Кластар апталық сағат саны: 68
Оқулық авторлары:
Сабақтар топтамасының ортақ тақырыбы: | ||||||||
Сабақтар топтамасының мақсаты | ||||||||
Сабақтар топтамасы бойынша күтетін нәтиже: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы | Сабақтың мақсаты | Сағат саны | Мерзімі | Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер | Күтілетін нәтиже | Бағалау | Ресурстар | |
Жоңғар хандығының құрылуы, XVII ғ қазақ-жоңғар қатынастары | Тақырып мазмұнын түсіну, идеялық ұстанымындағы жетілдіре отырып өз ойын жетілдіру арқылы пікір айтуға машықтанады | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. | Оқушылар Жоңғар хандығының құрылуы, XVII ғ қазақ-жоңғар қатынастары шолу жасай отырып тақырыпты біледі, түснеді және тапсырмаларды орындауға пайдаланады | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Жоңғар шапқыншылығына қарсы бүкілхалықтық Отан соғысы | Тақырыптың маңыздылығын тапсырмалар арқылы түсінеді, деректерді жинақтау арқылы ой өрісін дамытады, топпен жұмыс жасауға дағдыланады | «Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі, БҮҮ кестесі, Ассосaция Кім алғыр | Өткен тақырыптар бойынша Жоңғар шапқыншылығына қарсы бүкілхалықтық Отан соғысыyзертеу мен салыстыра отырып менгеріледі, тапсырмаларды пайдалана отырып практика орындауға машықтары дамиды. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Жоңғар шапқыншылығына қарсы күрестің көшбасшылары | Тақырыпты түсініп оқу арқылы,атомдардың электрондық қозғалысы жайлы тереңірек мағлұмат алады.Құрастыру, іздену, ойлау дағдылары дамиды | Кім жылдам» БҮҮ кестесі, «Миға шабуыл» | Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, білімдерін практикада қолдана алады | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Қазақстандағы ұлт-азаттық қозғалыстардың | ерекшеліктеріТақырыпты зертеу арқылы түсініктер қалыптасады, тақырыпты түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге, ойын тиянақтай білуге дағдыланады, топпен бірге жұмыс істеуге үйренеді | Жигсо Венн диаграммасын ыстық орындық | Тақырыптың мазмұнын түсініп, сауатты оқиды.Өз ойын ашық, еркін жеткізе білуге үйренеді. Сыныпта топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық қарым қатынас орнатады. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс | Тақырыптың негізгі мазмұнын табуды үйренеді, ой өрісін дамыту арқылы тапсырманы топпен жұмыс істеуге дағдыланады | «Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі, БҮҮ кестесі, Семантикалық карта | Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалысның даму бағытары жайлы түсіктерін қалыптасыра отырып тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Кіші жүздегі Жоламан Тіленшіұлы бастаған қозғалыс | Қазақ даласындағы қозғалыстар туралы түсініктер қалыптасады, маңыздылығын зерттей отырып дәлелдеуге үйренеді | Миға шабуыл Автрорлық орындық | Кіші жүздегі Жоламан Тіленшіұлы бастаған қозғалыс тың негізгі жағдайын біледі, түснеді және шығармашылық жұмыспен айналасуда пайдаланады | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Бөкей Ордасындағы Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған көтеріліс себептері және әлеуметтік негіздері | Деректер арқылы батырлардың көтерілісін зерттейді, тақырыпты меңгереді, үйреніп практикада қолданады | Жұптық , жаттығу жұмыстар. | Оқушылар ойларын жүйелі жеткізе біледі, сөз қорларымен жұмыс істеу қабілеттерін дамиды. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Көтерілістің кезеңдері, барысы және жеңілу себептері | Түсініп оқуға, тақырыптың маңыздылығы мен мақсаттарын ажырата білуге үйренеді, танымдық қабілеттерін дамытады; Зеректікке, білімділікке, жақсыдан үлгі алуға дағдыланады | Тренинг,топтастыру, INSERT, Кім жылдам Сәйкестендіру. | Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, есептерді практикада орындай алады | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Ұлт-азаттық қозғалыстың алғышарттары және себептері | Ұлт-азаттық қозғалыстың алғышарттары және себептері жайлы оқушылар түсіне отырып топпен күз көрністерін сипаттау арқылы білімдерін жетілдіреді | Жұптық , жаттығу жұмыстар. | Оқушылар өз пікірін, ойын ашық айта алады. Тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді. Топпен бірігіп, жұмыс орындайды | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Кенесары бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың барысы, кезеңдері, жеңілу себептері | Тақырыпты топпен талқылау аврқылы маңыздылығын ашады, тапсырмаларды тарих деректермен орындауға үйренеді,топ арқылы дұрыс шешімдерді орындауға пайдаланады | Тренинг,топтастыру, INSERT, ішіне – сыртына,тапсырмалар орындау | Өткен тақырыптар бойынша салыстыра отырып менгеріледі,өз ойын жетілдіре отырып мағанасын кең түрде ашуға машықтары дамиды. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
ХІХ ғ орта кезеңіндегі қазақ шаруаларының патша үкіметінің отаршылыдық саясатына қарсы күресі | Тақырыпты түсініп оқу арқылы толық мағлұматтар алады,мәліметтерді жинақтай отырып, тақырытың негізі маңыздылығын ашады. | Топтастыру , ішіне-сыртына, жаттығу жұмыстар. | Оқушылар тақырыптың мағанасын біледі, түсінеді , өз ойларын дәлелдеуге, топпен жұмыс істеуде пайдаланады | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
1869-1870 ж Орал, Торғай, Маңғыстау қазақтарының отаршылдыққа қарсы күресі | Тақырыпты оқу кезіндегі балалардың сезімдерін қоса талдауға мүмкіндік беру.Сөздік қорлары молаяды, тапсырмаларды орындауға үйренеді | Ойын, ББУ, тренинг, Кім жылдам аквариум ойыны Семантикалық карта, | 1869-1870 ж Орал, Торғай, Маңғыстау қазақтарының отаршылдыққа қарсы күресі туралы мәліметтерді маңыздылығын меңгереді, ажыратады | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
ХХ ғ басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси қозғалыстар | Тақырыптыңн мазмұнын өз бетімен түсініп оқуға және оның идеясын ашуға үйренедіу.Тапсырмалармен жұмыс істеуге,негізгі ойды таба білуге дағдыланады | «Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі, БҮҮ кестесі, Ассосaция Кім алғыр | Тақырып жайлы білімін тиімді қолдануға үйренеді. ығармашылық қабілеттері іс-әрекетте көрінеді. Топтық бағалау мен топішілік бағалауды үйренеді. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
ХХ ғ басындағы Қазақстандағы ұлттық зиялылар тобы | Тақырыптың негізгі құндылығымен. Тақырыпты талдау арқылы тапсырмалар мен сарамандық жұмыстардың орындалу әрекеттерін ажырата білуге мүмкіндік алады | Кім жылдам» , , БҮҮ кестесі, шығару/, «Миға шабуыл» | ХХ ғ басындағы Қазақстандағы ұлттық зиялылар тобы тақырыбымен танысады, оның негізгі мақсатын зерттейді | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
1916 ж көтерілістің алғышарттары, себептері | Тақырыптың идеялық мазмұнын ашу арқылы жатқа айту, есте сақтау әдіс – тәсілдерін үйрету.оқушынң ойлау қабілеттерін дамыту, сөйлеу тілдерін байыту | Венн диаграммасын ыстық орындық | 1916 ж көтерілістің алғышарттары, себептері негізгі жүйлерімен маңыздылығын меңгеріп, ажыратып, тапсырма орындауда пайдаланады. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Көтерілістің көрнекті басшылары | Тақырыптың мазмұны мен идеясын ашу, оқушылардың таным мүмкіндіктерін анықтау.оқушылардың еркін сөйлеуіне ,қорытынды жасай білуге жағдай туғызу | Миға шабуыл» кері әсер парағы | Өткен тақырыптар бойынша салыстыра отырып менгеріледі,өз ойын жетілдіре отырып мағанасын кең түрде ашуға машықтары дамиды. | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Көтерілістің барысы, негізгі ошақтары, жеңілу себептері | Тақырыптың негізгі ой мен идеясын ұғыну арқылы,мәліметтерді жинақтайды, пайдаланады,тарихи деректерді пайдалану арқылы мәліметтерді жинақтауға дағдыланады | Миға шабуыл Автрорлық орындық | Тақырып қасиеттері мен ережесін жатқа біледі, оны қолданып практиканы орындауда пайдаланады | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қайталау | Тақырыпқа деген оқушылардың қызығушылық ояту. Ізденуге, шығармашылыққа тарту ,тарихи маңыздылықтар мен мәліметтермен танысу арқылы тақырыптарды меңгереді | .Кім жылдам .Аквариум әдісі .Ойтолғау,эссе | Топтық жұмыс негізінде ынтымақтаста жұмыс жасап, өзгелерді оқыту арқылы есте сақтау қабілеті дамиды. