Молитва святому Иоанну Предтече

Крестителю Христов, проповедниче покаяния, кающагося не презри мене: но, совокуплялся с вои небесными, молися ко Владыце за мене недостойнаго, унылаго, немощнаго и печальнаго, во многия беды впадшаго, утружденнаго бурными помыслы ума моего. Аз бо есмь вертеп злых дел, отнюдь не имеяй конца греховному обычаю: пригвожден бо есть ум мой земным вещем. Что сотворю, не вем, и к кому прибегну, да спасена будет душа моя, токмо к тебе, святый Иоанне, благодати тезоимените, яко тя пред Господем, по Богородице, вем больша быти рожденных всех: ты бо сподобился еси коснутися верху Царя Христа, вземлющаго грехи мира, Агнца Божия: Егоже моли за грешную мою душу, да поне отныне, в первый-надесять час, понесу тяготу благую и прииму мзду с последними. Ей, Крестителю Христов, честный Предтече, крайний пророче, первый во благодати мучениче, постников и пустынников наставниче, чистоты учителю и ближний друже Христов, тя молю, к тебе прибегаю, не отрини мене от твоего заступления, но возстави мя, падшагося многими грехи: обнови душу мою покаянием, яко вторым крещением, понеже обоего начальник еси: крещением омываяй грех, покаяние же проповедуяй во очищение когождо дел скверных: очисти убо мя грехми оскверненнаго и понуди внити, аможе ничто же скверно входит, в царствие небесное. Аминь.

Также молятся великомученику и целителю Пантелеимону (см. «Об исцелении болезни очныя», с. 629), Божией Матери пред иконою Ее «Взыскание погибших» (см. «О прозрении слепых очей», с. 626).

От недуга расслабления

Молитва пред иконою Божией матери «Утоли моя печали»

Надеждо всех концев земли, пречистая Дево, Госпоже Богородице, утешение мое! Не гнушайся мене грешнаго на твою бо милость уповаю: угаси ми пламень греховный и покаянием ороси изсохшее мое сердце, очисти ум мой от греховных помыслов, приими мольбу, от души и сердца со воздыханием приносимую тебе. Буди о мне ходатаица к Сыну твоему и Богу, и укроти гнев Его матерними Твоими молитвами: душевныя и телесныя язвы исцели, Госпоже Владычице, утоли болезни души и тела, утиши бурю злых нападений вражеских, отъими бремя грехов моих, и не остави мене до конца погибнути, и печалию сокрушенное сердце мое утеши, да славлю тя до последняго издыхания моего. Аминь.

Молитва преподобному Никите Столпнику, Переяславскому чудотворцу

О, всечестная главо, преподобие отче преблаженне, Никито преподобномучениче! Не забуди нищих твоих до конца, но поминай нас всегда во святых своих и благоприятных молитвах к Богу и не забуди присещати чад своих. Моли за ны, отче благий и избранниче Христов, яко имеяй дерзновение к небесному Царю, и не премолчи за ны ко Господу, и не презри нас, верою и любовию чтущих тя. Поминай нас недостойных у престола Вседержителева и не престай моляся за нас ко Христу Богу: тебе бо дана бысть благодать молитися за ны. Не мним бо тя мертва суща: аще бо и телом преставился еси от нас, но и по смерти убо жив пребывавши. Не отступай от нас духом, сохраняя и соблюдая нас от стрел вражиих и всякия прелести бесовския, заступниче и молитвенниче наш добрый. Аще бо и мощей твоих рака пред очима нашима видима есть всегда: но святая твоя душа со ангельскими воинствы, со безплотными лики, с небесными силами у престола Вседержителя Бога достойно веселится. Ведуще убо тя воистинну и по смерти жива суща, тебе припадаем и тебе молимся и милися деем, еже молитися о нас всесильному Богу о пользе душ наших, и испроси нам время на покаяние и невозбранно прейти от земли на небо, и горьких мытарств, и воздушных князей, и вечныя муки избавитися нам, и небесному царствию наследником быти со всеми праведными, от века угодившими Ему, Господу нашему Иисусу Христу: Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение со безначальным Его Отцем и Святым духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Наши рекомендации