Завдання 775. робота в групах

Учні добирають із запропонованих рівняння для розв’язання задачі. *•3 = 45; * = 15

4.2. Робота з геометричним матеріалом Завдання 776

Учні креслять ламану, довжина якої обчислюється так:

60 + 40 • 2 = 140 (мм).

— Що можна сказати про цю ламану? (Вона складається з трьох ланцюгів, два з яких мають однакову довжину.)

5. Підсумок уроку

5.1. Підсумкова бесіда

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Яким способом розв’язували приклади?

— Що повторили сьогодні на уроці?

5.2. Домашнє завдання

Є. 121 - 122, завдання 778; 779.

Додаток Ж

Фрагмент уроку з математики 3 клас

Тема: Вивчені випадки ділення і трицифрового числа на одноцифрове. Рівняння, в яких один із компоненнтів є числовим виразом. Задачі з даними, які перебувають у пропорційні залежності вартість, ціна кількість.

Мета: закріпити уміння читати і записувати трицифрові числа різними способами, закріпити знання вивчених випадків ділення двоцифрового і трицифрового числа на одноцифрове, вчити спрощувати та розв’язувати рівняння, в яких один з компонентів є числовим виразом, формувати вміння розв’язувати задачі з даними, які перебувають у пропорційній залежності: вартість, ціна, кількість, розвивати вміння аналізувати таблиці та визначати їх взаємозалежність з умовою, формування умінь складати самостійно таблиці до умови задачі;розвивати пам’ять, мислення; виховувати інтерес та любов до предмета.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: індивідуальний роздатковий матеріал, схеми-таблиці до задач.

Хід уроку:

3. Вивчення нового матеріалу

3.1. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені випадки ділення двоцифрового і трицифрового числа на одноцифрове, продовжимо роботу над задачами.

Робота над прикладами

48:3=16, 56:4=14, 70:5=14, 76:4=19,
126:7=18, 114:6=19, 120:8=15, 126:9=14

3.3.Робота з підручником №800

66:6 = 11 144:8 =18 60:3:4 = 5 12:2 + 137 = 143

98:7 = 14 114:6 =19 (70 + 28): 7 =14 48:3 + 225 = 241

84:7 = 12 135:9 =15 (54+ 18): 6 =12 730-72:4 = 712

3.4. Робота над рівняннями

(560-518) :х=7,х=6 (730-682) :х=8,х=6

(250-194) :х=7,х=8 (250-178):х=9,х=8

3.5. Робота з підручником № 802

— Про що розповідається в задачі? Що означає вислів «однакових листівок»? Що в них повинно бути однаковим: колір, розмір чи щось інше? (В них однакова ціна.)

— Які величини містить ця задача? (Ціна, вартість, кількість.)

— Про що запитується в задачі?

— Прочитайте питання задачі. Що треба знати, щоб відповісти на питання задачі? (Треба знати два числові значення: 1 — вартість (відомо — 40 грн), та 2 — кількість листівок (відомо — 5).)

кількість ціна Вартість
? 40 грн

— Якою арифметичною дією відповімо на питання задачі? (Дією ділення)

Задача 1. Одна листівка коштує 8 грн. Скільки коштують 5 таких листівок?

Задача 2. У Петрика є 40 грн. Скільки листівок по 8 грн він може купити?

Завдання 803

Самостійно заповнити таблицю

кількість ціна Вартість
8 ручок 3 грн ?
? зошитів 6 грн =?р

- Як дізнатися скільки коштують зошити, якщо відомо, що їх загальна сума дорівнює сумі ручок?

- Чи відомі у нас дані, щоб обчислити вартість ручок?

- Якою дією обчислюватимемо?

- Якщо відома вартість ручок, яка дорівнює вартості зошитів, як дізнатися кількість зошиті, яку купила Тетянка, якщо один зошит = 6 грн?

Розв’язання

1) 3 • 8 = 24 (грн) — вартість ручок;

2) 24 : 6 = 4 (зош.)

Відповідь: 4 зошити придбала Тетянка.

4 . Закріплення та узагальнення знань учнів

4.1. Розв’язування логічних завдань №804.

Розв’язання

1) 36 : 3 = 12 (вор.) — стало на кожному дереві;

2) 12 + 6 = 18 (вор.) — було на першому дереві;

3) 12 - 6 + 4 = 10 (вор.) — було на другому дереві;

4) 12 - 4 = 8 (вор.) — було на третьому дереві.