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Қазақстандағы ұлттық саяси партиялар | Тақырып туралы мәлімет бере отырып, тақырыптың мазмұнын, негізгі идеясын түсінуге дағдай жасау. Тапсырмаларды орындау жолдарын үйрету арқылы сөйлеу тілдерін, зейінін, есте сақтау қабілеттерін дамыту | «Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі, БҮҮ кестесі, Кім алғыр | Өткен тақырыптармен салыстыра отырып осы елдің халқы мен еңбек ресурстарын тапсырмалар орындауда машықтары дамиды. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Ресей мен Қазақстандағы 1917 ж Қазан революциясы. Қазақстанда Кеңес үкіметінің орнауы | Сын тұрғысынан ойлай отырып, оқушыларды тарихи сөздік қорларын молайту арқылы тақырыптардың мағанасын кеңінен түсінуге үйренеді | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқушылар өткен білімдерін пысықтап, қорытындылауға үйренеді. | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қоқан автономиясының құрылуы | Тақырыптың мазмұнын өз бетімен түсініп оқуға және оның идеясын ашуға үйренеді, топпен жұмыс істеуге,негізгі ойды таба білуге топпен дағдыланады | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. | Тақырыптың маңызын түсінеді. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды. Ойларын жетік жеткізе алады | Критерийлік бағалау бойынша білім деңгейлерін анықтау | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Алаш үкіметінің құрылуы | Топ арқылы тақырыптың мазмұнын ашу арқылы жатқа айту, есте сақтау әдіс – тәсілдерін үйрету.оқушынң ойлау қабілеттерін дамыту, сөйлеу тілдерін байыту | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. | Тақырыптың идеясын аша отырып, сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды. Логикалық ойлау қабілеттері артады.Пәнге деген қызығушылығы артады. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Қазақстан (1918-1920 жж) азамат соғысы және шетел интервенциясы жылдарында, "Әскери коммунизм" саясаты | Тақырып жайлы түсініп оқуға талпынады, салыстыра білуге үйренеді,ойын толық жеткізе білуге дағдыланады ; топпен жұмыс істеуге үйренеді. | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Тақырыптарды тапсырмалар арқылы еркін меңгереді оны пайдаланып практикалық жұмыстар жүргізеді | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
"Әскери коммунизм" саясатының экономикалық салдары | Әскери коммунизм" саясатының экономикалық салдары негшізі ерекшеліктерін түсінеді, топпен тапсырмаларды орындауға машықтары дамыйды | Миға шабуыл Автрорлық орындық | Әскери коммунизм" саясатының экономикалық салдары туралы тақырыпты меңгереді,меңгереді | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
"Жаңа экономикалық" саясат | Тақырып жайлы түсіктерін қалыптасыра отырып, тақырыптың өзекті түйінді жерлерін практикада қолданады | Миға шабуыл Практикалық жұмыс Аквариум әдісі Жұптық әңгімі Стикердегі диалонг | Біледі, түснеді және шығармашылық жұмыспен айналасуда пайдаланады | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
1920 ж өнеркәсіптерді қалпына келтіру шаралары | Тақырыпты дәректерді жинау туралы түсініктер қалыптасады, анықтамалар арқылы тапсырмаларды меңгереді | «Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі, БҮҮ кестесі, Ассосaция Кім алғыр | Тақырыпты түсініп оқып, талдай білуге жағдай жасайды, бір-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қазақстанда индустрияландыруды жүзеге асыру | Тақырыпты оқиды, түсінеді, тақырыптыңң мазмұнын ашу арқылы топпен жұмыс істеуге пайдаланады | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. | Оқушылар Қазақстанда индустрияландыруды жүзеге асырудың құрамы мен құрлымын оқып үйренеді, түсінеді. