Viii. оголошення домашнього завдання

УРОК №44

ХТО ВИЖИВАЄ В УМОВАХ ПІВНОЧІ? (ОПОВІДАННЯ ДЖ. ЛОНДОНА «ЖАГА ДО ЖИТТЯ»)

Мета: поглиблювати знання учнів про творчість Дж. Лондона на прикладі оповідання «Жага до життя»; розвивати в учнів логічне мислення, зв'язне мовлення, на­вички переказу, аналізу художнього тексту, характеристики образів персонажів; виховувати у школярів людяність, вірність, почуття відповідальності за інших, сміливість, мужність.

Очікувані результати: учень (учениця) знає зміст твору «Жага до життя» та розуміє симво­лічне значення його назви; характеризує героїв твору; пояснює вчинки героїв та їх мотиви; висловлює власне ставлення до прочитаного.

Обладнання:підручник; хрестоматія; тексти оповідання «Жага до життя» (у перекладі на ви­бір учителя); ілюстрації до твору (на вибір учителя), урок застосування знань, умінь, навичок, комбінований.

Тип уроку: Вид уроку:

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Здійснюється в ході уроку.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

0 Літературна гра «Перевір себе»

1. Як звали героїв оповідання «Жага до життя»? (Одного Біл, інший не мав імені.)

2. Чому безіменному героєві було важко йти? (У нього була травмована нога.)

3. Чому безіменний герой залишився сам? (Товариш покинув його напризволяще.)

4. Як герой намагався добути їжу? (Пробував ловити рибу, полювати.)

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

У суворих умовах Півночі не кожен може вижити. Яким слід бути, щоб вижити там, пройти суворі випробування цього дикого краю? І як змінюється людина, якій довелося боротися за життя? Спробуємо розібратися у цьому.

V.ФОРМУЛЮВАННЯ МЕТИ УРОКУ

VI. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

0 Бесіда *

1. Чим займалися герої оповідання на Півночі? (Вони шукали золото.) '

2. Коли відбувається дія в оповіданні? (У кінці липня або на по чатку серпня.)

3. Якими зображені герої на початку твору? («Вони ступали, схиливши низько плечі, а ще нижче голову, втупившись очима у землю». Видно, що вони обоє виснажені і втомлені.)

4. Як безіменний герой сприйняв те, що Бід покинув його? Знайдіть відповідні слова у тексті. (Його «очі засвітилися туujю пораненого оленя».)

5. На що сподівався герой після того, як Біл пішов? (Що Біл . усе ж таки чекатиме на нього попереду.)

6. Чому герой все ж таки сподівався на зустріч із товаришем? (Тому що людині важко повірити в те, що її зрадили і по­кинули.)

7. Як, на вашу думку, чому герой зрештою просто висипав тяжко добуте золото на землю? (Бо золото не може бути дорожчим за людське життя. А саме важкий мішечок за­тримував героя на шляху до порятунку.)

Завдання учням

1. Розкажіть від імені головного героя оповідання про те, що він відчув, коли натрапив на рештки Біла.

2. Перерахуйте засоби і способи, якими герой боровся з голодом і холодом.

Переказ тексту

Розкажіть про боротьбу героя з вовком.

0 Бесіда

1. Яким побачили героя оповідання вчені із судна «Бедфорд»? («То була й справді жива істота, в якій важко було впізнати людину. Вона була сліпа, безтямна і звивалась на піску, немов велетенський хробак. Вона звивалася марно, майже не просуваючись уперед, але була вперта — корчилась, кру­тилася і за годину пролазила футів із двадцять».)

2. Як учені дізналися історію героя? (Через три тижні із сльо­зами на очах чоловік розповів про все, що з ним сталося.)

3. Як поводив себе герой на кораблі? (Бік був при здоровому глузді, але за обідом проводив очима кожний шматок, який з'їдали за столом. Єдине, що його хвилювало, це страх, що не вистачить харчів. Він ховав харчі за пазуху, в матрац, у кутках кімнати.)

0 Запитання до учнів

1. Що, на вашу думку, допомогло героєві, вижити? (Витри­валість, мужність. Але найголовніше — любов до життя, яка була сильнішою за смерть.)

2. Як ви думаєте, чому головний герой безіменний? (Герой сим­волізує будь-яку людину, яка могла потрапити у складну си­туацію і перебувати на межі між життям і смертю.)

В.Слово вчителя

В одному зі своїх листів Дж. Лондон писав: «Життя сильніше за смерть». Саме цю думку він і розкрив у своєму творі.

Відомо, що в оригіналі оповідання називається «Ьоуе оі Ьі£е» («Любов до життя»). В українському перекладі ця назва звучить як «Жага до життя».

0 Запитання до учнів

1. Як ви думаєте, яке значення для розуміння твору має саме такий переклад назви? (Як: відомо, слово «любов» має різні значення: почуття глибокої сердечної прив'язаності до кого-, чого-небудь; глибока повага, шанобливе ставлення до людини; глибока приязнь, викликана родинними зв'язками. А слово «жага» означає саме «гаряче бажання чого-небудь». Це слово більше підходить для того, щоб розкрити головну ідею твору. Адже у героя оповідання було надзвичайно гаряче бажання вижити, яке й допомогло йому побороти смерть.)

2. Які моральні проблеми порушує автор у творі? (Проблеми людської гідності, сили духу, вірності у дружбі.)

3. Як би ви відповіли на питання, сформульоване в темі уроку?

0 Робота з ілюстраціями до оповідання(на вибір учителя)

1. Які епізоди твору зображені на ілюстраціях?

2. Якими змальовані герої?

3. Які кольори переважають на малюнках?
VII. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

Завдання учням

Виправте послідовність основних подій сюжету.

Дорога золотошукачів додому — серед снігової пустелі — бо­ротьба з голодом -поєдинок з вовком — зрада Біла — зустріч з оленем — на судні «Бедфорд».

0 Запитання до учнів

У чому, на ващу думку, полягає виховне значення оповідання Дж. Лондона «Жага до життя»?

VIII. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Наши рекомендации