Робота з числами

Запишіть число 30:

• трьома п’ятірками;

• трьома шестірками;

• трьома трійками;

• чотирма трійками.

Відповіді:

5•5 + 5 = 30;

6• 6 - 6 = 30;

33 - 3 = 30;

3•3•3 + 3 = 30.

Додаток З

План-конспект уроку з математики 3 клас

Тема: Ділення круглого числа на кругле способом добору (180:60). Задачі на знаходження четвертого пропорційного. Складені задачі на 2-4 дії, які є комбінацією вивчених видів простих задач.

Мета: удосконалити уміння читати та записувати числа різними способами, складати дані числа у вираз та виконувати арифметичні дії з ними, закріплювати уміння подавати та переводити величини з одних одиниць виміру в інші, пояснити учням прийом ділення круглого числа на кругле способом добору (180:60), вдосконалювати навички розв’язування задач на знаходження четвертого пропорційного, розвивати уміння аналізу та порівняння інформації у таблиці,навчити розв’язувати задачі на 4 дії, які є комбінацією простих, формувати навики роботи з інформацією поданою за планом, зводити складне рівняння до простого, розвивати мислення, увагу, спостережливість та пам’ять дітей; виховувати інтерес до математики.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: роздатковий матеріал, індивідуальні картки, схеми до задач.

Хід уроку:

1.Організація класу до уроку

2.Актуалізація опорних знань

2.1. Перевірка домашнього завдання

Завдання 846
— Прочитайте приклади з однаковими відповідями. (600 : 300 = 2; 1000:500=2; 800:400=2).
— Прочитайте приклад, що залишився. (300:100 = 3)
Завдання 847
— Скільки метрів тканини потрібно для пошиття 9 таких костюмів? (21:7•9 = 27(м))
2.2. Усний рахунок

600:20=30, 500:10=50, 114:6=19, 300:3=100, 800:200=4, 112:7=16, 400:20=20, 76:4=19, 300:1=300.

2.3. Математичний диктант
• Перший множник 10, другий — 4. Знайдіть добуток.
• Число 10 збільшіть у 6 разів.
• Перший множник 20, другий — 5. Знайдіть добуток.
• Ділене 800, дільник 20. Знайдіть частку.
• Ділене 200, дільник 4. Знайдіть частку.
• На яке число треба помножити 9, щоб отримати 900?
• На яке число треба розділити 49, щоб отримати 7?
• Знайдіть добуток чисел 80 і 4.
• Знайдіть частку чисел 120 і 10.
• Яке число треба розділити на 5, щоб отримати 100?
• Яке число треба помножити на 15, щоб отримати 150?
• Знайдіть добуток чисел 20 і 4.
Відповіді: 40; 60; 100; 40; 50; 100; 7; 320; 12; 500; 10; 80.

Усне опитування

- Якою стане смужка, якщо я склею дві смужки 2см 5мм з 7см 8мм? =103мм / 10см 3мм.

- У Оленки була стрічка на 9см, вона відрізала спочатку 40мм, а потім ще 1см? Якою стала стрічка? =4 см.

- Петрик мав монети вагою 400грам, а Івасик - 600грам. Яка загальна вага монет? = 1 кг.

3. Вивчення нового матеріалу

3.1. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати прийоми ділення круглого числа на кругле способом добору, продовжимо роботу над задачами. А також, ми узагальнимо вивчені випадки ділення круглого числа на кругле способом добору, продовжимо роботу над складеними задачами.

3.2. Робота за підручником (с. 130)
Завдання 849. Колективне опрацювання матеріалу
Учні виконують з поясненням ділення круглих чисел способом добору.
Наприклад:
180:30 = ?
30 • 2 = 60 — число 2 не підходить;
30 • 3 = 90 — число 3 не підходить;
30 • 4 = 120 — число 4 не підходить;
30 • 5 = 150 — число 5 не підходить;
30 • 6 = 180 — число 6 підходить.
Отже, 180 : 30 = 6.
Учитель може запропонувати учням інший спосіб розв'язання.
Наприклад:
180 : 60 = 18 дес. : 6 дес. = З

3.3. Продовження роботи за підручником (с 730)
Завдання 850
Учні складають вираз та обчислюють його значення.
(200-20): 20 = 9

Робота над задачами.