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Қазақстанда жұмысшы табының қалыптасуы | Тақырыптың мазмұны арқылы тапсырмаларды орындауға үйренеді, топ арақылы жұмыстарды дұрыс орындауға пайдаланады | «Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі, БҮҮ кестесі, Ассосaция Кім алғыр | Жаңа білім арқылы ой өрістері дамыйды,жаңа пікір Тіл байлығы дамып, ойын еркін жеткізе алады | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Ұжымдастыру қарсаңында қазақ ауылының жағдайы | Оқушылар тақырыпты түсінеді, сөйлеуге, жазбаша тілін қалыптастыруға; логикалық ойлау қабілетін, есте сақтау, зейінін жетілдіруге үйренеді | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. | Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды, білімдерін практикада қолдана алады | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру | Тақырып туралы мәлімет алады, түсініп оқуға, ойланып сөйлеуге, ойын толық жеткізе білуге үйренеді | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру туралы оқып біледі жеткізе білу арқылы, тапсырмаларды дұрыс шешеді және практикада дұрыс пайдаланады | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
1931 -1933 жж ашаршылық | Оқушылар тақырып жайлы мәліметтер алады, оқу дағдысын қалыптастырады, түсінгендерін қысқа әрі нақты шешім қабылдауға үйренеді, мейрімділікке, қайрамдылыққа машықтары дамыйды | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқушылар 1931-1933 жж ашаршылық тарихы туралы деректерді түсіне отырып топпен жұмыс жасауға пайдаланады . | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Қазақстандағы ұжымдастырудың әлеуметтік-экономикалық зардаптары . | Тақырып жайлы түсініп оқуға талпынады, салыстыра білуге үйренеді,ойын толық жеткізе білуге дағдыланады | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Галереяны шарлау. | Қазақстандағы ұжымдастырудың әлеуметтік-экономикалық зардаптары болуы туралы түсініктерін дамытып, оқып үйренеді. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
1921-1922 жж шаруалар толқуы | Тақырып жайлы айта келіп, есептер шығаруды үйренуге,салыстыра білуге үйренеді, есте сақтау,ойын толық жеткізе білуге дағдыланады | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. | Оқушылар1921-1922 жж шаруалар толқуы мен іс-әрекеттері туралы мәлімет алады,зерттейді | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
1929-31 ж шаруалар толқуларының себептері, негізгі ошақтары | Оқушылар тақырыптың мазмұнын, негізгі кезеңдерін қалдырмай түсінуге үйренену арқылы логикалық ойлау қабілеті, есте сақтау, зейінін жетілдіруге дағдыланады | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. Постер | Оқушылаар 1929-31 ж шаруалар толқуларының себептері, негізгі ошақтарының пайда болуымен танысады.. | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Кеңес үкіметінің 1929-1931 жж көтерілістерді жазалау шаралары | Топ пен, жұппен жұмыс жасау арқылы тақырыптарды түсіну дағдылары қалыптастыды, тақырыпты толығымен түсінеді | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану Кластер | Кеңес үкіметінің 1929-1931 жж көтерілістерді жазалау шаралары оқып түсінеді, мәліметтер алады. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қайталау | Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Атаулар кестесі | Оқушылар кейінгі тақырыптармен салыстыра отырып ерекшеліктері туралы оқып үйренеді. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
1920 ж қоғамдық-саяси өмірдің сипаты. | Тақырыптың мағанасын ашу арқылы түсіктері қалыптасады, ой-өрісін дамыйды, топпен тапсырмалар орындауға үйрене отырып,сабаққа деген қызушылықтарын дамытады | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Т кестесі. | 1920 ж қоғамдық-саяси өмірдің сипатының пайда болуымен танысады. | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Ф.И.Голощекин және "Кіші Қазан" саясаты | Тақырыптағы түсікітердің мақсаты және олардың айырмашылығымен танысады және тапсырмаларды орындау арқылы тақырыпты меңгереді және білімдерін бекітеді | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. Алты қалпақ. | Оқушылар Голощекин және "Кіші Қазан" саясаты туралы біледі,топпен зерттейді | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы және Қазақ АКСР-і болып өзгеруі | Тапсырмалар арқылы тақырыпты түсінеді және түсініктерін дамытады жаңа дағдылары қалыптасады | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану Болжау стратегиясы. | Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің құрылуы және Қазақ АКСР-і болып өзгеруіне өзгерістерге сипаттама бере отырып, өз ойларын жеткізе білуді үйренеді. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Халыққа білім беру жүйесінің дамуы және саяси ағартушылық, жоғарғы оқу орындары, ғылымның қалыптасуы | Жаңа тақырыбымен таныстыру,тапсырмаларды меңгерту,түсіну жолдарын ажырату | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану | Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
