: орытындылау, бағалау. - student2.ru ромб   орытындылау, бағалау. - student2.ru =550 Табу керек: орытындылау, бағалау. - student2.ru -?  
  4.   орытындылау, бағалау. - student2.ru   Берілгені: орытындылау, бағалау. - student2.ru ромб   орытындылау, бағалау. - student2.ru   орытындылау, бағалау. - student2.ru =200 Табу керек: орытындылау, бағалау. - student2.ru -?
  5.   орытындылау, бағалау. - student2.ru   Берілгені: орытындылау, бағалау. - student2.ru ромб   орытындылау, бағалау. - student2.ru =О   ОК орытындылау, бағалау. - student2.ru ВС, ОР орытындылау, бағалау. - student2.ru орытындылау, бағалау. - student2.ru Д/к: ОК=ОР

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.

 
 
ТӨРТБҰРЫШ

орытындылау, бағалау. - student2.ru орытындылау, бағалау. - student2.ru

орытындылау, бағалау. - student2.ru

Анықтама:

1. Барлық қабырғалары тең тік ромб квадрат деп аталады.

Бұдан тіктөртбұрыш пен ромбының барлық қасиеттері квадрат үшін орындалады.

Оқушылардан сұраймын.

1. Квадраттың диагональдары тең болады

2. Квадраттың диагональдары қиылысу нүктсінде тең екіге бөлінеді.

3. Квадраттың диагональдары тік бұрыш жасап қиылысады.

4. Квадратты диагональдары оның бұрыштарының биссектрисалары болады.

Квадраттың периметрі: Р=4а

№52 ауызша, №53 ауызша

В С

орытындылау, бағалау. - student2.ru №54.

Берілгені: АВСD ромб

АС=ВD

Дәлелдеу керек: АВСD квадрат

А D

Дәлелдеуі: <А=<В=900 екенін дәлелдеу керек. АВСD ромб болғандықтан ВD орытындылау, бағалау. - student2.ru АС, ВО=ОD, ОА=ОС, ал шарт бойынша АС=ВD ендеше ВО=АО, демек ΔАОВ- тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыш, онда <ВАО=<АВО=450

Ал, <ВАD=2<ВАО=900

<АВС=2<АВО=900 дәлелденді

№56. Егер квадраттың қабырғасы 4,5 см-ге ұзарса, онда берілген квадраттың периметрі қалай өзгереді?

Шешуі: Берілген квадраттың қабырғасы а десек

Р=4а а1=а+4,5

Р1=4а1

Р1=4(а+4,5) =4а+18=Р+18

Р1=Р+18

Жауабы: 18 см ұзарады

4) 2 есе қысқарса ше

Р=4а а1= орытындылау, бағалау. - student2.ru а

Р1=4а1=4∙ орытындылау, бағалау. - student2.ru а= орытындылау, бағалау. - student2.ru ∙4а= орытындылау, бағалау. - student2.ru Р

Р1= орытындылау, бағалау. - student2.ru Р

Жауабы: периметрі екі есе қысқарады.

Қосымша есептер

Дайын сызбадан көрсетіледі.

  1.   орытындылау, бағалау. - student2.ru   Берілгені: АВСD-квадрат   ВВ1 =СС1=DD1=АА1 Дәлелдеу керек: А1B1C1D1-квадрат екенін  
  2.   орытындылау, бағалау. - student2.ru Берілгені: АВСD-квадрат орытындылау, бағалау. - student2.ru Дәлелдеу керек: орытындылау, бағалау. - student2.ru - ромб екенін
  3.     орытындылау, бағалау. - student2.ru   Берілгені: АВСD-квадрат ВВ1=ВА1=D1C1=DD1 Дәлелдеу керек: орытындылау, бағалау. - student2.ru тіктөртбұрыш

Наши рекомендации