Завдання 851

- Про що розповідається в задачі?

- Скільки було піджаків пошито? 4 п.

- Скільки тканини витратили? 12м.

- Про що запитується в задачі?

- Що сказано про піджаки?

- Як нам дізнатися скільки потрібно тканини?

- Як нам дізнатися кількість тканини, яка іде на пошиття 1 піджака, якою дією?

- Якщо відома кількість тканини, яка і де на пошиття 1 піджака, чи можемо дізнатися скільки тканини і де на 8 піджаків? Якою дією?

Розв’язання 1)12:4 = 3 (м) — витратили на 1 піджак; 2) 3 - 8 = 24 (м)
Відповідь: 24 м тканини потрібно на пошиття 8 таких піджаків.

Завдання 852 (усно)
Колективне складання задач. (5, 450, 900)

Завдання 853

План
1) Скільки сівалок відремонтувала майстерня за 1 день?
2) Скільки сівалок відремонтує майстерня за 1 день?
3) Скільки сівалок відремонтує майстерня за 2 дні? Розв'язання
1) 42 : 6 = 7 (сів.) — відремонтувала майстерня за 1 день;
2) 7 + 2 = 9 (сів.) — відремонтує майстерня за 1 день;
3) 9•2 = 18 (сів.)
Або: (42 : 6 + 2) • 2 = 18 (сів,)
Відповідь: 18 сівалок відремонтує майстерня за 2 дні.

3.5. Робота з прикладами Завдання 859
Учні виконують ділення способом добору: 1-й стовпчик — з комент ванням, решта прикладів — самостійно.
60 : 20 90 : 30 80 : 20 500:5 300:30
600 : 200 900 : 300 800 : 200 600:20 800:4

3.6. Завдання 860
Учні колективно складають і самостійно розв'язують рівняння.
х•100 = 200 200: х = 100

3.7. Робота над задачею. Завдання 861
— Про що йдеться в задачі?
— Запишіть задачу коротко.
2 блен. за 6 хв. 60 скл.

1 блен. за 7 хв. — ?
— За коротким записом поясніть числа задачі і питання.
— Поміркуйте, що достатньо знати, щоб відповісти на питання задачі?
— Складіть план розв’язання задачі.
1) Скільки склянок фреш-соку можна виготовити двома блендерами за 1 хв?
2) Скільки склянок фреш-соку можна виготовити одним блендером за 1 хв?
3) Скільки склянок фреш-соку можна виготовити одним блендером за 7 хв?
— Запишіть розв’язання задачі.
1) 60 : 6 = 10 (скл.) — можна виготовити двома блендерами за 1 хв;
2) 10:2 = 5 (скл.) — можна виготовити одним блендером за 1 хв;
3) 5•7 = 35 (скл.)
Відповідь: 35 склянок фреш-соку можна виготовити одним блендером за 7 хв.

4. Узагальнення та систематизація знань учнів

4.1. Самостійна робота із наступною самоперевіркою
1000:200 120:20 800:200
600 : 200 400 : 200 420 : ЗО
210:30 240:30 720:40

4.2. Розв’язування логічної задачі
В одному мішку 48 кг борошна, а в другому — наполовину менше. Чому дорівнює чверть половини всієї муки?
Розв’язання
Якщо в другому мішку наполовину менше, ніж у першому, то в другому мішку — половина першого.
48 : 2 = 24 (кг) — борошпа в другому мішку;
48 + 24 = 72 (кг) — борошна в обох мішках.
Чверть половини всієї муки — це її восьма частина. 72 : 8 = 9 (кг) — складає чверть половини всієї муки. Відповідь: 9 кг.

4.3. Логічна задача

Сергійко взяв 3 монети. Якими могли бути ці монети, якщо Сергійко взяв 20к.?(10к.,5к„5к.)

5. Підсумок уроку
— Яким способом розв'язання прикладів на ділення ми користувалися сьогодні на уроці? (Способом добору) Наведіть приклади.

6. Домашнє завдання.
С. 130, завдання 855; 856.

С. 131, завдання 864; 865.

Додаток И

Методична система підручників для 4 класу

[Джерело: Богданович М.В. Математика: підручник для 4 класу загальноосвітніх закладів. / М.В. Богданович, Г.П. Лишенко. – К.: Генеза, 2012. – С. 122 – 124. : іл.]