ХХ ғ 20-30 ж Қазақ әдебиеті | Тақырып жайлы айта келіп, тақырыпты кеңінен салыстыра білуге үйренеді, есте сақтау,ойын толық жеткізе білуге дағдыланады өзінің тарихын сүюге, қадірлеуге дағдыланады | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Қос жазба күнделігі | ХХ ғ 20-30 ж Қазақ әдебиеті туралы түсінік алады, мәліметтер жинайды | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | қосымша материалдар, кестелер | |||
ХХ ғ 20-30 ж Қазақ өнері | Тақырыптың мазмұнын ашу арқылы түсінеді, есте сақтау әдіс – тәсілдерін үйренеді.оқушы ойлау қабілеттерін дамытадыу, сөйлеу тілдерін байытады | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. 5 сұрақ БЖӘ | ХХ ғ 20-30 ж Қазақ өнерінің қалыптасуы туралы біледі,тапсырмалармен жұмыс істеуге дағдыланады | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Кеңес Одағының Коммунистік партиясының құрылуы, оның мақсаты мен міндеттері. Қазақстан комсомолы\ | Жаңа тақырыбы мен қасиеттері туралы білім беру.Өз ойларын жетік пайдалануға дағдыланды | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану Бестармақ | Кеңес Одағының Коммунистік партиясының құрылуы, оның мақсаты мен міндеттері туралы оқушылар біледі ойын жеткізуге дағдыланады. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Қуғын-сүргіннің негізгі кезеңдері. 1937-1938 жж жаппай қуғын-сүргін | Тапсырмалар арқылы жұмыс жасауда тақырыптарға талдау жасауға, ой пікірін дәлелдеуге дағдыланды | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Жарнама | Қуғын-сүргіннің негізгі кезеңдері. 1937-1938 жж жаппай қуғын-сүргі туралы түсініктері қалыптасады,өзойларын ортаға жеткізе біледі | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
ГУЛАГ жүйесіндегі Қазақстан Қазақстанға халықтарды депортациялаудың негізгі кезеңдері | Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және тақырыптың идеясын аша отырып пәнге қызығушылығы артады | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану Венн диаграммасы | Тақырып туралы біледі, мәттінді талдау арқылы ойларын дамытуға пайдаланады біледі | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
1940-1950 жж ұлттық зиялы қауымға қарсы қуғын-сүргін | Топ пен, жұппен жұмыс жасау арқылы тақырыптың мағанасын ашады, дағдылары қалыптастыды, тақырыпты толығымен түсінеді | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Инсерт кестесі | 1940-1950 жж ұлттық зиялы қауымға қарсы қуғын-сүргін тақырыбымен тапсырмаларды орындау арқылы танысады. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Қайталау | Өткен тақырыбымен мәліметтерді жинақтау арқылы ойларын дамыту,тапсырмаларды меңгерту,түсіну жолдарын ажырату | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану Эссе | Оқушылар өткен білімдері пысықтап, қорытындылауға үйренеді. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қазақстандағы әскери-өндірістік кешен | Тақырыпт түсіну арқылы ойларын дамытуды топпен жұмыс барысында қолданады | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Постер | Қазақстандағы әскери-өндірістік кешен туралы түсініктерін дамытады. | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Н.Хрущевтің аграрлық саясаттағы "жаңа бағыты" | Тапсырмалар арқылы жұмыс жасауда тақырыптарға талдау жасайды, ой пікірін дәлелдеуге дағдыланады | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқушылар Н.Хрущевтің аграрлық саясаттағы "жаңа бағыты" туралы түсініктері қалыптасады. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Қазақстанда тың және тыңайған жерлерді игеру | Тақырып ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда олардың түрлерін ажыратуға дағдыланады | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Мнемоника | Қазақстанда тың және тыңайған жерлерді игеру туралы біледі, түсінеді .. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Тың игерудің салдары | Тақырыптың себеп-салдарлы байланыстарын табу, басты мәселені ажырата білу және өз пікірін дәлелдей алу дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау. | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Жарнама | Оқушылар тың игерудің салдары т уралы мәлімет алады,түсінік қалыптасады. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
