Підвищення якості знань учнів

Інтегрований урок як засіб

Тетяна Олексієнко,

вчитель світової літератури;

Наталія Волинець,

учитель української мови та літератури

ЗОШ І-ІІІ ст. №21,

м. Біла Церква, Київська область

Школа завжди була і є тим соціальним інститутом, який займається формуванням мислення. Однак не так просто зацікавити учня ХХІ століття навчанням. Дж. Дьюї проголосив дитину сонцем, центром педагогічного всесвіту, висунув новий принцип будови навчальних програм: « Від дитини – до світу і від світу – до дитини».

Якщо кілька років тому на теренах української шкільної освіти інноваційні технології сприймалися як віяння моди, то сьогодні вони широко впроваджуються у навчальний процес багатьма освітніми закладами, забезпечують учнів і викладачів принципово новими можливостями роботи з різноманітною інформацією.

Наша школа ЗОШ І-ІІІ ст. №21 м. Білої Церкви вже має певний досвід роботи з інтерактивними методами, до яких відноситься і інтегровані уроки. На думку психолога Олександра Кочерги, кандидата психологічних наук «…сучасна освіта все частіше звертається до ідеї інтегрування навчання. Цілісність сприйняття світу в дитини закладена на психофізіологічному рівні, що обов’язково має враховуватись у навчальному процесі. Інтегрування навчання допоможе як батькам, так і педагогам та учням припинити дискусію про «важливість» одних навчальних предметів (математики, фізики, хімії, мови, літератури, історії…) і «другорядність» інших (трудового навчання, фізичної культури, музики, образотворчого мистецтва)».

У чому полягає інтегрований підхід до навчання? Його суть – така будова навчального курсу, у якому окремі розділи тісно поєднані, і можливість такого поєднання використовують максимально. Слід пам’ятати, що інтеграція – це не поєднання, а взаємопроникнення двох або більше предметів. Це не просто поєднання частин, а об’єднання їх у єдине ціле на основі спільного підходу. Мета інтеграції навчання – дати учневі цілісне уявлення про світ, навчити сприймати життєві явища в їх глибокому взаємозв’язку, розуміти логіку розвитку процесів, пов’язаних з існуванням людського суспільства. Існують різні рівні інтеграції, які виявляються в різних формах навчального процесу. Найбільш виразним зразком методичної будови інтегрованого навчального курсу є курс словесності.

До поняття «інтеграція» найчастіше докладають термін «освітня модель». Вважати інтеграцію за окрему технологію не можна, оскільки в основу реалізації інтегрованого підходу до навчання можуть бути покладені і навіть поєднані різноманітні педагогічні технології. Інтегрований урок (від лат. Integratio – поповнення) – тип уроку, у якому навколо однієї теми поєднано відомості різних навчальних предметів. У такому разі йдеться про міжпредметні зв’язки, застосування яких сприяє глибшому сприйманню й осмисленню вивченого, розвиток ерудиції школярів.

Бінарний урок ( від лат. binarius – подвійний) – різновид інтегрованого уроку, що поєднує вивчення двох предметів, наприклад, мови та історії, мови й математики, мови й образотворчого мистецтва, української і світової літератур, мови й музики і таке інше. Звичайно, проведення бінарних уроків потребує серйозної підготовки, поєднаної з подоланням таких труднощів:

- не завжди теми в програмах навчальних предметів, які варто об’єднати, сформульовано однаково. Тому, виявивши спільне, теми доводиться переформульовувати.

- часто уроки, які можна інтегрувати, відповідно до вимог програми мають проходити з великим проміжком часу, що ставить школу перед необхідністю вносити корективи до навчального плану.

Пропонуємо один із варіантів бінарного уроку (української та світової літератур), який присвячений 197- річниці від дня народження Т. Шевченка і проводиться в школі в рамках Шевченківської декади.

Тема уроку: Поет як “співець страждань народних”.
Перегук поезії М. Некрасова з поезією Т. Шевченка

Мета уроку: поділитися відомостями про основні факти життя і творчості російського поета М. Некрасова та українського Т.Шевченка; розвивати навички і вміння аналізу поетичного твору; розвивати мовленнєві навички та навички виразного читання, декламування; визначити спільні мотиви у творчості Шевченка і Некрасова; формувати повагу до духовних надбань людства, почуття поваги до народу-трудівника; виховувати любов до художнього слова; виховувати навички групової дослідницько-пошукової роботи.

Методи роботи: робота в групах, «Незакінчене речення», проблемне

питання, гра «Мікрофон», мультимедійний супровід.

Обладнання:портрети Т. Шевченка та М. Некрасова; фотоматеріали про їхнє життя; учнівські презентації; міні-бібліотека художніх творів поетів.

Хід уроку

Наши рекомендации