[Джерело: Рівкінд Ф.М. Математика: підруч. для 4 кл. загальноосвіт. навч.закл. / Ф.М. Рівкінд, Л.В.Оляницька. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2015. – С. 168-169. ]

Додаток К

Інтегрований урок природознавства та математики у 4 класі

Тема:Мовою математики про природу.

Мета: формувати уміння читати і записувати багатоцифрові числа та математичні вирази різними способами, подавати природничу інформацію математичною мовою,узагальнити й систематизувати навички виконання арифметичних дій з багатоцифровими числами, закріпити вміння аналізу, порівняння та розв’язання задач, аналізувати та спрощувати рівняння, вдосконалювати навички роботи з іменованими числами, їх перетворенням та обчисленням, збагачувати знання учнів цікавинками про природу. Розвивати логічне мислення, пам’ять, пізнавальні інтереси учнів. Виховувати любов до природи, цікавість до математики.

Обладнання.Малюнки до задач, документальні фільми про диких тварин, слайд-фільм «Дикі тварини Африки», записи «Голоси тварин», мелодія «В світі тварин»,аудіо запис пісні «Програма телепередач».

Виконала: Учитель початкових класів спеціаліст вищої категорії, Полтавської спеціалізованої школи 1-3 ступенів №29 Яхненко Олена Миколаївна

План уроку

1. Дивовижний материк.

2. Звірі.

3. Птахи.

4. Плазуни.

5. Комахи.

Завдання уроку(записані на дошці)

1. Закріплювати вивчені випадки множення і ділення.

2. Вдосконалювати навички розв’язання задач.

3. Збагачувати знання про природу.

Хід уроку

І Організаційна частина

Сьогодні у нас, як ви зрозуміли, незвичайний урок. До нас завітало дуже багато гостей. Поверніться до них, привітайтеся. А тепер подивіться пильно один одному в очі, посміхніться. Сідайте за свої робочі місця.

Зараз ви заплющите очі і спробуєте уявити себе вдома на своєму улюбле­ному дивані чи м’якенькому кріслі перед екраном нашого незамінного друга і помічника – телевізора. Готові?

І так, телевізор я включаю, трансляцію розпочинаю. (Інсценізація пісні «Програма телепередач» сл.В. Сауткіна, муз.І.Ніколаєва)

– За багаточисельними проханнями телеглядачів ми розпочинаємо передачу «В світі тварин» (звучить музична заставка з телепередачі ).

ІІ Робота над темою уроку

– Добрий день, наші юні телеглядачі.

Сьогодні ми з вами здійснимо мандрівку на один з материків нашої планети і познайомимося з його тваринним світом. А щоб ви не були пасивними глядачами, вам доведеться весь цей час товаришувати з математикою, швидко міркувати й точно рахувати.

Зараз ми з вами дізнаємося куди ж саме ми відправимося. Для цього ви повинні виконати усні обчислення.

Додаток. Усний рахунок «ланцюжком».

А тепер відповіді розмістіть в порядку зростання і прочитайте слово.

1 9 10 21 50 60

А Ф Р И К А

Географічна карта Африки(дошка, екран)

І так, увага на екран. Перед вами один із найстаріших материків нашої планети.

Незважаючи на свій поважний вік (а це більш ніж 270 млн. років) цей омитий океанами материк є мабуть єдиним який зберіг гармонію з природою і який майже не потрапив під руйнівний вплив людської діяльності.

Говорячи про Африку ми будемо дуже часто вживати в своєму мовленні префікс НАЙ-. Тому що цей материк дійсно найдивовижніший.

Тут знаходиться найдовша річка світу Ніл (6700 км), найбільша у світі пустеля Сахара (S=40000 км2) і найнезвичайніші тварини.

Звірі

До вашої уваги І група тварин. Впізнайте їх за описом.

– Тварини, тіло яких вкрите шерстю. Вони народжують малят живими і вигодовують ЇХ молоком. Це.....

(слайди «Звірі Африки»)

Сьогодні ми познайомимося з найбільшою твариною суші, найшвидшим звіром на землі і найвищою твариною на планеті.

– Надаємо слово нашим кореспондентам.

З нами на зв’язку Дар’я.