1959 ж Теміртау оқиғасы. 1979 ж Ақмола қаласындағы ереуіл. | Оқушылар тақырыпты топпен талдай отырып, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді,ойын тиянақтап жеткізе білуге дағдыланады, шыншылдыққа,батылдыққа дағдыланад | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. Үш қадамды әрекет | Оқушылар тақырыпты зертеу отырып өзгерістерді біледі. Топпен жұмыс жасап үйренеді.. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
ХХ ғ 80 ж наразылықтар, көтерілістер, қозғалыстар | Тапсырмалар мен деректерді сұрыпай отырып тақырыптыы меңгереді және білімдерін бекітеді, жұппен жұмыс істеуге дағдыланады | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану Аквариум | ХХ ғ 80 ж наразылықтар, көтерілістер, қозғалыстар туралы деректерді сұрыптау арқылы түсініктері қалыптасады, тапсырма орындауға үйренеді | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
1995 ж Қазақстан Республикасының Ата заңы. Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық-саяси саладағы өзгерістері | Тақырыпты түсініп оқу арқылы біледі, әңгімелей білуге үйренеді, тамаша ерекшеліктерге баға беруге топпен үйренеді, сөздік қорын байыту, қиялын дамытады | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Келіссөз жүргізу | Оқушылар өткен білімдері пысықтап, қорытындылауға үйренеді | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қазіргі Қазақстандағы саяси партиялар мен қозғалыстар. | Тақырыптарды түсініп оқып, өз сөздерімен әңгімелей білуге, топпен жұмыс істеуге дағдыланады, өзіндік пікір айтуға үйренеді | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалау | Қазіргі Қазақстандағы саяси партиялар мен қозғалыстар ерекшеліктерін біле отырып, салыстыра алады. | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жаңғыруының негізгі кезеңдері | Оқушылар тақырып жайлы біледі, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді, алған білімін тиянақтау; арқылы сөйлемді дұрыс құруға дағдыланады | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. | Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жаңғыруының негізгі кезеңдері туралы түсінеді, әдісін біледі. | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Ғасырлар тоғысында экономиканың тұрақталуы, инвестициялық саясат | Тақырып туралы білгенін тиянақтай отырып, түсініп оқуға ,түсінгенін әңгімелеуге, ойын толық жеткізе білуге үйренеді,тапсырманы топпен орындауға дағдыланады | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану Кластер | Ғасырлар тоғысында экономиканың тұрақталуы, инвестициялық саясаттың солзаманғы пайдасымен танысады. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қазіргі кезеңдегі Қазақстанның өнеркәсібі мен ауыл шаруышылығы | Тақырыпты оқиды, түсінеді, тақырыптыңң мазмұнын ашу арқылы топпен жұмыс істеуге пайдаланады | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Галереяны шарлау | Қазіргі кезеңдегі Қазақстанның өнеркәсібі мен ауыл шаруышылығы қазақ елі үшін керектігін түсіне ді | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Әлемдік қаржы дағдарысы және Қазақстан экономикасын тұрақтандыру шаралары | Оқушылар тақырып жайлы біледі, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді, алған білімін тиянақтау; арқылы сөйлемді дұрыс құруға дағдыланады | Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану Т кестесі | Оқушылар әлемдік қаржы дағдарысы және Қазақстан экономикасын тұрақтандыру шараларытуралы құрылысы мен тарихын біледі. | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Дисапорология және диаспора ұғымдары. Қазақ диаспорасының қалыптасу тарихы | Оқушылар тақырыпты түсінеді, сөйлеуге, жазбаша тілін қалыптастыруға; логикалық ойлау қабілетін, есте сақтау, зейінін жетілдіруге үйренеді | Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар. Ассоциация | Оқушылар өткен білімдері пысықтап, қорытындылауға үйренеді | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | қосымша материалдар, кестелер | |||
