Тақырыбы: Азиядағы дамушы елдердің әлеуметтік-экономикалық даму модельдері
Мақсат-міндеттер:
Білімділік мақсаты – Азияның жаңа индустриялы елдері, соның ішінде Корея Республикасы туралы білім беру; табиғат жағдайлары мен табиғат ресурстарының басты ерекшеліктерімен танысу; халқы, экономикасының басты бағыты, сыртқы экономикалық байланыстары туралы оқып-үйрену.
Дамытушылық мақсаты – оқулық материалдары мен тақырыптық карталардың көмегімен Корея Республикасының табиғат жағдайына шаруашылық тұрғыдан баға беруге, табиғат ресурстарының ел экономикасын дамытудағы роліне, елдердің экономикалық-географиялық жағдайларының тиімді жақтары мен саяси құрылымы өзгерген елдерді анықтап салыстыруға, кесте құрастыруға үйрету.
Тәрбиелік мақсаты – Оқушылардың өз ойларын жеткізе білу, қарым-қатынас жасауды үйрету. Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеті мен географиялық мәдениетін қалыптастыру.
Оқу құралдары:Оқулық, 11 сынып Атласы, Дүние жүзінің саяси картасы
Сабақ түрі:Аралас сабақ
Оқыту әдістері: Репродуктивті, проблемалық әдіс
Сабақтың жоспары:І кезең – ұйымдастыру (2 мин) ІV кезең – үйге тапсырма беру (4 мин)
ІІ кезең – жаңа тақырыпты меңгеру (20 мин) V кезең – бағалау кезеңі (2 мин),
ІІІ кезең – білім мен икемділіктерін бекіту (15мин) VІ кезең – қорытынды (2 мин)
Сабақ барысы:
Кезең | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
І | Оқушылармен амандасады. Сабақта кім бар-жоғын тексереді. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. | Оқушылар мұғаліммен орындарынан тұрып амандасады. Сабақта кім-бар жоғын анықтайды. |
ІІ | Сабақ барысында келесі жоспарлар орындалады: 1. Корея Республикасының экономикалық – географиялық орнының басты ерекшеліктері айтылады. («Материктермен мұхиттардың физикалық географиясынан» алған білімдеріне сүйенеді.) 2. Табиғат жағдайы мен ресурстары. 3. Халқы туралы сипаттама. 4. Экономикасы. Ел экономикасы дамуының басты факторы – экономикалық саясатының жүргізілуі туралы айтылады. | Оқушылар мұғалімнің жоспар бойынша қысқыша шолуын тыңдап, өздері жоспар бойынша толық сипаттама береді: Корея Республикасының құрамына кіретін жерлерге сипаттама беріледі: а) жер бедерінің басты ерекшеліктері; ә) пайдалы қазбалары; б) климат жағдайы, климаттық көрсеткіштері; в) ішкі суларының маңызы; г) өсімдік жамылғысы туралы сипаттама беруде оқулық материалдарына сүйенеді. Халқы туралы сипаттама мынадай жоспар түрінде беріледі де, оқулық материалдарына сүйенеді: а) халық саны, тығыздығы; ә) халықтың ұлттық құрамы; б) халықтың табиғи өсуі, өмір жасының ұзақтығы, жастық-жыныстық құрамы; в) днсаулық сақтау ісі; г) еңбек ресурстары. 4. Экономикасы. Үкіметтің «экспорттық саясаты» дамытуға бағдар алуы, оның ішінде: а) машина жасау, кеме жасау өнеркәсібінің дамуы; ә) өнеркәсіптің металлургия саласының дамуы; б) мұнай-химиясының дамуы: в) электроника, электр техникасын жасау бойынша оқулық материалдарына сүйене отырып сипаттама беру; г) сыртқы экономикалық байланыстарды дүние жүзінің алдынғы қатарлы елдерінің біріне жатады, оған оқулық материлдарынан мысалдар келтіру, Корея Республикасының Азиялық-Тынық мұхиттық еркін сауда аймағына (АПЭК) кіруі туралы айтылады. Қазақстан мен Корея Республикасының арасында экономикалық бағыт дамуда. Қазіргі кезде Қазақстанда 2001 жылы қазақ-корея кәсіпорнының саны 119-ға жетті. Корея мен Қазақстан арасындағы қарым-қатынастар тек экономикалық бағытта ғана емес, әлеуметтік-мәдени тұрғыдан да өркендеуде. Міне, осы бағытта нақты мысалдар келтіру. |
ІІІ | Бекіту сұрақтары: 1. Корея Республикасының геосаяси жағдайының басты ерекшелігі қандай? 2. Корея Республикасы экономисының өркендеуіне қандай фактордың әсері болады? 3. Қазақстан мен Корея арасындағы қарым-қатынастар қалай дамуда? | |
ІV | Үйге тапсырма: 1. Геосаяси жағдайының басты ерекшеліктерін анықтап, сипаттама жазу. 2. Корея Республикасы экономикасының дамуындағы алғышарттарды анықтап, дәптерге жазу. 3. Қазақстан мен Корея арасындағы қарым-қатынастар туралы реферат жазу. 4. Хрестоматиядағы жаңа индустриялы елдер туралы мақалмен танысу. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Түсінбегендерін мұғалімнен сұрап алады. |
V | Мұғалім оқушыларды жауап беру деңгейлері бойынша бағалайды. Бағаларын күнделіктеріне қояды. | Алған бағаларын тыңдап, күнделіктеріне қойдырады. |
VI | Сабақтың кемшіліктері мен жетістіктерін айтып, сабақты қорытындылайды. | Жалпы сабақтың кемшіліктері мен жетістіктерін мұғаліммен бірге айтады. |