Слон

(Відеофільм «Слони»)

Африканський слон – найбільша сухопутна тварина. Вони живуть переважно південніше Сахари в саванах, лісах, серед колючих чагарників невеликими родинними групами. Харчуються переважно травою і пагонами чагарників.

Слон їсть до 18 год. на добу, споживаючи близько 150 кг їжі.

Висота самця африканського слона досягає 4 м, довжина від кінчика хвоста до кінця хобота сягає 10 м, а маса понад 6 т.

Живуть ці тварини 60–70 років. Вони надзвичайно дужі і аж ніяк не повільні, як то вважають. При потребі слон може бігти зі швидкістю до 40 км/год (це швидше набагато за біг людини).

Люди завжди ставилися з глибокою шаною до слонів, як до добрих, надійних, працелюбних помічників.

Підтвердженням цього є пам’ятник слону, встановлений в одній з африканських країн – Кенії.

Завдання:

Слону в зоопарку дають на добу 90 кг їжі, а верблюду – на 75 кг менше. У скільки разів слон з’їдає більше за добу, ніж верблюд?

Наступний сюжет про найшвидшого звіра планети. Його підготував наш кореспондент… Зараз він з нами на зв’язку.

Гепард

(Слайди «Гепард»)

Цей рідкісний звір – мешканець пустель і саван.

Гепард – красива, спритна й найпрудкіша тварина, котра здатна розвивати швидкість до 120 км/год. Йому потрібно лише 2 с, щоб його біг сягав вже 70 км/год, 650 м він пробігає за 20 с.

Гепарди - миролюбиві тварини, легко приручаються, до людини ставляться ласкаво й довірливо. В африканських заповідниках дикі гепарди навіть стрибають у машини туристів й дозволяють себе гладити. Не було жодного випадку, щоб гепард напав на людину.

Приручені гепарди здавна використовувалися для полювання. До речі, полювати з гепардами полюбляли й українські князі.

На жаль, цих красивих звірів стало набагато менше. Їх занесено до Червоної книги.

Завдання:

Відстань 640 м гепард долає за 20 с. З якою швидкістю рухається ця тварина? Продовжить нашу розповідь Марія.

Жираф

(Слайди «Жирафи»)

Жирафи – найвищі тварини світу. Живуть вони в Центральній Африці.

Дорослий самець має зріст від 5 м до 6 м і важить цілу тонну.

Плямиста шкура жирафа спричинила появі найнеймовірніших легенд їхнього походження.

Так, стародавні єгиптяни, котрі знали цих тварин ще за півтори тисячі років до нашої ери, вважали, що жирафи є нащадками верблюдів і леопардів.

Жирафи викликали захоплення як в доісторичні часи, так і нині. Їхні зображення зустрічаються серед наскельних малюнків бушменів. Арабські володарі посилали їх у дар іншим правителям на знак миру і дружби.

Незграбним жираф здається лише на перший погляд. Насправді це дуже граціозна тварина. Він має добрий слух, гострий зір, бігає дуже прудко і здатен мчати зі швидкістю 60 км/год. Він легко залишає далеко позаду себе лева єдиного хижака, який наважується напасти. Та навіть цар звірів спершу подумає, чи варто це робити. Бо він може потратити під смертельний удар копит задніх ніг. А ще могутня зброя жирафа – це важка голова на довгій шиї, якою він здатен пробити у стіні велику дірку.

Завдання(по рядах)

Провівши наступні обчислення дізнаємося розміри цієї тварини.

Довжина язика 8 дм 4 см - 39 см (45 см)

Довжина ніг 25 см * 8 (2 м)

Який зріст може мати 2 м 76 см + 3 м 24 см (6 м)

Увага, наступна група тварин.

Птахи

Їхнє тіло вкрите пір’ям, мають міцний дзьоб і крила. Це...

(слайди «птахи Африки»)

Першу розповідь підготувала нам Вікторія.

Страус

(Слайди «Страуси»)

Африканський страус – найбільший у світі птах. Він виростає близько 2,5 м в висоту, а його вага становить від 50 до 100 кг.

Ці птахи з легкістю бігають по саванах і степах Африки зі швидкістю 65 км/год. Якщо страус не може втекти від хижаків, то він розвертається і б’є противника дужими ногами.