ТМД елдеріндегі қазақтар | Оқушыларға тақырып жайлы айта келіп, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету; тәжірбиені дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыландыру; тапсырмалармен таныса отырып еңбекке, шыдамдылыққа тәрбиелеу | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану Деталь қос | Оқушылар ТМД елдеріндегі қазақтар туралы туралы мәліметтер алады,түсінеді | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қазақстан және ілемнің жетекші мемлекеттері. Қазақстанның сыртқы саясатының негізгі белгіліері. | Тақырып тапсырмалары толығымен меңгеріледі, оны топпен жұмыс жүргізуге пайдаланады | Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану Ойлан,жұптас,пікірлес | Оқушылар Қазақстанның сыртқы саясатының негізгі белгіліері туралы танысады. | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Қазақстан-дүниежүзілік беделді ұйымдардың мүшесі | Оқушылар тақрыптың негізгі маңыздылығын біледі, түсініп оқуға үйренеді,тілін , сөйлеу мәдениетін, ой өрісін дамытуға машықтары дамыйды | Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану | Оқушылар Қазақстан-дүниежүзілік беделді ұйымдардың мүшесі туралы біліп түсінеді. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. . | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
"Қазақстан-2030" | Ойларын дамыта отырып білімдерін жетілдіреді жаңа ұғым жайлы түснік алады, оны қолданып тапсырмаларды орындауға үйренеді | «Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі, БҮҮ кестесі, Семантикалық карта | Қазақстан-2030" стратегиясы жайлы білімін тиімді қолдануға үйренеді. шығармашылық қабілеттері іс-әрекетте көрінеді. | Критерийлер бойынша топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||
"Қазақстан-2050" | Тақырыпқае деген көзқарасы ортақ, дүниетанымы деңгейлес, бір-біріне деген сезімдері адал достардың топпта жұмыс істеуін қамтамасыз ету. | Миға шабуыл Автрорлық орындық | Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар | |||
Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті | Оқушылар тәуелсіздік, бостандық жайлы айта келе, еліміздің алғашқы президенті Назарбаев туралы малғұматтар ала отырып түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді, топпен бірге тапсырмаларды орындауға пайдаланады | СТО бағдарламасының стратегиялары сабаққа кірістіру, практикалық тапсырмаларды беру, тірек сызбалар, диалог, ББҮ Топтастыру әдісін пайдалану | Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті тақырыбының ерекшеліктері арқылы ажыратып, қасиеттерін меңгереді оны бағдарлауда тапсырмаларды орындайды, білімдерін практикада көрсетеді | Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия арқылы білімдерін тексеру. | Кесте, үлестірмелі қағаздар, қосымша мәліметтер | |||
Астана-Қазақстан Республикасының жаңа Елордасы | Қазіргі елорда Астана қаласы жайында, оның тарихы, Алматыдан астананы Ақмолаға көшірудің алғышарты жайында оқушыларға жалпылама мағлұмат беру, елорда жайында білімдерін кеңейтуге жағдай жасау. | «Миға шабуыл» сұрақ-жауап әдісі, БҮҮ кестесі, Семантикалық карта | Астана-Қазақстан Республикасының жаңа Елордасы жайлы біледі, түсінеді, мәліметтер жинақтайды | Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау. | қосымша материалдар, кестелер | |||
Қорытынды қайталау | Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту | «Кім алғыр? Венн диаграммасын семантикалық карта | Тақырыптардың маңызы туралы оқып үйренед,біледі, сабаққа деген қызығушылықтар артады.. | Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды. | қосымша материалдар, кестелер | |||