Живиться цей могутній мешканець рослинною і тваринною їжею. А ще існує легенда про те, що страуси поїдають металеві предмети. Це справді так. Шлунок цього птаха здатен перетравлювати метал, і, безперечно, він має звичку ковтати дрібні блискучі предмети. У Південній Африці один страус проковтнув 53 діаманти.

В Україні страус акліматизований у заповіднику Асканія-Нова.

Завдання.

Визначте скільки років може прожити страус.

Дрізд може прожити 20 років, орел-беркут – 79 років, а страус на 49 років менше, ніж дрізд і орел-беркут разом.

Білий лелека

(чорногуз, бусол, бузько)

(Слайди «Білі лелеки»)

Надаємо слово Владиславі.

Ще одним представником класу птахів є добре нам відомий білий лелека. Люди складали багато легенд про цього птаха, який завжди був символом доброти і щастя. Переконання, нібито він приносить малят, належить до найпоширеніших міфів в історії культури. За давніх часів у багатьох селищах від Голландії до Балкан мало не кожна оселя могла похвалитися власним лелечиним гніздом. Та й досі господарі щасливі, коли у них оселяється лелека

Ще одна легенда стверджує, що у лелек є свої суди.

За легендою, винних в цих судах засуджують до страти. Ця легенда має також біологічну підставу: восени лелеки дійсно можуть вбивати слабких птахів, нездатних витримати тривалий переліт.

(Документальний фільм «Птахи»)

А куди б ви думали відлітають лелеки зимувати? Так до Африки, долаючи десятки тисяч кілометрів (13 тис. км). До того ж ці птахи долають водний простір лише тоді, коли бачать протилежний берег. Молодці, правда?

Обережність ніколи не зашкодить. Тільки як же бути із Середземним морем, яке лежить на їхньому шляху?

Доводиться робити «гак»: летіти або на схід, через Малу Азію, або на захід через Гібралтарську затоку.

Завдання.

Визначити відстань, яку долають лелеки під час перельоту.

Х - 3546 = 9454

Фізкультхвилинка. Танець «Веселих курчат».

Плазуни

Холоднокровні тварини, тіло яких складається з голови, тулуба і хвоста, можуть пересуватися як по суші так і по воді, їхня шкіра завжди суха і вкрита лусочками.

(слайд «Плазуни материка»)

Пітони

(Слайд «Змії. Пітони»)

З давніх-давен плазуни викликали в людей почуття страху, огиди й нездоланного інтересу.

Скільки легенд і міфів пов’язано з плазунами, особливо зі зміями.

Найстрашніші казки – це ті, в яких йдеться про велетенського змія й вогнедишного дракона. Та разом з тим плазуни викликали до себе пошану, їх наділяли особливими, непритаманними їм властивостями: мудрістю, могутністю.

Так, крокодили в Стародавньому Єгипті були священними тваринами. Африканська кобра, або чорний аспід, за часів фараонів була символом величі, мудрості й могутності. Золота змія зі смарагдовими очима, так званий «урей», вінчала голови фараонів.

В тропіках Африки, у вологих місцях поблизу води живуть великі неотруйні змії – пітони.

Велетнем серед них є сітчатий пітон, максимальна довжина якого становить 10 м (1/100км). Ценайбільшийпітон світу.

Особливою увагою користується ієрогліфовий пітон, що дістав свою назву за вигадливий візерунок на спині. Місцеві жителі обожнюють його і запевняють, що він може з’їсти цілого бика. Щодо биків вірогідних даних немає, зате напевно відомо, що ця змія здатна легко проковтнути козу, вівцю і навіть леопарда.

Завдання

Сьогодні ми будемо говорити не тільки про звичайних тварин, а й пригадаємо наших з вами улюбленців з мультфільмів. Всі ви добре пам'ятаєте найдобрішого удава в світі, довжину якого його друзі пробували спочатку виміряти в папугах, потім в мавпочках і навіть в слоненятах.

Довго сперечаючись з усіма, мавпочка вирішила виміряти удава лінійкою.

Виміряла дві третини і вийшло 6 м. Потім їй набридло, і вона вимірювання облишила.

Якою ж насправді є довжина удава?

Крокодил

Наступним представником класу плазунів є крокодили.

Вони є одними з найдавніших мешканців планети, бо жили ці тварини за тих часів, коли по землі бродили лише динозаври.

Від своїх давніх предків крокодили успадкували схильність до жаркого клімату та життя у воді. Саме тому вони водяться лише в тропічних країнах.

І, ясна річ, крокодили є в Африці.

Найвідоміший – нільський крокодил. Ценайбільший крокодил в світі. Його довжина може сягати до 10м. Живуть крокодили до 100 років.

Деякі крокодили небезпечні для людини. І все ж таки людина становить для них більшу небезпеку. Якщо за 25 років на Нілі крокодили з’їли 53 людини, то за цей же час людина знищила їх кілька тисяч. Тому зараз нільські крокодили занесені до Червоної книги. (Документальний фільм).

Ну а наш добрий Крокодил грає лише на гармошці.

Завдання

Чебурашка та Крокодил Гена засперечалися, хто з них кращий музика. Вирішили так: хто довше зможе грати без перерви, той і переміг. Хто ж з них виявився переможцем, якщо Гена грав на гармошці 3 год., а Чебурашка на свистульці – 150 хв.?

Комахи

Остання група тварин з якими ми з вами познайомимося.

Невеликі за розмірами тварини, мають шість ніг, тіло поділене на три частини: голова, груди і черевце. Це...

(слайди «Комахи африканського континенту»)

Колись відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері назвав Землю Планетою людей. Але чи заслуговують люди на таку честь –вважатися володарями планети? Мабуть, ні. Тому що насправді «наша» планета належить іншим. Ми на ній лише квартиранти. Людина з'явилася зовсім недавно, і, можливо, невдовзі зникне.

Були ж на планеті динозаври – ці теж, мабуть, вважали себе господарями... А справжні володарі Землі зовсім не такі страшні й великі. Це наші маленькі «друзі» і «вороги» – комахи.

Їхня кількість на Землі визначається цифрою із 18 нулями, тобто мільярдом мільярдів. На кожну людину припадає не менше 250 млн. цих дрібних тварин. Де живуть комахи? Скрізь, хіба що окрім солоної води морів та океанів.

Мухи

(Слайди «Мухи Це це»)

Сьогодні ми поговоримо про добре відомих нам мух, вони варті того, щоб на них звернути увагу.

По-перше, ці комахи дуже добре літають. Вони здатні майже миттєво здійматися з місця, високоманеврені в польоті, можуть зависати на одному місці.

Крім того, мухи можуть сидіти на вертикальній поверхні і навіть спиною вниз. Це досягається завдяки кігтикам на ногах, а також спеціальним присоскам.

А ще мухи мають досить розвинені органи чуття: вони дуже добре відчувають запахи, а їхні очі, хоча й не дають чіткого зображення предмета, здатні бачити набагато «швидше», ніж наші.

Але не слід забувати про те, що мухи є одними з найбільших поширювачів різноманітних захворювань. Вони переносять більше 60 видів хвороб. Під час дослідження, на поверхні однієї мухи, виявлено до 6 млн. бактерій, а у її кишечнику – 28 млн. Але не тільки цим вони небезпечні.

В Африці мешкає муха Цеце. Укус цієї мухи викликає небезпечну сонну хворобу, а для великої рогатої худоби є смертельним.

Завдання

Пішла Муха-Цокотуха на базар і купила для гостей 3 кг печива по 6 грн. 30 к. за кілограм і 5 кг цукерок по 9 грн. 50 к. Скільки грошей витратила Муха - Цокотуха?

Скарабей (гнойовик)

(Слайд «Скарабеї»)

Ці жуки досить поширені, але на них рідко звертають увагу – хто буде ритись у гної, щоб побачити якогось жука. Однак якби не вони, гною та тваринних екскрементів на нашій планеті було б набагато більше.

Під гнойовиком розуміють скарабея, священну комаху, яка привернула увагу ще стародавніх єгиптян. Річ в тім, що скарабей (як і багато інших гнойовиків) робить із гною кульки, які зариває в землю. Святістю ці жуки аж ніяк не відзначаються: готові кульки з гною вони нерідко крадуть або відбирають одне в одного.

За що ж у Стародавньому Єгипті обожнювали цих комах? Очевидно, рух кульки, яку котить жук, нагадував єгиптянам рух Сонця, а вирости на голові жука, призначенні для риття, вони ототожнювали із променями. Хоча у нас скарабей і не вважається священним, він підлягає охороні, як вид, що зникає, і занесений до Червоної книги України.

(Документальний фільм «Комахи»)

ІІІ Підсумок уроку

Сьогодні ви почули невеликі історії про тварин, що населяють наш світ.

Багатьох із них ви добре знаєте, про других – чули або читали, третіх – бачили в телепрограмах.

У природі все тісно взаємопов’язано. І людина, котра сама є частиною Природи, також пов'язана з довкіллям – землею, річками, повітрям та всіма іншими істотами, що живуть навкруги.

Нажаль, у наші дні майже немає таких тварин, котрим не загрожувало б вимирання з вини людей.

Втручання людини в життя Природи потрібно зупинити. Але всім нам треба прагнути до того, щоб не завдавати їй шкоди, щоб вона якомога менше страждала. А для цього треба знати й любити Природу, знати тварин, що живуть на нашій планеті поруч і одночасно з нами, їхні звички та спосіб життя. Знати, щоб зберегти й захистити.

– А зараз давайте, діти, послухаємо Звернення Землі до нас. Це Звернення записали космонавти перебуваючи у космосі. (Звучить аудіозапис Звернення).

Звернення Землі

– Важко мені жити, діти мої, кровиночки мої. Чи не я вас породила, чи не я вам сили даю. Викохую для вас кожен кущик, кожну травинку. всі свої багатства віддаю вам до останку. Захищаю братів ваших менших: пташок, жучків, хробачків. За що раните мене, діти мої, чом не шануєте? Зриті ранами надра мої гоїтимуться тисячі років, споєні отрутою поля не будуть родити, не колоситиметься на них золота пшениця. Не брудніть мене, не засмічуйте, бо я – ваша мати.

Сподіваємося, любі діти, що наша передача допомогла вам пізнати й полюбити світ Природи довкола нас.

А для вас її підготували та провели:

Наші юні кореспонденти ................. .

Звукооператор ................................. ..

Ваша постійна ведуча ....................... .

Роль диктора сьогодні виконував .... .

До нових зустрічей!

Завдання «Мовою математики про природу»

1.Усні обчислення

18*10 15*10 10000:100 91:13

+170 +250 :4 *70

-200 :8 *20 +310

:5 +200 -410 -500

*2:250:10:6

56:8 25*4

*60 +600

+400 :100

:2 *30

-400:10

Розташуйте відповіді у порядку зростання.

2. Слону у зоопарку дають на добу 90 кг їжі, а верблюду – на 75 кг менше.

У скільки разів слон з’їдає більше за добу, ніж верблюд?

3. Відстань 640 м гепард долає за 20 с. З якою швидкістю він рухається?

4. Виконати обчислення

8 дм 4 см - 39 см 25 см * 8 2 м 76 см + 3 м 24 см

5. Дрізд може прожити 20 років, орел-беркут – 79 років, а страус – на 49 років менше, ніж дрізд і орел-беркут разом. Скільки років може прожити страус?

6. Мавпочка вирішила виміряти удава лінійкою. Виміряла дві третини (2/3) і вийшло 6 м. Потім їй набридло, і вона ці вимірювання облиши­ла. Якою є довжина удава?

7. Чебурашка та Крокодил Гена засперечалися, хто з них кращий музика. Вирішили так: хто довше зможе грати без перерви, той і переміг. Хто ж із них виявився переможцем, якщо Гена грав на гармошці 3 год, а Чебурашка на свистульці – 150 хв?

Додаток Л

«Типи завдань які сприяють формуванню інформаційно-графічної компетентності молодших школярів на уроках математики»

Завдання до змістової лінії«Числа. Дії з числами»

Завдання до змістової лінії«Величини»

Завдання до змістової лінії «Математичні вирази. Рівності. Нерівності»

Завдання до змістової лінії «Просторові відношення. Геометричні фігури»

Завдання до змістової лінії«Сюжетні задачі»

Завдання до змістової лінії«Робота з даними»

Диференційовані завдання

1. Склади та розв’яжи задачу за коротким записом

Було 24кг і 22 кг

Продали 37 кг

Залишилось – ?

1) Скласти та розв’язати задачу, пояснити чому виконали такими діями. (для дітей з низьким рівнем підготовки)

2) Скласти та розв’язати задачу, зробити другий спосіб – виразом. (для дітей з середнім рівнем підготовки)

3) Скласти та розв’язати задачу. Зробити обернену задачу до даної. (для дітей з високим рівнем підготовки)

Наши рекомендации